Сампаоли: «Замонавий футбол жамоавий ўйиндан кўра индивидуал ҳаракатларга яқинлашди»
Аргентина миллий жамоасининг собиқ бош мураббийи Хорхе Сампаоли замонавий футбол ривожи ҳақида фикр билдирди.
Мутахассиснинг айтишича, бугунги футбол тобора индивидуал ҳаракатларга асосланиб бормоқда.
«Ҳозирги кунда Кройфф ғояларининг энг ёрқин давомчиси — «Манчестер Сити»даги Пеп Гвардиола. У позицион ўйин ва рақиб майдонида устунлик қилиш фалсафасини ривожлантирди. Аммо бундай ёндашувни фақат бир нечта жамоа қўлламоқда», — деди Сампаоли.
Унинг фикрича, футбол тобора яккама-якка курашларга таянадиган спорт турига айланмоқда.
«Ўйинчилар ўртасида мулоқот камайди. Футбол ўзгарди. Мен жамоавий ўйин кўпроқ бўлишини истардим, чунки айнан шу уни ўзига хос қилади», — дея таъкидлади мутахассис.
Сампаоли замонавий футболни жамиятдаги жараёнлар билан ҳам боғлади.
«Бугунги футбол кўпроқ индивидуал ҳаракатлар йиғиндисига ўхшайди. Бу жамият аксидир — инсон тобора ўзига қаратилган, ўз дунёсига шўнғиган. Бундай шароитда жамоа қуриш қийинлашмоқда, шунинг учун бу тенденцияга қарши курашиш керак», — деди у.

Сампаоли: «Современный футбол приближается к индивидуальным действиям больше, чем к командной игре»
Бывший главный тренер сборной Аргентины Хорхе Сампаоли высказал мнение о развитии современного футбола.
По словам специалиста, сегодняшний футбол все больше основывается на индивидуальных действиях. «На данный момент самым ярким продолжателем идей Кройффа является Пеп Гвардиола в «Манчестер Сити». Он развил философию позиционной игры и доминирования на поле соперника. Однако такой подход применяют лишь несколько команд», — сказал Сампаоли.
По его мнению, футбол все больше становится спортом, основанным на индивидуальных дуэлях. «Общение между игроками сократилось. Футбол изменился. Я бы хотел, чтобы командная игра была больше, ведь именно это делает его уникальным», — подчеркнул эксперт.
Сампаоли также связал современный футбол с процессами в обществе.
«Сегодняшний футбол больше напоминает набор индивидуальных действий. Это отражение общества — человек все больше сосредотачивается на себе, погружается в свой мир. В таких условиях сложнее создавать команду, поэтому нужно бороться с этой тенденцией», — сказал он.