Ўзбекистонлик гроссмейстер Жавоҳир Синдаров 3–13 сентябр кунлари Ҳиндистоннинг Бенгалуру шаҳрида ўтказиладиган Tech Mahindra Global Chess League’нинг тўртинчи мавсумида иштирок этади. Мусобақада Магнус Карлсен, Вишванатан Ананд, Алиреза Фирузжа, Ян Непомнящий, Максим Вашье-Лаграв каби жаҳон шахматининг етакчилари ҳам қатнашади. У учун мусобақа Самарқанддаги Шахмат Олимпиадаси ва жаҳон чемпионлиги учун Гукешга қарши баҳс олдидан муҳим тайёргарлик босқичи бўлади.
Синдаров FYERS American Gambits жамоаси шарафини ҳимоя қилади. Ўзбекистонлик шахматчи Global Chess League тарихида илк бор жамоанинг энг асосий тахтаси — Icon board’да ўйнайди. У аввалги уч мавсумда UpGrad Mumba Masters, Triveni Continental Kings ва Ganges Grandmasters таркибида иштирок этган.
20 ёшли гроссмейстер учун Бенгалурудаги мусобақа оддий турнирлардан бири эмас. Синдаров сентябр ойида Самарқандда ўтказиладиган Шахмат Олимпиадасида Ўзбекистон миллий жамоаси таркибида иштирок этади. Кейин эса амалдаги жаҳон чемпиони Доммаражу Гукешга қарши жаҳон чемпионлиги унвони учун баҳсда иштирок этади.
Шу жиҳатдан Синдаровнинг мусобақаларда мунтазам қатнашиб, дунёнинг энг кучли шахматчиларига қарши ўйнаётгани алоҳида аҳамиятга эга. Гукеш эса жаҳон чемпионлиги баҳсига тайёргарлик даврида Global Chess League ва Grand Chess Tour мусобақаларида иштирок этмасликни маъқул кўрган.
Синдаров бу икки хил ёндашувни The Indian Express нашрига берган интервюсида изоҳлади.
“Мен фақат шу йил топ-шахматчига айландим. Рейтингим 2700 дан юқори бўлган, аммо бу ҳали топ-шахматчи бўлиш билан бир хил эмас. Гукеш эса уч йилдан ортиқ вақтдан бери жаҳоннинг кучли ўнталигида. Шунинг учун унинг энг кучли шахматчиларга қарши ўйнаш тажрибаси менинг тажрибамдан анча кўп”, — деди Синдаров.
Ўзбекистонлик шахматчи шу сабабли юқори даражадаги мусобақаларда ўйнаш учун ҳар бир имкониятдан фойдаланишга ҳаракат қилаётганини айтди.
“Топ-шахматчиларга қарши ўйнаш менга ёқади. Жаҳон чемпионлиги учун баҳс олдидан юқори даражадаги турнирларда ўзимни янада эркин ҳис қилишни хоҳлайман. Шунинг учун ҳам шунчалик кўп ўйнаяпман”, — деди у.
Синдаровнинг сўнгги ойлардаги тақвими ҳам бу ёндашувни тасдиқлайди. У Гоа, Мумбай, Доҳa, Вейк-ан-Зее, Кипр, Варшава, Бухарест, Ҳонгконг, Шарлотт, Майами ва Сент-Луисда мусобақаларда иштирок этди. Энди навбат Бенгалуруга.
Global Chess League қандай ўтказилади?
Global Chess League — FIDE ва Ҳиндистоннинг Tech Mahindra компанияси ҳамкорлигида ўтказиладиган франшизали шахмат лигаси. Мусобақанинг бошқа турнирлардан асосий фарқи шундаки, унда шахматчилар индивидуал эмас, клублар таркибида жамоавий баҳс олиб боради.
Бу йил мусобақада олтита франшиза иштирок этади. Ҳар бир жамоа олти нафар шахматчидан иборат:
- битта Icon — жамоа етакчиси;
- икки нафар Superstar Men;
- икки нафар Superstar Women;
- бир нафар Prodigy — ёш шахматчи.
Эркаклар ва аёллар битта жамоа таркибида ўйнайди. Бир жамоавий учрашувда олтита партия бир вақтнинг ўзида ўтказилади.
Лиганинг яна бир ўзига хос жиҳати — очколар тизими. Қора доналар билан ғалаба жамоага 4 очко, оқ доналар билан ғалаба 3 очко беради. Дуранг учун эса ҳар икки шахматчига 1 очкодан берилади.
Жамоавий баҳсда олти тахта бўйича кўпроқ очко тўплаган клуб 3 жамоавий очко олади. Ҳисоб тенг бўлса, ҳар икки жамоага 1 очкодан ёзилади.
Ҳар бир партия учун 20 дақиқа вақт берилади. 40-юришдан кейин ҳар бир юриш учун 2 сониядан қўшиб борилади. Шунинг учун GCLда шахматчилардан нафақат ўз партияси, балки бутун жамоавий баҳсдаги вазиятни ҳисобга олиш талаб этилади.
Синдаров ҳам форматнинг ўзига хослигини таъкидлаган.
“Жамоавий турнирларда қачон таваккал қилиш, қачон эса хотиржамроқ ўйнаш кераклигини тушунасан. Аммо GCL мутлақо бошқача турнир. Бу ерда олтита тахта, бошқача вақт назорати ва мутлақо ўзгача очколар тизими бор”, — деди у.
Синдаровнинг жамоаси
FYERS American Gambits таркибида Синдаровдан ташқари Даниил Дубов, Ниҳал Сарин, Бибисора Асаубаева, Сарасадат Ҳодем ва Марк-Андриа Морицци иштирок этади. Жамоага Шринат Нараянан мураббийлик қилади.
Синдаровнинг Icon мақомига кўтарилиши унинг сўнгги бир йилдаги ўсишини ҳам кўрсатади. У ўтган мавсумда Ganges Grandmasters таркибида Superstar тахтасида ўйлаб, лиганинг энг сермаҳсул шахматчиларидан бири бўлган. 24 очко жамғарган Синдаров еттита ғалабага эришган.
Энди эса унинг олдида янада катта вазифа турибди — жамоанинг биринчи тахтасида дунёнинг энг кучли шахматчиларига қарши баҳс олиб бориш.
Карлсен, Ананд ва Фирузжа ҳам Бенгалуруда
Global Chess League’нинг тўртинчи мавсуми жаҳон шахматининг катта юлдузларини бир жойга тўплайди.
Магнус Карлсен Alpine APL Pipers жамоасини бошқаради. У билан бирга Аниш Гири, Видит Гуджрати, Ҳампи Конеру, Дивя Дешмуҳ ва Володар Мурзин ўйнайди. Карлсен GCLда бир мавсумлик танаффусдан кейин иштирок этмоқда.
Triveni Continental Kings жамоасининг Icon’и Алиреза Фирузжа бўлади. Унинг шериклари орасида Вэй И, Аравинд Чидамбарам, Жу Жинэр, Александра Костенюк ва Пранав Венкатеш бор.
Ganges Grandmasters’да биринчи тахта Ян Непомняшчийга ишониб топширилган. Левон Аронян, Лейньер Домингес, Полина Шувалова, Ставрула Цолакиду ва Леон Мендонка ҳам жамоа таркибида.
PBG Alaskan Knights’ни эса беш карра жаҳон чемпиони Вишванатан Ананд бошқаради. Аржун Эригайси, Яғиз Каан Эрдўғмуш, Екатерина Лагно, Нино Бациашвили ва Абхиманю Мишра ҳам ушбу жамоа сафида.
UpGrad Mumba Masters жамоасининг етакчиси Максим Вашие-Лаграв. У Шаҳриёр Мамедёров, Владимир Федосеев, Карисса Ип, Харика Дронавалли ва Бардия Данешвар билан бирга ўйнайди.
Синдаров учун энг қизиқарли қарама-қаршиликлардан бири Карлсенга қарши баҳслар бўлиши мумкин. American Gambits ва Alpine APL Pipers ўртасидаги учрашувлар 7 ва 11 сентябр кунлари ўтказилади.
Ўзбекистонлик гроссмейстернинг Вишванатан Ананд ва Алиреза Фирузджага қарши ҳам икки мартадан ўйнаш имконияти бор.
Жаҳон чемпионлиги олдидан муҳим босқич
Синдаровнинг Global Chess League’даги иштироки жаҳон чемпионлиги учун баҳсга тайёргарлик нуқтаи назаридан ҳам қизиқ. Унинг рақиби Гукеш сўнгги икки йилда жаҳон шахматининг энг юқори даражасида мунтазам ўйлаб келаётган бўлса, Синдаров ўзини шу муҳитга тезроқ мослаштириш йўлини танлаган.
“Мен у билан кўп ўйнаганман ва унинг ниҳоятда кучли ўйнай олишини биламан. Агар у 2024 йилдагидек энг яхши формасида бўлса, баҳсда исталган натижа қайд этилиши мумкин. Шунинг учун мен айнан унинг энг яхши ҳолатига қарши ўйнашга тайёргарлик кўряпман”, — деди Синдаров.
Бенгалурудан кейин уни Ўзбекистонда яна бир муҳим мусобақа кутади. Самарқанддаги Шахмат Олимпиадасида Синдаров мамлакат шарафини ҳимоя қилади. Шундан сўнг эса унинг фаолиятидаги энг катта синов — жаҳон чемпиони Гукешга қарши баҳс бошланади.
Шунинг учун Global Chess League Синдаров учун навбатдаги соврин учун курашдан кўра кўпроқ нарсани англатади. Бу — жаҳон шахматининг энг кучли вакиллари билан яна бир бор куч синаш, юқори босим остида ўйнаш ва жаҳон чемпионлиги баҳси олдидан ўзини синаб кўриш имконияти.

Узбекский гроссмейстер Жавохир Синдоров примет участие в четвёртом сезоне Tech Mahindra Global Chess League, который пройдёт 3–13 сентября в индийском городе Бангалор. В турнире также сыграют ведущие шахматисты мира, такие как Магнус Карлсен, Вишванатан Ананд, Алиреза Фирузджа, Ян Непомнящий и Максим Вашье-Лаграв. Для Синдорова турнир станет важным этапом подготовки перед Шахматной олимпиадой в Самарканде и матчем за звание чемпиона мира против Гукеша.
Синдоров будет защищать цвета команды FYERS American Gambits. Узбекский шахматист впервые в истории Global Chess League сыграет на главной доске команды — Icon board. В предыдущих трёх сезонах он выступал в составах UpGrad Mumba Masters, Triveni Continental Kings и Ganges Grandmasters.
Для 20-летнего гроссмейстера турнир в Бангалоре — не просто очередное соревнование. В сентябре Синдоров примет участие в Шахматной олимпиаде в составе сборной Узбекистана, которая пройдёт в Самарканде. После этого он сыграет в матче за звание чемпиона мира против действующего чемпиона Доммараджу Гукеша.
В этом плане особенно важно, что Синдоров регулярно участвует в турнирах и играет против сильнейших шахматистов мира. Гукеш же предпочёл не участвовать в Global Chess League и турнирах Grand Chess Tour в период подготовки к матчу за звание чемпиона мира.
Синдоров объяснил эти два разных подхода в интервью The Indian Express.
«Только в этом году я стал топ-шахматистом. Мой рейтинг был выше 2700, но это ещё не то же самое, что быть топ-шахматистом. Гукеш уже более трёх лет входит в мировую десятку сильнейших. Поэтому у него гораздо больше опыта игры против сильнейших шахматистов, чем у меня», — сказал Синдоров.
Узбекский шахматист отметил, что по этой причине старается использовать каждую возможность для участия в соревнованиях высокого уровня.
«Мне нравится играть против топ-шахматистов. Перед матчем за звание чемпиона мира я хочу чувствовать себя ещё более уверенно на турнирах высокого уровня. Именно поэтому я так много играю», — сказал он.
Календарь Синдорова последних месяцев также подтверждает этот подход. Он участвовал в турнирах в Гоа, Мумбаи, Дохе, Вейк-ан-Зее, на Кипре, в Варшаве, Бухаресте, Гонконге, Шарлотте, Майами и Сент-Луисе. Теперь очередь Бангалора.
Как будет проходить Global Chess League?
Global Chess League — франшизная шахматная лига, которая проводится в сотрудничестве между FIDE и индийской компанией Tech Mahindra. Главное отличие соревнования от других турниров заключается в том, что шахматисты играют не индивидуально, а в составе клубов в командном формате.
В этом году в турнире примут участие шесть франшиз. Каждая команда состоит из шести шахматистов:
- один Icon — лидер команды;
- два Superstar Men;
- две Superstar Women;
- один Prodigy — молодой шахматист.
Мужчины и женщины играют в составе одной команды. В одном командном матче одновременно проводятся шесть партий.
Ещё одна особенность лиги — система начисления очков. Победа чёрными приносит команде 4 очка, победа белыми — 3 очка. За ничью оба шахматиста получают по 1 очку.
В командном матче клуб, набравший больше очков на шести досках, получает 3 командных очка. При равном счёте обе команды получают по 1 очку.
На каждую партию отводится 20 минут. После 40-го хода за каждый последующий ход добавляется по 2 секунды. Поэтому в GCL от шахматистов требуется учитывать не только ситуацию в своей партии, но и положение во всём командном матче.
Синдоров также отметил особенности этого формата.
«В командных турнирах ты понимаешь, когда нужно рисковать, а когда лучше играть более спокойно. Но GCL — совершенно другой турнир. Здесь шесть досок, другой контроль времени и совершенно иная система начисления очков», — сказал он.
Команда Синдорова
Помимо Синдорова, в составе FYERS American Gambits выступят Даниил Дубов, Нихал Сарин, Бибисара Асаубаева, Сарасадат Ходем и Марк-Андриа Морицци. Главным тренером команды будет Шриниватан Нараянан.
Повышение Синдорова до статуса Icon также свидетельствует о его прогрессе за последний год. В прошлом сезоне он играл на доске Superstar в составе Ganges Grandmasters и был одним из самых результативных шахматистов лиги. Синдоров набрал 24 очка и одержал семь побед.
Теперь перед ним стоит ещё более серьёзная задача — играть на первой доске команды против сильнейших шахматистов мира.
Карлсен, Ананд и Фирузджа также сыграют в Бангалоре
Четвёртый сезон Global Chess League соберёт в одном месте главных звёзд мировых шахмат.
Магнус Карлсен возглавит команду Alpine APL Pipers. Вместе с ним сыграют Аниш Гири, Видит Гуджрати, Хампи Конеру, Дивья Дешмукх и Володар Мурзин. Карлсен вернулся в GCL после годичного перерыва.
Icon команды Triveni Continental Kings станет Алиреза Фирузджа. Его партнёрами будут Вэй И, Аравинд Чидамбарам, Чжу Цзиньэр, Александра Костенюк и Пранав Венкатеш.
На первой доске Ganges Grandmasters будет играть Ян Непомнящий. В состав команды также вошли Левон Аронян, Леньер Домингес, Полина Шувалова, Ставрула Цолакиду и Леон Мендонка.
PBG Alaskan Knights возглавит пятикратный чемпион мира Вишванатан Ананд. За эту команду также сыграют Арджун Эригайси, Ягиз Каан Эрдогмуш, Екатерина Лагно, Нино Бациашвили и Абхиманью Мишра.
Лидером UpGrad Mumba Masters будет Максим Вашье-Лаграв. Он сыграет вместе с Шахрияром Мамедъяровым, Владимиром Федосеевым, Кариссой Ип, Харикой Дронавалли и Бардией Данешваром.
Одним из самых интересных противостояний для Синдорова могут стать партии против Карлсена. Матчи между American Gambits и Alpine APL Pipers состоятся 7 и 11 сентября.
У узбекского гроссмейстера также будет возможность дважды сыграть против Вишванатана Ананда и Алирезы Фирузджи.
Важный этап перед матчем за звание чемпиона мира
Участие Синдорова в Global Chess League интересно и с точки зрения подготовки к матчу за звание чемпиона мира. В то время как его соперник Гукеш последние два года регулярно выступает на самом высоком уровне мировых шахмат, Синдоров выбрал путь более быстрого привыкания к этой среде.
«Я много раз играл с ним и знаю, насколько невероятно сильно он может играть. Если он будет в своей лучшей форме, как в 2024 году, в матче может быть любой результат. Поэтому я готовлюсь играть именно против его лучшей версии», — сказал Синдоров.
После Бангалора Синдорова ждёт ещё один важный турнир в Узбекистане. На Шахматной олимпиаде в Самарканде он будет защищать честь страны. После этого начнётся крупнейшее испытание в его карьере — матч против чемпиона мира Гукеша.
Поэтому участие в Global Chess League для Синдорова означает гораздо больше, чем просто борьбу за очередной трофей. Это возможность вновь проверить себя в противостоянии с сильнейшими представителями мировых шахмат, играть под высоким давлением и испытать себя перед матчем за звание чемпиона мира.