12-16 август кунлари Германиянинг Франкфурт шаҳрида бадиий гимнастика бўйича навбатдаги жаҳон чемпионати бўлиб ўтади.
Дунёнинг кўплаб мамлакатларидан 350 нафарга яқин энг кучли спортчиларни ўзида жамлайдиган мусобақада Ўзбекистон жамоаси аъзолари ҳам иштирок этишади.
Аҳамиятлиси, ушбу дунё биринчилигида Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларининг дастлабки йўлланмалари ўйналади. Дастурга кўра, ҳам яккалик, ҳам гуруҳ машқи дастурларида дастлабки уч ўринни эгаллаган спортчи ва жамоалар Олимпиада лицензияларига эга чиқишади.
Дунё биринчилигида қуйидаги 7 нафар ўзбекистонлик спортчи совринли ўринлар ва Олимпиада йўлланмалари учун кураш олиб боришади:

С 12 по 16 августа в немецком городе Франкфурт пройдет очередной чемпионат мира по художественной гимнастике.
В соревновании, которое соберет около 350 лучших спортсменок со всего мира, примет участие и команда Узбекистана.
Важно отметить, что на этом мировом первенстве будут разыграны первые лицензии на летние Олимпийские игры 2028 года в Лос-Анджелесе. Согласно программе, спортсменки и команды, занявшие первые три места как в индивидуальном, так и в групповом упражнениях, получат олимпийские лицензии.
В мировом первенстве за призовые места и олимпийские лицензии поборются следующие 7 узбекских спортсменок: