Фарғонанинг «Нефтчи» клуби Ўзбекистоннинг амалдаги чемпиони эканини яхши биласиз. Жорий йилги мавсумда ҳам ушбу клуб ҳамон тахтдан тушмаяпти ва 11 турдан кейин мусобақа жадвалида пешқадамликни ўзида сақлаб келмоқда.
Жамоанинг ишончли ўйини ва ғалабаларига муносиб ҳисса қўшиб келаётган ўйинчилар орасида шубҳасиз Боян Цигер ҳам бор. Сербиялик ҳимоячи «Нефтчи»нинг мудофаа чизиғини мустаҳкам бўлишида ўз меҳнати билан мухлисларнинг эътиборини қозониб келяпти.
- Ёзги йиғин ҳам тугади. Чемпионат яна қайтадан давом эттирилади. Жамоангизнинг ёзги йиғини қандай ўтди?
- Ҳа, яхши. Менда бироз жароҳат бор эди. Йиғиннинг биринчи қисмини шу ерда ўтказдик. Кейин Туркияда шуғулландик ва яна ортга қайтдик. Бизда ўртоқлик ўйинлари бўлди. Россияда «Зенит» билан куч синашдик. Бизда тўлиқ таркиб йўқ эди. Шу боис натижа ҳам шунга яраша бўлди.
- Россияда «Зенит»га қарши ўртоқлик мақомидаги ўйиндан қандай хулоса чиқардингиз?
- Боя айтганимдек, тўлиқ таркиб бўлмагани учун натижа қониқарли бўлмади. Аммо кучли рақибга қарши ёмон ўйнамадик, деб ҳисоблайман.
- 16 июл куни «Нефтчи» «Бухоро»ни қабул қилади. Аммо, маълумки, Хомяков ўз жамоаларини кучли рақибларга қарши аъло даражада тайёрлай олади. Бўлажак тўқнашув оғир кечади, деб ҳисоблайсизми?
- Ҳа, осон бўлмайди. Улар бу ерда юз фоиз куч билан қарши туришлари тайин. Умуман олганда, «Нефтчи» билан ўйнайдиганлар ўзларини бунга яхши тайёрлашади. Лекин чемпион жамоа эканлигимизни исботлаб беришимиз керак.
- Чемпион бўлишдан кўра, унвонни ҳимоя қилиш қийин, дейишади... Буни ўз амалиётингизда ҳис қиляпсизми?
- Ҳа, албатта. Бундай амалиёт бутун футбол оламига таниш. Ҳар қандай рақиб чемпион билан учрашадиган бўлса, бутун имкониятини ишга солади ва ундан очко тортиб олишга интилади. Дарҳақиқат, унвонни ҳимоя қилиш чиндан ҳам оғир иш саналади.
- Чемпионлик йўлидаги курашда «Пахтакор» «Нефтчи»нинг асосий рақобатчисими?
- Гапингиз рост, «Пахтакор» чиндан ҳам бу йўлдаги асосий рақобатчи саналади. Аммо қолганларни ҳам унутмаслик керак. «Навбаҳор» ва «Насаф» ҳам юқори мақсадлар сари курашадиган яхши жамоалардир.
- Ҳимоячи сифатида биринчилигимизда қайси рақиб футболчисига қарши ўйнашни қийин деб ҳисоблайсиз?
- 1-даврада бундай ўйинчилар етарли бўлди. Масалан, «Пахтакор»даги Ҳамдамов. Дориев ҳам муаммо туғдира олади. «Сурхон»дан «Пахтакор»га ўтган ҳужумчи ҳам аъло даражада.
- «Нефтчи»ни бошқараётган Ислом Исмоилов - ёш мураббий. У сизни қайси хусусиятлари билан ҳайрон қолдиряпти?
- Мураббийимиз ёш бўлишига қарамай, тобора шаклланиб боряпти, ўсяпти. Мен унга фақат ишларида омад тилаб қоламан. «Нефтчи» билан ҳам термадаги каби сингари муваффақият қозонишига тилакдошман. Ўйлайманки, бир кун келиб у Ўзбекистон миллий жамоаси устозига айланади.
Боян Цигер: «Ҳа, «Пахтакор» чемпионлик йўлидаги асосий рақобатчимиз, аммо қолганларни ҳам унутмаслик керак»

Вы хорошо знаете, что клуб «Нефтчи» из Ферганы является действующим чемпионом Узбекистана. В этом сезоне клуб продолжает удерживать лидерство и после 11 туров возглавляет турнирную таблицу.
Среди игроков, вносящих достойный вклад в уверенные выступления и победы команды, несомненно, есть Боян Цигер. Сербский защитник привлекает внимание болельщиков своей работой в укреплении оборонительной линии «Нефтчи».
- Летний сбор завершился. Чемпионат снова продолжается. Как прошел летний сбор вашей команды?
- Да, хорошо. У меня была небольшая травма. Первую часть сбора мы провели здесь. Затем тренировались в Турции и вернулись обратно. У нас были товарищеские матчи. Мы играли с «Зенитом» в России. У нас не было полного состава. Поэтому и результат был соответствующим.
- Какие выводы вы сделали из товарищеского матча против «Зенита» в России?
- Как я уже сказал, из-за неполного состава результат нас не удовлетворил. Но я считаю, что мы неплохо сыграли против сильного соперника.
- 16 июля «Нефтчи» принимает «Бухару». Но, как известно, Хомяков умеет отлично готовить свои команды против сильных соперников. Считаете ли вы, что предстоящая встреча будет тяжелой?
- Да, легко не будет. Они обязательно дадут нам бой на полную силу. В целом, те, кто играет против «Нефтчи», готовятся к этому тщательно. Но мы должны доказать, что мы чемпионская команда.
- Говорят, что защитить титул сложнее, чем его завоевать... Чувствуете ли вы это на практике?
- Да, конечно. Это знакомо всему футбольному миру. Любой соперник, встречающийся с чемпионом, использует все свои возможности, чтобы отобрать очки. Действительно, защита титула — это очень сложная задача.
- Является ли «Пахтакор» главным соперником «Нефтчи» в борьбе за чемпионство?
- Вы правы, «Пахтакор» действительно главный соперник на этом пути. Но не стоит забывать и про остальных. «Навбахор» и «Насаф» — тоже хорошие команды, борющиеся за высокие цели.
- Какой из соперников, на ваш взгляд как защитника, был самым сложным в первой части сезона?
- В первом круге было достаточно таких игроков. Например, Хамдамов из «Пахтакора». Дориев тоже может создать проблемы. Нападающий, перешедший из «Сурхона» в «Пахтакор», тоже на высоте.
- Ислам Исмоилов, который руководит «Нефтчи», — молодой тренер. Чем он вас удивляет?
- Несмотря на молодость, наш тренер постоянно развивается и растет. Я желаю ему только удачи в его работе. Надеюсь, что он добьется успеха с «Нефтчи», как и в национальной сборной. Думаю, что однажды он станет тренером национальной команды Узбекистана.
Боян Цигер: «Да, «Пахтакор» — наш главный соперник на пути к чемпионству, но не стоит забывать и про остальных»