Анри УЕФА президентининг махсус совринига лойиқ кўрилди
Франция миллий жамоасининг собиқ ҳужумчиси Европа футбол ассоциациялари иттифоқи президенти мукофоти соҳиби бўлди.
Фото: УЕФА
Франция миллий жамоаси собиқ форварди Терри Анри 2026 йилда УЕФА президентининг махсус совринига лойиқ кўрилди. Ушбу соврин майдонда ва унинг ташқарисида эришилган улкан натижалар учун топширилади.
Ташкилот раҳбари Александер Чеферин бу борада қуйидагича фикр билдирди:
«Тезлик, нафислик, маҳорат ва ҳужумларни якунлашдаги совуққонлик Анрини барча даврларнинг энг яхши ҳужумчиларидан бирига ва жаҳон даражасидаги мутахассис сифатида футболда ўз тарихини ёзишда давом этаётган инсонга айлантирди. У ҳақиқатан ҳам муҳим масалалар бўйича гапиришдан ҳеч қачон қўрқмаган: камситиш ва ирқчиликка қарши изчил равишда кураш олиб борган, руҳий саломатлик муаммолари ҳақида гапирган ва кўплаб гуманитар ташаббусларни қўллаб-қувватлаш учун ўз вақтини аямайди. Унинг ўзига хос эҳтироси ва майдондан ташқаридаги фаолияти шуни кўрсатдики, машҳур ибора «томирлардаги муз» ҳали ҳаммаси эмас. Бунинг ортида бефарқ бўлмаган, илиқ қалб яширинган».

Анри вручили награду президента УЕФА
Экс-нападающий сборной Франции стал обладателем награды президента Союза европейских футбольных ассоциаций.
Фото: УЕФА
Экс-нападающий сборной Франции Тьерри Анри стал обладателем награды президента Союза европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) 2026 года. Она присуждается за выдающиеся достижения на поле и за его пределами.
Президент организации Александер Чеферин прокомментировал:
Скорость, грация, мастерство и хладнокровие при завершении атак сделали Анри одним из лучших нападающих на все времена и человеком, который продолжает писать свою историю в футболе уже в качестве эксперта мирового уровня. Он никогда не боялся высказываться по действительно важным вопросам: последовательно выступал против дискриминации и расизма, говорил о проблемах психического здоровья и не жалел своего времени на поддержку многочисленных гуманитарных инициатив. Его страсть и работа за пределами поля показали, что знаменитый «лёд в венах» — далеко не вся история. За этим скрывается тёплое и глубоко неравнодушное сердце.