Қатар 2029 йилги клублар ўртасидаги ЖЧ мезбонлиги учун асосий номзод
Қатар 2029 йилги клублар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилиш учун асосий номзод сифатида кўрилмоқда. Бу ҳақда The Athletic нашри хабар берди.
Хабарларга кўра, FIFA ва Қатар вакиллари ўртасида музокаралар давом этмоқда. Агар турнир ушбу мамлакатда ўтказилса, ёзги жазирама сабаб мусобақа яна қиш ойларига кўчирилиши мумкин.
Қатар 2022 йилги жаҳон чемпионати учун қурилган замонавий стадионлар ва инфратузилмадан яна бир бор фойдаланишни режалаштирмоқда. Бироқ қишки тақвим варианти Европа чемпионатлари мавсумига таъсир қилиши мумкинлиги сабабли бу масала атрофида баҳслар давом этмоқда.
Ҳозирча FIFA 2029 йилги клублар ўртасидаги жаҳон чемпионати мезбони бўйича яккуний қарор қабул қилмаган. АҚШ, Бразилия ва яна бир неча давлатлар ҳам турнирни қабул қилишга қизиқиш билдирмоқда.

Катар — основной кандидат на проведение клубного чемпионата мира 2029 года
Катар рассматривается как основной кандидат на проведение клубного чемпионата мира 2029 года. Об этом сообщило издание The Athletic.
По сообщениям, продолжаются переговоры между представителями FIFA и Катара. Если турнир пройдет в этой стране, из-за летней жары соревнование вновь может быть перенесено на зимние месяцы.
Катар планирует снова использовать современные стадионы и инфраструктуру, построенные для чемпионата мира 2022 года. Однако вариант зимнего календаря вызывает споры, так как может повлиять на сезон европейских чемпионатов.
Пока FIFA не приняла окончательное решение о месте проведения клубного чемпионата мира 2029 года. США, Бразилия и ещё несколько стран также проявляют интерес к проведению турнира.