Италия миллий жамоаси делегацияси раҳбари Жанлуижи Буффон Босния ва Ҳерцеговинага (1:1, пеналтилар серияси — 1:4) қарши ЖЧ-2026 саралаши плей-оффидаги мағлубиятдан кейин «мовий гвардия»нинг мундиал чиқа олмагани ҳақида фикр билдирди.
Аввалроқ Италия футбол федерацияси раҳбари Габриэле Гравина шундай деганди: «Мен Гаттузо ва Буффондан қолишни сўрадим. Ҳамма ўйинни кўрди – футболчилар қўлларидан келган барча ишни қилишди».
«Оғир пайт. Бизга вазиятни баҳолаш учун вақт керак. Мавсум июнда якунланади, шунинг учун федерация, президент ва бизга ишонган барчага нисбатан адолатли қарор шуки, ёзгача жамоада қоламиз.
Ўйинимизда ижобий ўзгаришлар ва яхшиланишларни кўраётган бўлсангиз, бу мени жуда хурсанд қилади. Бу амақсадлардан бири эди. Лекин, албатта, энг асосий мақсад жаҳон чемпионатига чиқиш эди.
Мундиалга чиқа олмаслик жуда оғриқли. Ҳозир биз соғлом фикрлашни йўқотиб қўйиш хавфидамиз, шунинг учун шу ерда тўхтайман. Июнгача қоламиз, кейин эса келажакда нима бўлишини кўрамиз», — дея Буффоннинг сўзларини келтиради Football Italia.

Руководитель делегации сборной Италии рассказал о своем будущем в "лазурной гвардии".
Руководитель делегации сборной Италии Джанлуиджи Буффон против Боснии и Герцеговины (1:1, серия пенальти — 1:4) в плей-офф отборочного турнира ЧМ-2026 прокомментировал поражение «лазурной гвардии» и невозможность выхода на мундиаль.
Ранее глава Федерации футбола Италии Габриэле Гравина заявил: «Я попросил Гаттузо и Буффона остаться. Все видели игру – футболисты сделали всё, что могли».
«Трудное время. Нам нужно время, чтобы оценить ситуацию. Сезон заканчивается в июне, поэтому справедливое решение по отношению ко всем, кто нам доверяет – федерации, президенту – это остаться в команде до лета.
Если вы видите позитивные изменения и улучшения в нашей игре, это меня очень радует. Это была одна из целей. Но, конечно, главная цель была выйти на чемпионат мира.
Не попасть на мундиаль – это очень больно. Сейчас мы рискуем потерять здравомыслие, поэтому на этом остановлюсь. Останемся до июня, а потом посмотрим, что будет в будущем», — приводит слова Буффона Football Italia.