Аввалроқ Инфантино ҳал қилувчи баҳсни Марокашга бермоқчилиги ҳақида хабарлар тарқалганди.
«Реал»нинг «Сантияго Бернабеу» стадиони 2030 йилги Жаҳон чемпионати финалини ўтказиш учун асосий даъвогар ҳисобланмоқда, дея хабар берди Radio Nacional de España.
Мундиалга уч мамлакат — Испания, Португалия ва Марокаш мезбонлик қилади. Шунингдек, айрим беллашувлар Уругвай, Аргентина ва Парагвайда ҳам ўтказилади.
Аввалроқ ҳал қилувчи финал баҳсини ўтказиш ҳуқуқи Марокашга берилиши мумкинлиги ҳақида маълумотлар пайдо бўлганди. Таъкидланишича, FIFA президенти Жанни Инфантино шу орқали ташкилот раҳбари сайловларида Марокаш федерациясининг қўллаб-қувватловига эга бўлишни истаган. Бироқ кўп ўтмай FIFA бу маълумотни рад этган.
Таъкидланишича, Марокашнинг норозилигини келтириб чиқармаслик учун муроса сифатида Африка давлатига 2029 йилги Клублар ўртасидаги жаҳон чемпионатини ўтказиш ҳуқуқи берилиши мумкин.
Март ойида FIFA'нинг янги раҳбарияти учун сайловлар бўлиб ўтади ва Инфантино янги муддатга қайта сайланиш ниятида.
RNE маълумотларига кўра, ҳозирда амалдаги президентни Африка (54 та) ва Осиё (47 та) федерациялари қўллаб-қувватламоқда — жами 101 овоз. Қайта сайланиши учун эса унга 106 та овоз керак бўлади. Унга қарши UEFA ва CONCACAF турибди — улар биргаликда 96 та овозга эга.

«Бернабеу» — главный фаворит на проведение финала ЧМ-2030
Стадион "Сантьяго Бернабеу" мадридского "Реала" считается главным претендентом на проведение финала чемпионата мира 2030 года, сообщает Radio Nacional de España.
Три страны — Испания, Португалия и Марокко — примут мундиаль. Также некоторые матчи пройдут в Уругвае, Аргентине и Парагвае.
Ранее появлялась информация, что право на проведение решающего финала может быть предоставлено Марокко. Утверждалось, что президент FIFA Джанни Инфантино через это стремился заручиться поддержкой марокканской федерации на выборах главы организации. Однако вскоре FIFA опровергла эту информацию.
Отмечается, что в качестве компромисса, чтобы не вызвать недовольство Марокко, африканской стране может быть предоставлено право на проведение клубного чемпионата мира в 2029 году.
В марте состоятся выборы нового руководства FIFA, и Инфантино намерен переизбраться на новый срок.
По данным RNE, действующего президента поддерживают федерации Африки (54) и Азии (47) — в общей сложности 101 голос. Для переизбрания ему необходимо 106 голосов. Против него выступают UEFA и CONCACAF — у них вместе 96 голосов.