Куни кеча «Пахтакор» ҳимоячиси Шаҳзод Азмиддинов Қувайтнинг «Ал Салмия» клубига трансфер қилинди. Эндиликда ушбу ўйинчи бир мавсумда давомида Қувайт премьер-лигасида фаолият олиб боради. Ҳозирда «Ал Салмия» мусобақа жадвалида 5-ўринни эгаллаб турибди.
Азмиддинов эса бор эътиборини янги клубига қаратади. Қувайтга бориб, «Ал Салмия» ихтиёрига қўшилгач, футболчи бу борадаги илк интервюсини Tribuna.uz нашрига берди.
- Шаҳзод, сиз энди Қувайт чемпионатида тўп тепасиз. «Ал Салмия» клубидан илк таклиф қачон бўлганди ва бу сиз учун кутилмаган таклиф бўлдими?
- «Ал Салмия» клубига биринчи даврадан кейин келдим. Рости, бу таклифдан ҳайрон бўлдим. Чунки бунгача «Пахтакор»да деярли ўйнамадим. Фақат захиралардан майдонга тушиб, умумий ҳисобда ярим соатча тўп тепдим, холос. Шу боис ушбу таклифни кутилмаганда бўлди, дейишим мумкин.
- Қувайт чемпионатига кетишингизни энг асосий сабаби нима билан боғлиқ?
- Энг асосий сабаби мураббий бўлди. Чунки ўтган йили «Андижон» таркибида ОЧЛ 2 мусобақаси доирасида Баҳрайнда «Ал Халдия» жамоасига қарши ўйнаганимизда ҳозирги мураббий айнан «Ал Халдия» бош мураббийи эди. Мени ёқтириб қолган экан ва кейин мени Қувайтга чақирди
- Қувайтликлар сизни сотиб олишдими ёки ижарага олдими? Шартнома муддати қанчага тузилди?
- Йўқ, булар мени сотиб олмади. «Пахтакор» мени бу клубга бир йилга ижарага берди. Худо хоҳласа, яхши ўйнаб ўзимни кўрсатсам, кейинги мавсумга сотиб олиб, мени олиб қолишлари мумкин.
- «Пахтакор»дан кетмасангиз бўлмасмиди?
- «Пахтакор»дан кетмасам бўлмасди. Негаки, у ерда мени ўйнатишмасди. Шунинг учун ҳам кетишга қарор қилдим.
- Камолиддин Тожиев бошқараётган пайтда сиз аввалига «Андижон»да, кейин эса мана Қувайтга кетдингиз. Бош мураббий сизга қанчалик ишонарди ва муносабатингиз қандай эди?
- Ҳамма мураббийни ўзига ёқадиган ўйинчилари бўлади. Камол акага мени ўйиним мос тушмаган бўлиши мумкин ёки характерим тўғри келмагандир. Лекин биз Камол ака Тожиев билан яхши муносабатдамиз. Лекин айтганимдек, қайсидир сифатларим ёқмаган бўлиши мумкин. Ҳеч қачон мураббийни қарорига қаршилик қилмайман. Шунинг учун ҳам ўтган йили «Андижон»га кетдим, кейин у ердан келиб яна олти ойдан сўнг энди «Ал Салмия»га ўтдим. Мураббийга қайсидир жиҳатларим ёқмаслигим мумкин. Шу боис Камол ака Тожиев қўл остида ўйнай олмадим.
- «Ал Салмия»да сизни қандай қарши олишди? У ердаги шароитлар қандай?
- Жамоа зўр кутиб олди. Дастлаб танишув машғулоти бўлди. Энди бугундан машғулотларга киришамиз. Бир сўз билан айтганда, ҳамма нарсаси яхши. Яхши жойлашиб олдим. Энди ўзимни кўрсатиб, яхши натижаларга эришишга ҳаракат қиламиз.
- Кетишдан аввал Қувайт футболи ҳақида қандай маълумотларга эга бўлдингиз?
- Менда бу борадаги маълумотлар у қадар кўп эмасди. Фақат инстаграм орқали кузатиб тургандим. Қанақа чемпионатлигини ўйнаб туриб биламиз.
- Янги клубда қайси рақамни танладингиз ва клубни мақсади қандай?
- Худо хоҳласа, 4-рақам бўлиши мумкин. Шуни кутяпмиз. Бугун қайси рақам деб сўрашди ва мен «4» дедим.

Журналист Tribuna.uz побеседовал с Азмиддиновым.
Недавно защитник «Пахтакора» Шахзод Азмиддинов перешёл в кувейтский клуб «Аль Сальмия». Теперь в течение одного сезона этот игрок будет выступать в Премьер-лиге Кувейта. В настоящее время «Аль Сальмия» занимает 5-е место в турнирной таблице.
Азмиддинов теперь сосредоточится на своём новом клубе. Прибыв в Кувейт и присоединившись к «Аль Сальмии», футболист дал первое интервью на эту тему изданию Tribuna.uz.
- Шахзод, теперь вы будете играть в чемпионате Кувейта. Когда поступило первое предложение от клуба «Аль Сальмия» и было ли это неожиданностью для вас?
- Я пришёл в клуб «Аль Сальмия» после первого круга. Честно говоря, был удивлён этим предложением. Ведь до этого я почти не играл в «Пахтакоре». Только выходил на поле с замен, в общей сложности сыграв около получаса. Поэтому это предложение было для меня неожиданным.
- Какова основная причина вашего перехода в чемпионат Кувейта?
- Основная причина – тренер. В прошлом году, когда я выступал в составе «Андижана» в турнире АФК Кубка в Бахрейне против «Аль Халдия», нынешний наставник был именно главным тренером «Аль Халдия». Ему понравилась моя игра, и он пригласил меня в Кувейт.
- Кувейтский клуб купил вас или арендовал? На какой срок заключён контракт?
- Нет, они меня не купили. «Пахтакор» отдал меня в аренду этому клубу на один год. Если всё пойдёт хорошо и я себя проявлю, возможно, они выкупят мой контракт на следующий сезон.
- Вам надо было уйти из «Пахтакор»?
- Да, мне надо было уйти из «Пахтакор». Потому что там меня не выпускали на поле. Поэтому я решил уйти.
- Во время руководства Камолиддина Тожиева вы сначала перешли в «Андижан», а затем уехали в Кувейт. Насколько главный тренер вам доверял и каковы были ваши отношения?
- У каждого тренера есть свои любимые игроки. Возможно, моя игра не подходила Камол ака или мой характер ему не нравился. Но у нас с Камол ака Тожиевым хорошие отношения. Как я уже сказал, какие-то мои качества ему могли не понравиться. Я никогда не возражаю против решения тренера, и поэтому в прошлом году я ушёл в «Андижан», а затем через шесть месяцев я перешёл в «Аль Сальмия». Возможно, какие-то мои аспекты ему не нравились. Поэтому я не смог играть под руководством Камол ака Тожиева.
- Как вас приняли в «Аль Сальмии»? Какие там условия?
- Команда отлично меня приняла. Сначала была ознакомительная тренировка. Теперь с сегодняшнего дня я начну полноценные тренировки. Одним словом, всё хорошо. Я хорошо устроился. Теперь постараюсь проявить себя и добиться хороших результатов.
- Какие сведения вы получили о кувейтском футболе перед отъездом?
- У меня было не так много информации. Только следил через Инстаграм. Посмотрим, какой это чемпионат, играя в нём.
- Какой номер вы выбрали в новом клубе и каковы цели клуба?
- Если Бог захочет, это будет номер 4. Это мы ждём. Сегодня спросили, какой номер я хочу, и я ответил «4».