Қозоғистон вакили ҳам Номзодлар турнирида ғолиблик учун курашмоқда.
Номзодлар турнирида аёллар ўртасидаги баҳслар ҳам давом этмоқда. Қозоғистонлик гроссмейстер Бибисара Ассаубаева украиналик Анна Музичук устидан ғалаба қозонгач, ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Бу мен учун жуда ёқимли партия бўлди. Дебютдан кейин устунлик ҳам, вақт бўйича афзаллик ҳам бор эди. Лекин кейин хатолар қилдим ва бир пайт ўйин дурангга кетиши ҳам мумкин эди. Нима бўлганда ҳам охирида ютганимдан хурсандман.
Ҳозир ўзимни жуда яхши ҳис қиляпман. Кетма-кет икки марта ютқазганимдан кейин имкониятларим қолмади, деб ўйлагандим. Лекин охирги икки партияни ютиб, яна курашга қайтдим.
Охирги турда қўшимча босим бўлмайди, деб ўйлайман. Шунчаки ўйнамоқчиман. Қора доналарда ўйнайман, натижа қандай бўлишини эса кейин билиб оламиз.
Жавоҳир Синдаров? У учун жуда хурсандман ва фахрланаман. Жавоҳирни 5 йилдан бери биламан. Бирга улғайганмиз, бир-биримизнинг ютуқларимизни кузатиб келганмиз.
У — жуда яхши инсон, энг меҳрибон одамлардан бири. Бу ғалабани тўлиқ ҳақли равишда қўлга киритди.
Биз бир-биримизга доим ёрдам берамиз. У ғалаба қозонса, мен ҳам нимадир ютгим келади. Умид қиламанки, у жаҳон тожини ҳам қўлга киритади, — дея Ассаубаеванинг сўзларини келтиради UzChess.
Маълумот учун, ижтимоий тармоқларда Жавоҳир ва Бибисара ўртасида дўстона муносабатлар борлиги ҳақида хабарлар тарқалган.

На Турнире претенденток продолжаются соревнования среди женщин. Казахстанский гроссмейстер Бибисара Ассаубаева поделилась своими мыслями после победы над украинкой Анной Музычук.
«Эта партия была для меня очень приятной. После дебюта у меня было преимущество и по времени, и по позициям. Однако затем я допустила ошибки, и в какой-то момент игра могла закончиться вничью. Но в любом случае я рада, что в итоге выиграла.
Сейчас я чувствую себя очень хорошо. После двух подряд поражений я думала, что шансов больше нет. Однако, выиграв последние две партии, я вернулась в борьбу.
Думаю, в последнем туре не будет дополнительного давления. Я просто хочу играть. Играю черными фигурами, а результат увидим позже.
Жавохир Синдаров? Я очень рада и горжусь за него. Знаю Жавохира уже 5 лет. Мы росли вместе, следили за успехами друг друга.
Он — замечательный человек, один из самых добрых людей. Он заслуженно добился этой победы.
Мы всегда поддерживаем друг друга. Когда он побеждает, мне тоже хочется чего-то выиграть. Надеюсь, что он завоюет и мировую корону, — приводит слова Ассаубаевой UzChess.
Для справки, в социальных сетях распространяются сообщения о дружеских отношениях между Жавохиром и Бибисарой.