ЖЧ-2026да ишлаш учун АҚШга киришга рухсат ололмаган Умар Абдулқодир Артан Европа суперкубогини бошқарадиган бўлди.
2025 йилда Африканинг энг яхши ҳаками деб топилган 34 ёшли Артанга аввалроқ АҚШга киритилмаганди. Оқ уй ишчи гуруҳи ва ЖЧ-2026 ташкилий қўмитаси раҳбари Эндрю Жулиани бу қарорга сомалилик ҳакамнинг террорчилик ташкилотлари аъзолари деб гумон қилинган шахслар билан эҳтимолий алоқалари ҳақидаги шубҳалар сабаб бўлганини маълум қилган.
11 июн куни UEFA Умарни «ПСЖ» ҳамда «Астон Вилла» ўртасидаги Европа суперкубоги баҳсига бош ҳакам этиб тайинлаганини эълон қилди. Беллашув 12 август куни Залцбург шаҳрида бўлиб ўтиши режалаштирилган.
Таъкидланишича, ушбу қарор UEFA ва Африка футбол конфедерацияси ўртасида имзоланган меморандум доирасида қабул қилинган бўлиб, у турли соҳаларда, жумладан ҳакамлик йўналишида ҳамкорликни рағбатлантиришга қаратилган.

Умар Артан, не допущенный в США для работы на ЧМ-2026, назначен на матч Суперкубка Европы
Умар Абдулкадир Артан, который не получил разрешение на въезд в США для работы на ЧМ-2026, будет судить матч Суперкубка Европы.
34-летний Артан, признанный лучшим арбитром Африки в 2025 году, ранее не был допущен в США. Руководитель рабочей группы Белого дома и организационного комитета ЧМ-2026 Эндрю Джулиани сообщил, что это решение связано с подозрениями в возможных связях сомалийского арбитра с лицами, подозреваемыми в членстве в террористических организациях.
11 июня УЕФА объявила о назначении Умара главным арбитром на матч Суперкубка Европы между «ПСЖ» и «Астон Виллой». Матч запланирован на 12 августа в Зальцбурге.
Отмечается, что это решение принято в рамках меморандума, подписанного между УЕФА и Конфедерацией африканского футбола, который направлен на поощрение сотрудничества в различных областях, включая арбитраж.