Дунёнинг биринчи рақамли теннисчиси, беларуслик Арина Соболенко ўз мағлубиятлари билан боғлиқ қизиқарли тенденцияга изоҳ берди.
– Адашмасам, биринчи даврада Андреа Петкович [германиялик теннисчи] қизиқ бир статистикани айтиб ўтганди: Рим–2025 турниридан буён сизни финалга қадар мағлуб этганларнинг барчаси кейинги даврадаёқ ютқазиб қўйган. Бу статистикадан хабарингиз бормиди? Бу тенденция ҳақида билармидингиз?
– Кейинги даврада нима бўлишини билсангиз, мени ютишдан нима наф? (Кулади.) Йўқ, жиддий айтадиган бўлсам, менимча, бу шунчаки тасодиф. Билмадим. Балки, сўнгги мағлубиятларимнинг барчасида баҳс уч сет давом этгани учундир. Улар жуда мураккаб, қийин ўйинлар бўлди. Баъзан, рақибнинг ўйинини эртаси кунга белгилашади, уч сетлик баҳсдан сўнг яна яхши теннис кўрсатиш қийин кечади. Жисмонан тикланиш мушкул. Демак, бу, эҳтимол, тақвим билан боғлиқ масаладир. Билмадим. Лекин умуман олганда, статистика ҳайратланарли, теннисчиларга қўшимча босим ўтказиш учун бу ҳақда кўпроқ гапиришимиз керак (кулади), – деди Соболенко ўйиндан кейинги матбуот анжуманида.
Эслатиб ўтамиз, Торонтода (Канада)ги мусобақанинг тўртинчи даврасида Арина Соболенко россиялик Екатерина Александровага 6:7 (3:7), 6:4, 4:6 ҳисобида имкониятни бой бериб қўйди.

«Зачем меня обыгрывать, если ты знаешь, что проиграешь дальше?» Соболенко — о соперницах
Первая ракетка мира белорусская теннисистка Арина Соболенко прокомментировала любопытную тенденцию, связанную с её поражениями.
– В первом круге, если не ошибаюсь, Андреа Петкович [немецкая теннисистка] отметила интересную статистику: с Рима‑2025 все, кто обыгрывал тебя до финала турнира, в следующем же круге проигрывали. Ты была в курсе такой статистики? Знала об этой тенденции?
– Зачем вообще меня обыгрывать, если ты знаешь, что будет в следующем круге? (Смеётся.) Нет, если серьёзно, я думаю, это совпадение. Не знаю. Может быть, потому что все мои последние поражения были в трёх сетах. Это были очень сложные, тяжёлые матчи. И иногда, когда соперника ставят в расписание на следующий день, трудно выдать хороший теннис после трёхсетового матча. Физически сложно восстановиться. Так что это, наверное, вопрос расписания. Не знаю. Но вообще статистика впечатляющая, нам стоит чаще о ней говорить — чтобы создать дополнительное давление на игроков (смеётся), – сказала Соболенко на послематчевой пресс-конференции.
Напомним, что в четвёртом круге «тысячника» в Торонто (Канада) Арина Соболенко проиграла россиянке Екатерине Александровой со счётом 6:7 (3:7), 6:4, 4:6.