Бугун, 25 август Ўзбекистон футбол ассоциациясида қўмитанинг навбатдаги йиғилиши ўтказилди.
Бугун Ўзбекистон футбол ассоциациясида Ҳакамлар қўмитасининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда ҳакамлик фаолиятини янада такомиллаштириш, соҳадаги мавжуд масалаларни муҳокама қилиш ва олдинда турган вазифаларни белгилаб олиш бўйича муҳим масалалар кўриб чиқилди.
Йиғилиш кун тартибидан ўрин олган асосий масалалар:
VAR ҳакамлари салоҳиятини ривожлантириш: “ВАР” ва “АВАР” ҳакамларининг Суперлига ҳамда Пролига учрашувларига тайинланиши, келгусида VAR ҳакамлари сонини кўпайтириш ва уларнинг янада сифатли ҳамда самарали фаолият юритишини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, ФИФА кунлари давомида амалдаги VAR ва AVAR ҳакамларини қайта аттестациядан ўтказиш, шунингдек, янги VAR ва AVAR ҳакамларини тайёрлаш ва уларни мазкур йўналишдаги синовлардан ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Ҳакамлар фаолиятини баҳолаш: Суперлига, Пролига ва бошқа қуйи лигаларнинг ўтган тур учрашувларида ҳакамлар, ёрдамчи ҳакамлар ҳамда "ВАР" ҳакамлари олган паст баҳоларни кўриб чиқиш, баҳсли ва мураккаб вазиятларни таҳлил қилиш.
Ёш ҳакамлар ва Ҳакамлар академияси фаолияти: Ҳакамлар маркази раҳбари Маъмур Саидкасимов ёш ҳакамлар билан ишлаш бўйича тузилган ишчи комиссия ҳисоботини тақдим этди. Шунингдек, Ҳакамлар академиясининг 5-модули натижаларини тасдиқлаш масалалари кўриб чиқилди.
Йиғилиш якунида кун тартибидаги масалалар атрофлича таҳлил қилиниб, мавжуд камчиликларнинг олдини олиш, ҳакамларнинг назарий ҳамда амалий тайёргарлигини ошириш юзасидан масъулларга тегишли кўрсатма ва вазифалар берилди.

Сегодня, 25 августа, в Узбекистанской футбольной ассоциации прошло очередное заседание комитета.
Сегодня в Узбекистанской футбольной ассоциации прошло очередное заседание Комитета судей. На нём были рассмотрены важные вопросы по дальнейшему совершенствованию судейской деятельности, обсуждены текущие проблемы в области и определены предстоящие задачи.
Основные вопросы на повестке дня заседания:
Развитие потенциала судей VAR: обсуждались вопросы назначения судей "ВАР" и "АВАР" на матчи Суперлиги и Пролиги, увеличение числа судей VAR в будущем и обеспечение их более качественной и эффективной работы.
Также были рассмотрены вопросы переаттестации действующих судей VAR и AVAR в дни ФИФА, а также подготовки новых судей VAR и AVAR и их прохождения тестов в данном направлении.
Оценка деятельности судей: рассмотрение низких оценок, полученных судьями, помощниками судей и судьями "ВАР" в прошедших турах матчей Суперлиги, Пролиги и других нижних лиг, анализ спорных и сложных ситуаций.
Деятельность молодых судей и Академии судей: руководитель Центра судей Мамур Саидкасимов представил отчёт рабочей комиссии по работе с молодыми судьями. Кроме того, были рассмотрены вопросы подтверждения результатов 5-го модуля Академии судей.
По итогам заседания были тщательно проанализированы вопросы повестки дня и даны соответствующие указания и задачи ответственным лицам по предотвращению существующих недостатков, повышению теоретической и практической подготовки судей.