Хабарингиз бор, яқинда Қозоннинг «Рубин» клуби ўзбек футболчиси, ҳамюртимиз Жаҳонгир Ўрозов билан шартнома имзолади. Бунга қадар Самарқанднинг «Динамо»сида фаолият олиб борган ҳимоячи яқинда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида Ўзбекистон миллий жамоаси сафида иштирок этди. Айнан шундан сўнг Ўрозовга четдан таклифлар кўпая бошлади ва якунда «Рубин» варианти танланди.
Легионерга айланган Жаҳонгир Ўрозов янги жамоасининг янги аъзоси сифатида у ердаги фаолиятини бошлади.
Одатга кўра, Tribuna.uz нашри легионерга айланган футболчимиз билан биринчи бўлиб суҳбат уюштирди.
- Жаҳон чемпионатига борган Жаҳонгир Ўрозов билан «Рубин»га ўтган Жаҳонгир Ўрозов ўртасида қандай фарқ бор? ЖЧдан кейин сизда нимадир ўзгардими?
- Авваламбор, Ассалому алайкум! Саволингизга келадиган бўлсак, ҳеч қандай фарқи йўқ.
- Жаҳон чемпионатидан кейин Европадан таклифлар бўлганини айтгандингиз. Ўша таклифлар орасида қайси клуб ёки чемпионат сизга энг қизиқ туюлди?
- Таклиф кўп эди. Аниқ таклиф билан чиққан жамоа охиригача аниқ таклифида тургани «Рубин» бўлди ва бу чақирувни қабул қилдим.
- Агар Европа вариантлари бўлган бўлса, нега айнан «Рубин»ни танладингиз? Қарорингизда ҳал қилувчи омил нима бўлди?
- Айтиб ўтганимдек, «Рубин»нинг таклифи аниқ эди.
- Аввалига «Рубин» варианти бўйича турли гаплар бўлди, кейин эса барибир Қозон клубини танладингиз. Қарорингизни ўзгартиришга нима сабаб бўлди?
- Европани кучли чемпионатидан таклиф кутдим. Сабаби, агентларим шошилмасликни айтишди. Шунинг учун «Рубин» билан музокарамизни тўхтатиб тургандик.
- Очиқ айтайлик: «Рубин» сиз учун Европага олиб борувчи кўприкми ёки Қозон клубида узоқ муддат қолиб, ўзингизни кўрсатишни истаяпсизми?
- «Рубин» жамоаси ҳам ўз ўрнига эга кучли клуб. Бу ердан кўплаб футболчилар хорижга йўл олишмоқда. Албатта, мен учун ҳам кўприк вазифасини ўтайди, деб ўйлайман.
- «Рубин»да сизга ишонч билдириляпти. Бу сизга қўшимча босим берадими? «Бу ерда ўзимни албатта исботлашим керак», деган фикр борми?
- Аксинча, босим бўлмайди. Жамоа жуда ҳам аҳил экан. Бу ўз ўйинимни исботлашим учун яхши имконият.
- Жаҳон чемпионатидаги ўйинларингиздан кейин ўзингизга баҳо берсангиз, қайси жиҳатингиз Россия даражаси учун тайёр, қайси томонингиз ҳали устида ишлашни талаб қилади?
- Футболчи ҳар доим ўз устида ишласа муваффақият ёнма-ён юради, қайси чемпионатда бўлишидан қатъий назар ўзингизга ишонасиз.
- «Динамо»ни тарк этишингиз қандай бўлди? Бу борада сизга энг оғири нима эди?
- «Динамо» яхши жамоа, мураббий ҳам яхши. Лекин муҳитни ўзгартиришим, кучли чемпионатда ўйнашим керак эди. «Динамо»даги барчага раҳмат айтаман.
- «Рубин» бош мураббийи билан учрашдингизми? Суҳбат қандай ўтди?
- Жамоа билан машғулотларда қатнашяпман. Барчаси кўнгилдагидек.
- Туркиядаги аввалги хорижий тажрибангиздан кейин энди яна легионерга айландингиз. Ўша даврдан кейин қандай хулоса чиқардингиз?
- Албатта, мухлислар «Рубин»да яхши иштирокимни кўришади, Худо хоҳласа.
- «Динамо»да сизга ишонч билдирилди, миллий жамоа билан жаҳон чемпионатига бордингиз. Энди «Рубин»да ишончни нолдан қозонишингиз керак. Бу фаолиятингиздаги энг қийин босқич бўладими?
- Албатта, осон бўлмайди, янги чемпионат. Аммо ўзимга ишонмасам хорижда тўп суриш учун келмас эдим.
- Жаҳон чемпионатида майдонга биринчи бор тушган пайтингизда хаёлингиздан биринчи нима ўтди? Ўша лаҳзада «мен катта футболга келдим», деган ҳис бўлдими?
- Миллий жамоадаги босим ҳар бир футболчида бўлиши мумкин. Лекин Ватан шаъни турганда ҳаяжон бўлиши мумкин эмас.
-. Бугун Ўзбекистон футболчиси сифатида «Рубин»дасиз. Сизга фақат ўзингизни эмас, балки ўзбек футболчиларининг даражасини ҳам кўрсатиш масъулияти юкланганини ҳис қиляпсизми?
- Албатта, ҳис қиламан. Ўзбек футболчилари бундан-да кучли чемпионатда ўйнай олади ва ўйнаб юришибди ҳам. Хавотир олмасангиз бўлади, майдонга тушганда ҳар доим масъулиятни ҳис қиламан.

Как вы знаете, недавно казанский клуб «Рубин» подписал контракт с узбекским футболистом, нашим соотечественником Жахангиром Урозовым. Ранее защитник играл за самаркандское «Динамо», а недавно принял участие в чемпионате мира в составе национальной сборной Узбекистана. Именно после этого Урозов начал получать больше предложений из-за рубежа, и в итоге был выбран вариант с «Рубином».
Жахангир Урозов, ставший легионером, начал свою карьеру в качестве нового члена своего нового клуба.
Как обычно, издательство Tribuna.uz первым организовало интервью с нашим футболистом, ставшим легионером.
- Есть ли какая-то разница между Жахангиром Урозовым, который поехал на чемпионат мира, и Жахангиром Урозовым, который перешел в «Рубин»? Изменилось ли что-то в вас после чемпионата мира?
- Во-первых, ассалому алайкум! Если говорить о вашем вопросе, то разницы нет.
- Вы говорили, что после чемпионата мира были предложения из Европы. Какой клуб или чемпионат показался вам наиболее интересным среди них?
- Предложений было много. Команда, которая выступила с конкретным предложением и осталась на своем до конца, была «Рубин», и я принял этот вызов.
- Если были варианты из Европы, почему вы выбрали именно «Рубин»? Что стало решающим фактором в вашем решении?
- Как я уже сказал, предложение «Рубина» было конкретным.
- Сначала было много разговоров о варианте с «Рубином», но затем вы все же выбрали казанский клуб. Что заставило вас изменить свое решение?
- Я ждал предложения от сильного чемпионата Европы. Мои агенты сказали мне не спешить, поэтому мы приостановили переговоры с «Рубином».
- Скажем откровенно: является ли «Рубин» для вас мостом в Европу или же вы хотите остаться в казанском клубе на долго и проявить себя?
- Команда «Рубин» — это сильный клуб, имеющий свое место. Отсюда многие футболисты отправляются за границу. Конечно, для меня это тоже будет мостом, я так думаю.
- В «Рубине» вам доверяют. Это добавляет вам дополнительного давления? Есть ли у вас мысль: «Я должен обязательно доказать себя здесь»?
- Наоборот, давления не будет. Команда очень дружная. Это хорошая возможность, чтобы доказать свою игру.
- Если оценить ваши игры на чемпионате мира, какие аспекты вашей игры готовы для уровня России, а какие требуют доработки?
- Футболист всегда идет рука об руку с успехом, если работает над собой, независимо от того, в каком чемпионате он играет, вы должны верить в себя.
- Как прошло ваше расставание с «Динамо»? Что было самым трудным в этом?
- «Динамо» — хорошая команда, и тренер тоже. Но мне нужно было сменить обстановку и играть в сильном чемпионате. Спасибо всем в «Динамо».
- Вы встречались с главным тренером «Рубина»? Как прошла беседа?
- Я участвую в тренировках с командой. Все идет как надо.
- После вашего предыдущего зарубежного опыта в Турции вы снова стали легионером. Какие выводы вы сделали после того времени?
- Конечно, болельщики увидят мое хорошее выступление в «Рубине», если Бог даст.
- В «Динамо» вам доверяли, вы поехали с национальной командой на чемпионат мира. Теперь вы должны завоевать доверие в «Рубине» с нуля. Будет ли это самым сложным этапом в вашей карьере?
- Конечно, это будет нелегко, новый чемпионат. Но если бы я не верил в себя, я бы не пришел играть за границу.
- Когда вы впервые вышли на поле в чемпионате мира, что было первой мыслью у вас в голове? Было ли у вас в тот момент ощущение «я пришел в большой футбол»?
- Давление в национальной команде может быть у каждого футболиста. Но когда на кону честь Родины, волнения быть не может.
-. Сегодня вы в «Рубине» как узбекский футболист. Чувствуете ли вы, что на вас возложена ответственность показать не только себя, но и уровень узбекских футболистов?
- Конечно, чувствую. Узбекские футболисты могут играть и уже играют в еще более сильных чемпионатах. Не беспокойтесь, когда я выхожу на поле, я всегда ощущаю ответственность.