Бу ҳақда у ўзининг ижтимоий тармоқдаги саҳифасида ёзиб қолдирди.
ФИФА президенти Жанни Инфантино парагвайлик сенатор Селеста Амарилиянинг Франция миллий жамоаси ҳужумчиси ва сардори Килиан Мбаппе манзилига айтган гапларини эътиборсиз қолдирмади.
Аввалроқ жаҳон чемпионати-2026 1/8 финал доирасидаги Франция ва Парагвай миллий жамоалари ўртасидаги ўйиндан кейин (1:0) Амарилия ягона гол соҳибини ирқчилик руҳидаги ҳақоратлар билан «сийлаган» эди. Кейинроқ Франция футбол Федерацияси вазият юзасидан прокуратурага мурожаат қилингани ва бу ҳолатга чидаб бўлмаслиги борасида баёнот берди.
«Шубҳасиз, мен Килиан Мбаппе манзилига Парагвай сенатори Аморилия томонидан ирқчилик руҳидаги ҳар қандай ҳақоратларни қоралайман. Футбол дунёси ва жамоатчилик Франция миллий жамоаси сардори томонида: биз ирқчиликка қарши курашишимиз ва уни биргаликда йўқ қилишимиз зарур», - деди Инфантино.

Президент Международной федерации футбола (ФИФА) Джанни Инфантино прокомментировал заявление сенатора Селесты Амарильи из Парагвая в адрес нападающего и капитана сборной Франции Килиана Мбаппе. Об этом он написал на своей странице в социальной сети.
Ранее Амарилья оскорбила игрока на расовой почве после матча сборных Франции и Парагвая (1:0) в 1/8 финала ЧМ-2026, в котором форвард забил единственный мяч. Позднее Федерация футбола Франции сообщила об обращении в прокуратуру, назвав её заявление неприемлемым.
«Я безоговорочно осуждаю расистские высказывания в адрес Килиана Мбаппе, сделанные сенатором из Парагвая Селесте Амарильей. Футбольный мир и общество в целом солидарны с капитаном сборной Франции: мы должны бороться с расизмом и искоренить его вместе».