Жаҳон чемпионати-2026 финал доирасидаги Испания - Аргентина ўйини финал ҳуштагидан кейин майдонда Леандро Паредес иштирокида жанжал юзага келди. Аргентиналик футболчи аввалига Эрик Гарсия билан тортишиб қолди, кейин жамоадошини ҳимоя қилмоқчи бўлган Гавига ташланди. Сўнгра бошқа футболчилар вазият жиддийлашишининг олдини олишди.
Ўз навбатида Гави Леандро Паредесни ушбу ҳолат туфайли дисквалификация қилмасликларини сўради.
«Паредес ва бошқа футболчиларни дисквалификация қилиш керакми? Йўқ, йўқ, уларни четлатиш керак, деб ўйламайман. Тўғри, бу болакайлар учун чиройли ўрнак эмас, аммо футболнинг доимо нисбатан агрессив томони ҳам бўлган. Менимча, бўлиб ўтган воқеалар ҳам – футболнинг бир қисми. Спортнинг бу тури доим шундай бўлган ва бундай кейин ҳам шундайлигича қолади», - дея Гави сўзларидан иқтибос келтирди The Touchline.
Эслатиб ўтамиз, мундиал финалида Испания Аргентинани қўшимча бўлимларда урилган гол эвазига (1:0) мағлуб этиб, жаҳон чемпионлигини қўлга киритди.

Судя по видео, Леандро Паредес проявил агрессию в отношении Гави, после чего подключились другие игроки. При этом испанский полузащитник призвал не наказывать Паредеса и его партнёров.
«Следует ли дисквалифицировать Паредеса и других? Нет, нет, я не думаю, что их нужно отстранять. Я понимаю, что это не лучший пример для детей, но у футбола всегда была более агрессивная сторона. Я считаю, что всё произошедшее – часть футбола. Такой была и всегда будет эта игра», - цитирует Гави The Touchline.
Напомним, что в финале чемпионата мира Испания обыграла Аргентину со счётом 1:0 по итогам дополнительного времени.