Узоқ йиллар Олий лига баҳсларини бошқариб борган Хушвақт Мухторов 66 ёшда Ню-Йоркда вафот этди.
Ўзбекистон ҳакамлар маркази, Самарқанд вилоят футбол ассоциацияси, «Динамо» футбол клуби марҳумнинг вафоти муносабати билан унинг яқинларига таъзия билдирди.
«Динамо» ПФК таниқли собиқ ҳакам, узоқ йиллар Ўзбекистон чемпионати баҳсларини бош ҳакам сифатида бошқарган, сўнгги йилларда назоратчи ҳакам сифатида фаолият юритган, бир неча йиллар давомида Самарқанд вилоят футбол мактабида мураббийлик қилиб, иқтидорли ёшларнинг катта футболга қадам қўйишига ҳисса қўшган устоз Хушвақт Мухторовнинг вафоти муносабати билан чуқур ҳамдардлигимизни билдирамиз.
Хушвақт Мухторов 2009 ва 2010 йилда «Динамо» жамоасида мураббий сифатида фаолият юритган. У 90-йиллардан 2008 йилга қадар Олий лига баҳсларини бошқарган. Хушвақт Сергеевич куни кеча 66 ёшда АҚШда вафот этди», — дейилади клуб хабарида.
Эслатиб ўтамиз, Хушвақт Мухторов 2008 йил «Насаф» — «Бунёдкор» (1:1) ўйинидан кейинги тортишувлардан сўнг ҳакамлик фаолиятини якунлаганди.

Узбекский бывший судья умер в США
Долгие годы управлявший матчами Высшей лиги Хушвакт Мухторов скончался в возрасте 66 лет в Нью-Йорке.
Центр судейства Узбекистана, футбольная ассоциация Самаркандской области и футбольный клуб «Динамо» выразили соболезнования его близким в связи с его смертью.
«ПФК «Динамо» выражает глубокие соболезнования в связи со смертью известного бывшего судьи, который много лет руководил матчами чемпионата Узбекистана как главный судья, в последние годы работал в качестве инспектора, и в течение нескольких лет тренировал в футбольной школе Самаркандской области, внося вклад в продвижение талантливой молодежи в большой футбол, преподавателя Хушвакта Мухторова.
Хушвакт Мухторов работал тренером в команде «Динамо» в 2009 и 2010 годах. Он управлял матчами Высшей лиги с 90-х годов до 2008 года. Хушвакт Сергеевич скончался в США накануне в возрасте 66 лет», — говорится в сообщении клуба.
Напомним, что Хушвакт Мухторов завершил свою судейскую карьеру в 2008 году после спорного матча «Насаф» — «Бунёдкор» (1:1).