Неймар футболдаги вақт чўзишга қарши янги қоиданинг илк қурбони
“Сантос” дарвозабонини вақтни чўзаяпти деб ҳисоблаган ҳакам сардор Неймарни бир дақиқага майдондан чиқариб юборди.
Неймар Бразилия чемпионатида жорий этилган вақт чўзишга қарши қаратилган янги қоида туфайли майдонни бир дақиқага тарк этган илк футболчи бўлди.
Бразилия чемпионатининг 23-турида “Сантос” сафарда “Васко да Гама”ни 3:0 ҳисобида мағлуб этди. Сан-Паулу клуби сўнгги 20 дақиқада учта гол уриб, муҳим ғалабага эришди. Голларга Габриэл Барбоза, Виллиан Арао ва Луан Перес муаллифлик қилди.
Неймар учрашувни тўлиқ ўтказиб, жамоасининг сўнгги икки голида бевосита иштирок этди. Аввалига унинг жарима майдонига узатган тўпи Виллиан Араонинг голи билан якунланди. Кейин эса Неймарнинг жарима зарбасидан кейин “Васко да Гама” дарвозабони тўпни қайтарди ва Луан Перес ҳисобни 3:0 қилди.
Бироқ учрашувда Неймар билан боғлиқ энг қизиқ воқеа майдондаги ҳаракатлари эмас, янги қоида туфайли бир дақиқага четлатилгани бўлди.
“Сантос” дарвозабони Габриэл Бразао тиббий ёрдам сўраб, шифокорлар майдонга кирди. Ҳакам эса вазиятни вақт чўзишга уриниш сифатида баҳолади. Янги қоидага кўра, дарвозабонга тиббий ёрдам кўрсатилганда жамоа мураббийи майдондаги футболчилардан бирини вақтинча чиқариши керак. Агар 10 сония ичида футболчи танланмаса, жамоа сардори майдонни тарк этади. Шу тариқа “Сантос” сардори Неймар бир дақиқага четга чиқди.
Қоида 2026 йилги Жаҳон чемпионатида қўлланила бошланган майдонда вақтни сўзишга қарши чоралар доирасида Бразилия чемпионатига ҳам татбиқ этилмоқда. Унинг мақсади жароҳатлардан кейин тиббий ёрдам баҳонасида вақт чўзилишининг олдини олишдир.
Бироқ қоидадан бир қатор истиснолар бор. Жумладан, дарвозабон жарима зарбасига сабаб бўлган қоидабузарлик оқибатида жароҳат олса, дарвозабон ва майдондаги футболчи тўқнашиб, иккаласига ҳам тиббий ёрдам зарур бўлса ёки футболчидан қон кетаётган бўлса, бир дақиқалик четлатиш қўлланмайди.
“Сантос” эса ғалаба орқали 22 ўйиндан кейин 25 очко жамғариб, Бразилия чемпионатида қуйи лига зонасидан чиқди. Неймар бошчилигидаги жамоа мавсумни Кубок ва Жанубий Америка мусобақаларида ҳам давом эттирмоқда.

Неймар стал первым футболистом, покинувшим поле на одну минуту из-за нового правила против затяжки времени, введенного в чемпионате Бразилии.
В 23-м туре чемпионата Бразилии "Сантос" в гостях обыграл "Васко да Гама" со счетом 3:0. Клуб из Сан-Паулу за последние 20 минут забил три гола, одержав важную победу. Голы забили Габриэль Барбоза, Виллиан Арао и Луан Перес.
Неймар провел полный матч и принял непосредственное участие в последних двух голах своей команды. Сначала его передача в штрафную зону завершилась голом Виллиана Арао. Затем после штрафного удара Неймара вратарь "Васко да Гама" отбил мяч, и Луан Перес установил счет 3:0.
Однако самым интересным событием с участием Неймара в матче стало не его движение на поле, а временное удаление из-за нового правила.
Вратарь "Сантоса" Габриэль Бразао запросил медицинскую помощь, и врачи вышли на поле. Судья расценил это как попытку затяжки времени. По новому правилу, если вратарю оказывается медицинская помощь, тренер команды должен временно вывести одного из игроков с поля. Если в течение 10 секунд игрок не выбран, капитан команды покидает поле. Таким образом, капитан "Сантоса" Неймар был удален на одну минуту.
Правило, впервые примененное на чемпионате мира 2026 года в рамках мер против затяжки времени на поле, теперь внедряется и в чемпионате Бразилии. Его цель - предотвратить затяжку времени под предлогом оказания медицинской помощи после травм.
Однако правило имеет ряд исключений. В частности, оно не применяется, если вратарь получил травму в результате нарушения, приведшего к штрафному удару, если вратарь и полевой игрок столкнулись и обоим требуется медицинская помощь, или если у игрока идет кровь.
"Сантос" благодаря победе набрал 25 очков после 22 игр и вышел из зоны вылета чемпионата Бразилии. Команда под руководством Неймара также продолжает сезон в Кубке и Южноамериканских турнирах.