Аввалроқ ФИФА Жаҳон чемпионати ҳуқуқларини хусусий инвесторларга сотиш учун FIFA Forward Enterprise (FFE) номли янги тижорий тузилма ташкил этишни режалаштиргани хабар қилинганди. Кейинчалик конфедерациялар танқиди ва УEФАга аъзо мамлакатларнинг Жаҳон чемпионатини бойкот қилиш эҳтимоли ортидан Инфантино бу режадан воз кечган.
Шундан сўнг айрим футбол ассоциациялари 2027 йил март ойида бўлиб ўтадиган ФИФА президентлиги сайловида Инфантинони қўллаб-қувватламасликка қарор қилгани маълум бўлди.
«Агар кимдадир Жаннига ёки бошқа бирор кишига нисбатан эътирозлар бўлса, жараённи кузатинг ва ФИФА тартиб-қоидаларига амал қилинг. Ҳаммаси оддий. Агар уни лавозимидан четлатмоқчи бўлсангиз, сайловга боринг ва 211 та ассоциация қарор қабул қилсин. Шуни амалга оширинг, овоз бериш орқали унга ишонч борми ёки йўқлиги кўринади», — деди Мотсепе.
CАF раҳбари барча томонлар адолатли жараёндан фойдаланиш ҳуқуқига эга эканини таъкидлади.
«Ҳар бир инсоннинг ўз фикрини билдириш ҳуқуқи бор. Келинг, тинглов ва тегишли форум, тергов, суд ёки трибунал ўтказайлик. Ҳар бир инсон адолатли муносабатга ҳақли. Муаммолар ва тузатилиши керак бўлган салбий жиҳатлар кўп. Аммо у узр сўради ва айрим ишларни бошқача қилиш керак бўлганини айтди», — деди у.
Мотсепе ФИФА президенти сайловида ким ғолиб бўлишидан қатъи назар, ташкилот раҳбарини қўллаб-қувватлашини билдирди.
«Кўпинча мен ғалаба қозонишини истаган номзодлар ютмайди. Ким ғалаба қозонишидан қатъи назар, мен уни қўллаб-қувватлашим керак. Мен бутун дунёдаги ассоциациялардан кўплаб қўнғироқлар оламан. Бирлик ва ҳамкорликка урғу беришни ёқтираман», — дея қўшимча қилди CАF президенти.
Эслатиб ўтамиз, ФИФА президентлиги учун навбатдаги сайлов 2027 йил март ойида бўлиб ўтиши режалаштирилган.

Президент КАФ ответил на критику в адрес Инфантино
Патрик Мотсепе призвал ассоциации, желающие отстранить главу ФИФА от должности, участвовать в выборах.
Президент Африканской конфедерации футбола (КАФ) Патрик Мотсепе ответил на критику, адресованную президенту ФИФА Джанни Инфантино.
Ранее сообщалось, что ФИФА планировала создать новую коммерческую структуру под названием FIFA Forward Enterprise (FFE) для продажи прав на чемпионат мира частным инвесторам. Впоследствии, из-за критики конфедераций и вероятности бойкота чемпионата мира странами-участницами УЕФА, Инфантино отказался от этого плана.
После этого стало известно, что некоторые футбольные ассоциации решили не поддерживать Инфантино на выборах президента ФИФА в марте 2027 года.
«Если у кого-то есть возражения против Джанни или кого-либо ещё, следите за процессом и соблюдайте правила ФИФА. Всё просто. Если вы хотите отстранить его от должности, идите на выборы, и пусть 211 ассоциаций принимают решение. Делайте это, и через голосование станет видно, есть ли к нему доверие или нет», — сказал Мотсепе.
Глава КАФ подчеркнул, что все стороны имеют право на справедливый процесс.
«Каждый имеет право на своё мнение. Давайте проведём слушание и соответствующий форум, расследование, суд или трибунал. Каждый имеет право на справедливое отношение. Есть много проблем и отрицательных моментов, которые нужно исправить. Но он извинился и сказал, что кое-что нужно было сделать иначе», — отметил он.
Мотсепе заявил, что будет поддерживать главу организации, независимо от того, кто победит на выборах президента ФИФА.
«Часто кандидаты, которых я хочу видеть победителями, не выигрывают. Независимо от того, кто победит, я должен поддерживать его. Я получаю много звонков от ассоциаций по всему миру. Мне нравится делать акцент на единстве и сотрудничестве», — добавил президент КАФ.