«Шўртан» – «Андижон» (1:3) учрашувидан кейинги матбуот анжуманининг иккинчи қисмида мезбонлар устози Асрор Алиқулов саволларга жавоб қайтарди.
- Ўзбекистон Кубоги доирасидаги «Андижон»га қарши ўйинда бир қанча футболчиларга дам бериб, ўйин амалиётига эга бўлмаётган футболчиларни майдонга туширдик. Аммо, барибир мақсадимиз кураш таклиф қилиш, яхши футбол намойиш қилиш ва фақат ғалаба эди. Биринчи бўлимда бироз устунликни бериб қўйдик. Иккинчи бўлимдаги ўйин учун йигитларга раҳмат айтаман. Ҳужумга ҳужум билан жавоблар қайтардик, яхши вазиятлар яратдик. Мағлубиятга учраган бўлсак ҳам иккинчи бўлимдаги ўйин учун футболчиларга миннатдорчилик билдираман.
- Ҳимоя тўртлигининг ҳаракатларига қандай изоҳ берасиз?
- Стандарт ҳолатда киритилган голлар...Биринчи голда тўп аутга чиқиб кетди, бизга узоқроқдан чиқиб кетгандек кўринди. Футболчи яқинроқ жойдан тўпни ўйинга киритди ва футболчиларимиз бу ҳолатга тайёр эмасдилар. Менга тушунарсизроқдек кўринди. Иккинчи гол стандарт вазиятдан кейин киритилди. Дарвозабонимиз ишончсизроқ ҳаракат қилди. Ўйин амалиёти камроқ, Суперлига жамоасига қарши ўйинда ҳаяжон демайману, озроқ маҳорат етишмади. Умумий олганда, учта тўп ўтказиб юбордик ва бу ҳимояни мақтайдиган ҳолат эмас.
- Бугунги таркибни шароитдан келиб чиқиб туширишга мажбур бўлдингизми ёки танловингиз шундаймиди?
- Айрим футболчиларда кичик жароҳатлар бор. Қайсидир томонлама ўзимиз танладик. Бошқа ўйинчиларга ҳам имконият беришга ҳаракат қилдик. Ҳар бир олинган футболчи «Шўртан» либосини кийдими, буни ҳис қилиши керак-да. Олдимизга қўйилган мақсад бор ва шунга мос ўйин кўрсатиш керак. Иккинчи бўлимда ўзгаришлар қилдик ва бу ўйинимизни анча яхши томонга ўзгартирди.
- «Шўртан» Кубок ўйинлари орқали синалмаган футболчиларни синаб олишга ҳаракат қиладими?
- Шунақа десак ҳам бўлади. Чунки пролигада барибир баҳслар оғир кечяпти. Футболчиларни бошқа жойда синаш бизга жуда қийин. Биздан талаб қилинаётган нарса – бу ҳар бир ўйинда ғалаба! Шунинг учун Кубок ўйинларида ротацияларга қўл уряпмиз. Аммо ҳар бир ўйин оддий эмас, курашишга ва ғалаба қозонишга ҳаракат қиламиз.
- Иккинчи тайм бошида ҳисоб 1:1 бўлганидан сўнг вазият бошқа томонга ўзгариб кетиши ҳам мумкин эди. Аммо якунда 1:3 бўлди. 1:1 дан кейин вазиятни қўлга олишга нима ҳалақит берди? Футболчиларни жисмоний ҳолати панд бердими ёки «Андижон» жуда тажрибали кўриндими?
- «Андижон» тажрибалироқ. Эътибор қилган бўлсангиз, бир қанотдан иккинчисига тўпни тез ўтказишади. Қанотларда Турғунбоев, Ашортиа...Улар ҳам ўртага киришади, узоқдан зарбалар беришади. Бир қатор ўйинларини кўрдик, узоқ масофалардан голлар уришди. Биз ҳам шунга яраша тайёрландик. Айрим футболчиларимиз Суперлига темпига секинлик қилди, дейиш мумкин. Учинчи голда зарба беришга имконият бердик. 1:1 бўлиб турганида жамоамиз аъзоси – Қодиров жуда қулай вазиятдан яхши зарба бера олмади. Ўзингиз айтганингиздек ўйин ўзгариб кетиши ҳам мумкин эди.
- Гуруҳда «Андижон»ни устун кўрасизми ёки «Насаф»ними?
- Таркиб томонлама «Андижон»да устунлик. «Насаф»ни кучли томони жамоавий ўйин. «Насаф» лидер жамоаларга қарши жуда яхши ўйнай олади. Кубок баҳси ҳам қизиқарли ўтади. Таркиб томонлама «Андижон»да хатто айрим ҳолатларда миллий жамоа футболчилари ҳам захирада ўтиради», — дея Алиқуловнинг сўзларидан келтиради «Андижон» матбуот хизмати.

Во второй части пресс-конференции после матча «Шуртан» – «Андижон» (1:3) тренер хозяев Асрор Алику́лов ответил на вопросы.
- В игре на Кубок Узбекистана против «Андижона» мы дали отдых нескольким игрокам и выпустили на поле футболистов без игровой практики. Однако, наша цель всё равно заключалась в том, чтобы предложить борьбу, показать хороший футбол и добиться победы. В первом тайме мы немного уступили. За игру во втором тайме хочу поблагодарить ребят. Мы отвечали атакой на атаку, создали хорошие моменты. Несмотря на поражение, я благодарен игрокам за игру во втором тайме.
- Как прокомментируете действия защитной линии?
- Пропущенные голы в стандартных ситуациях... В первом голе мяч вышел за пределы, нам показалось, что он ушел дальше. Игрок ввел мяч в игру с более близкой точки, и наши футболисты не были готовы к этому. Это было немного непонятно для меня. Второй гол был забит после стандартной ситуации. Наш вратарь действовал неуверенно. У него мало игровой практики, и я не говорю о волнении против команды Суперлиги, но немного не хватало мастерства. В целом, мы пропустили три мяча, и это не та защита, которую можно хвалить.
- Вы были вынуждены выпустить сегодняшний состав из-за обстоятельств или это был ваш выбор?
- У некоторых игроков есть небольшие травмы. В каком-то смысле мы сами так решили. Мы старались дать шанс другим игрокам. Если каждый получивший футболист надел форму «Шуртана», он должен это чувствовать. У нас есть цель, и нужно играть соответственно. Во втором тайме мы сделали изменения, и это положительно повлияло на нашу игру.
- Стараетесь ли вы посредством Кубковых игр испытывать неиспытанных игроков?
- Можно сказать и так. Ведь в профессиональной лиге матчи проходят тяжело. Тестировать игроков в другом месте нам очень сложно. От нас требуется победа в каждом матче! Поэтому в Кубковых играх мы прибегаем к ротациям. Но каждый матч не простой, мы стремимся сражаться и побеждать.
- После начала второго тайма, когда счет был 1:1, ситуация могла измениться в другую сторону. Но в итоге стало 1:3. Что помешало взять ситуацию под контроль после 1:1? Подвела ли физическая форма игроков или «Андижон» выглядел слишком опытным?
- «Андижон» более опытная команда. Если вы заметили, они быстро перевели мяч с одного фланга на другой. На флангах Тургунбоев, Ашортия... Они тоже входят в середину и наносят удары с дальних дистанций. Мы наблюдали за их играми, они забивали голы с больших расстояний. Мы также подготовились к этому. Некоторые наши игроки медленно адаптировались к темпу Суперлиги, можно сказать. На третьем голе мы дали возможность нанести удар. Когда счет был 1:1, наш игрок Кадыров не смог нанести хороший удар из очень удобной позиции. Как вы сказали, игра могла бы измениться.
- Кого вы считаете сильнее в группе: «Андижон» или «Насаф»?
- По составу у «Андижона» есть преимущество. Сильная сторона «Насафа» — командная игра. «Насаф» может играть очень хорошо против лидирующих команд. Кубковые матчи тоже будут интересными. По составу у «Андижона» даже в некоторых случаях национальные игроки остаются в запасе», — приводит слова Алику́лова пресс-служба «Андижона».