Тошкентда туғилган ЦСКА бош мураббийи Tribuna.uz га эксклюзив интервью берди.
Россия футболидаги энг машҳур ва совриндор клублардан бири — Москва ЦСКАси сўнгги вақтларда Ўзбекистон футбол мухлислари учун ҳам янада қизиқарли жамоага айланди. Бунинг сабаби эса оддий: «армиячилар»ни юртимизга дахлдор икки мутахассис — бош мураббий Дмитрий Игдисамов ва унинг ёрдамчиси Денис Коростиченко бошқармоқда.
Игдисамовнинг ҳикояси эса алоҳида қизиқ. У Тошкентда, аниқроғи, Сергелида туғилган. Футболдаги илк қадамларини ҳам айнан шу ерда ташлаган. Бугун эса болалиги ўтган кўчалардан минглаб километр узоқда — Москвадаги ЦСКАдек улкан клубнинг бош мураббийи.
Яна бир қизиқ жиҳати: Игдисамовни футболга олиб кирган инсон — Денис Коростиченко бугун унинг ЦСКАдаги ёрдамчиси. Улар Сергелида танишганига ҳам қарийб 30 йил бўлди. Бир пайтлар футбол майдонида бошланган танишув бугун Россиянинг энг нуфузли клубларидан биридаги ҳамкорликка айланган.
Tribuna.uz Тошкентда туғилган ва айни пайтда ЦСКАни бошқараётган Дмитрий Игдисамов билан эксклюзив суҳбат уюштирди.
- Дмитрий Игоревич, аввало, ушбу интервюга розилик билдирганингиз учун ташаккур. Мухлисларимиз учун бу ҳақиқатан ҳам жуда қизиқ. Айниқса, ЦСКА жамоасини Ўзбекистонга бевосита алоқадор бўлган мутахассислар бошқараётгани биз учун ҳам алоҳида қизиқиш уйғотмоқда.
- Шуҳрат, ассалому алайкум, биз учун ҳам бу суҳбат ёқимли. Чунки ватанда бизни унутиб юборишмагани, ишимиз билан қизиқишаётганидан хабардор бўлиш жудаям бошқача. Бунинг учун сизга ҳам раҳмат айтмоқчиман.
- Дмитрий Игоревич, сиз 1986 йилда Тошкентда туғилгансиз. Болалигингиз қандай ўтган? Футболга қандай кириб келгансиз ва қачон Россияга кўчиб кетгансиз?
- Ҳа, мен 1986 йили Тошкентда туғилганман. Сергели массивида. Янада аниқроқ айтсам, «Спутник1»да. Футболга 10 ёшимдан қатнашишни бошлаганман. Бизнинг Спутникда иккита мактаб бор: 2-ва 3-. Авваллари 2-мактабда кечки соат бешдан футболсевар болалар йиғилишардик. Жамоаларга бўлиниб олардик-да, ким биринчи гол ургунча ўйин давом этарди. Мана шундай ўйинлардан бирида Коростиченконинг эътиборини тортганман. Ўшанда бу инсон мени Сергелидаги 1986 йилда туғилган болалардан иборат жамоага таклиф қилганди. Одил Маҳмудов деган мураббийимиз бўларди. Шундай қилиб, мен футбол билан шуғулланишни бошлаб юборганман. 15 ёшга тўлганимда тарихий ватан - Қозонга кўчиб кетганмиз. Чунки татар миллатига мансубман ва ҳамма қариндошларимиз. Татаристонда яшашарди. Онам, икки синглим билан яшаш тарзимиз қийинлашиб қолганида Қозонга кўчиб кетишга қарор қилгандик. Чунки отам йўқ эди. Қозонда электрон футбол мактабида шуғулланишни бошлагандим. Бу жойдан Руслан Нигматуллин чиққан. Иккиммз бир мураббийда шуғулланардик. Шу тариқа футболчилик фаолиятим аста-сенкинлик билан Россияда бошланиб кетганди. Кейинроқ мини-футболда ўзимни синаб кўришни бошлагандим. Бахтга қарши жиддий жароҳат туфайли фаолиятимни барвақт - 21 ёшимда якунлашимга тўғри келган.
- Билишимизча, футболчи сифатида профессионал даражада тўп сурмагансиз. Ёшлигингизданоқ ўзингизни айнан мураббий сифатида тасаввур қилганмисиз ёки бу қарорга кейинроқ келганмисиз?
- Болалар жамоасини шуғуллантириш орқали мураббийлик ишига кириб келганман. Бу орада институтнинг жисмоний тарбия факультетида ўқиганман. Кейинроқ «Рубин»да суҳбатдан ўтиб иш бошлаганимдан кейин ўрним футболда эканлигини янада теранроқ ҳис қилгандим. Ишни «Рубин» академиясида бошлаганман. Аста-секинлик билан шу соҳада ўсишни, ривожланишни бошладим. Орадан маълум вақт ўтганидан сўнг ЦСКА академиясида ишлаш учун чақиришган. ЦСКА ёшлар жамоасини бошқаришимга ишонч билдиришган ва биз ўз ёш тоифамизда чемпион бўлганмиз. Иккинчи йили кумуш медалга эга чиққандик. Энди эса асосий клубнинг бош мураббийи вазифасида ишлаб келяпман.
- Ҳозир ҳам вақти-вақти билан Тошкентга келиб турасизми? Ўзбекистонда охирги марта қачон бўлгансиз?
- Ҳар йили Тошкентга келиб кетаман. У ерда холам жияним билан бирга яшайди. Ҳозиргача биз яшаган бувимизнинг квартираси сақланиб қолган. Туғилганимда мени туғруқхонадан шу ерга олиб келишган. Ўша жой мен учун куч олиш манбаидек бўлиб қолган. Шу сабабдан ҳам ҳар йили туғилиб ўсган жойимга келиш пайида бўламан. Шундай маҳалларда қадрли инсонлар, ўзим бирга ўсган ошна-оғайнилар билан таниш кўчаларда сайр қиламан. Охирги марта Тошкентда ўтган йил декабрида бўлгандим. Бундан бир йил олдин декабрдаги ташрифим эса Ўзбекистон футбол федерацияси таклифи билан амалга ошганди. Тошкентга Про лицензияси учун ўқиётганларга лекциялар ўқиб бергандим. Яна бир гап: ўтган йили В тоифасида мураббийликка ўқиётганлар учун ҳам лекция ўқиб бергандим. Бу яқин дўстларимдан Дилмурод Ортиқбоевнинг ташаббуси билан амалга ошганди. Ҳозирда у Ўзбекистонда мураббийликка ўқимоқчи бўлганлар мактабини бошқаради. Хуллас, ҳар йили декабрда қадрдон масканимга келиб кетаман. Бу сафар ҳам анъанани давом эттираман, деб ўйлайман.
- Ўзбек футболидаги қайси мураббий ва мутахассисларни яхши танийсиз? Кимлар билан дўстона муносабатларни сақлаб келяпсиз?
- Мураббийлардан шахсан ким билан танишман? Эҳтимол, ўша инсон Тимур Кападзе бўлса керак. У билан Туркияда ташкил қилинган йиғин пайтида танишиб қолгандим. Миржалол Қосимовни ҳам биламан. Унинг ўйинларини қизиқиш билан кузатганман. Бироқ шахсан таниш эмасман. Бошқалар биланми, билмадим, унчалик билмайман.. Ҳа, айтганча, Рўзиқул Бердиевни биламан. Бир сафар у билан аэропортда тасодифан танишиб қолганман. Мен Тошкентдан Москвага, улар эса йиғин учун ўша шаҳарга учишаётганди. Стас Кудряшов билан эса эски қадрдонлардек бўлиб кетганман. Бир неча йилдан бери Туркиядаги йиғинлар чоғида йўлимиз туташиб қолади. Бундай пайтда бемалол, чин юракдан суҳбатлашиш учун имкон топамиз.
Ҳамкасблардан ташқари, собиқ футболчилар билан кўпроқ гаплашамиз. Масалан, Саша Лобанов билан. У ҳам сергелилик болалардан. Баҳодир Сейткамолов биз учун ёши катта ўртоқлардан бири бўлиб қолган. Шунингдек, Россияга бориб қолганлар билан ҳам алоқани сақлаб келаман. Мисол учун, Вадим Романовни айтишим мумкин. У «Динамо С»да ўйнаган. Усмон Қудратович билан ҳам гаплашиб турамиз. Марат Кабаев билан бирга ишлаганман. Тўғри, кўришмаганимизга ҳам анча бўлиб қолди.
- Сиз Денис Коростиченкони ҳам мураббийлар штабига таклиф қилдингиз. Тўғри тушунган бўлсам, сизлар бирга улғайгансиз ва болаликдан бир-бирингизни яхши танийсиз, шундайми?
- Ҳа, Денис Коростиченко менинг штабимда ишлайди. Суҳбатимиз бошида айтганимдек, бу инсон мени Сергелидаги футбол жамоасига чақирган. Ўшанда 9- 10 ёшли болакай эдим. Мана, ўша даврдан бери биз қадрдон бўлиб кетганмиз. Кўриб турганингиздек, танишганимизга ҳам 30 йил бўлибди! Маълум вақт «Рубин» академиясида ҳам биргаликда ишлагандик.
Яқинда Коростиченкони ёшлар жамоасига чақиргандим, энди эса асосий клубда бирга ишлаяпмиз. Ҳа, мен учун бу инсон синалган, қадрдон дўст бўлиб кетган. Футболни жуда ҳам яхши тушунадиган одам. Ишонсангиз, футбол борасидаги қарашларимиз ҳам деярли бир хил! Бундан кейин ҳам йўлни биргаликда босиб ўтмоқчимиз.
- Сиз болалар ва ўсмирлар футболидан тортиб, катта жамоагача бўлган йўлни босиб ўтдингиз. Умуман олганда, сизнинг мураббийлик фалсафангиз қандай?
- Ҳа, мен болалар-ўсмирлар футболидан асосий клуб мураббийлигига қадар бўлган йўлни босиб ўтдим. Фаолиятим босқичма-босқич ривожланиб борди. Футболда қандай босқич бўлса, амалиётчи сингари ҳаммасидан ўтиб бордим, дея оламан. Бежизга амалиётчига ўхшатмадим, ўзимни. Менга кабинетда ўтириб олиб ишлашдан кўра, жонли равишдаги иш жараёни кўпроқ ёқади. 18 йилдан бери, агар адашмаётган бўлсам, майдонда фаол равишда ишлаб келмоқдаман. Менга шуғулланаётган бу ишим жуда ёқади. Фалсафам-ми, иложи борича замонавий футболдаги ҳар қандай янгиликни, ўзгаришларни кузатиб бориш пайида бўламан. Мана, ҳозир фаол тарзда тўпни прессинг остида сақлаб қолиш устида кўпроқ шуғулланяпмиз. Бундай маҳалда тўпни имкон қадар тезроқ рақиб жарима майдонига узатиш керак бўлади. Шунда ҳаракатларимиз янада тажовузкор кўриниш ҳосил қилади. Тўп билан ва тўпсиз самарали ҳаракатланиш менинг асосий тамойилларимдан биридир.
- Келажакда ЦСКА таркибида ўзбек футболчиларини кўришимиз мумкинми? Айни пайтда қайси ўзбек футболчилари эътиборингизни тортмоқда?
- Ўйлашимча, ҳозир Ўзбекистонда ёш иқтидор эгалари кўпчиликни ташкил қилади. Кўзга ташланиб қолганларини кузатиш қизиқарли. Эҳтимол, уларнинг ичидан кимдир ЦСКАда пайдо бўлиб қолар... Аммо айни пайтда аниқ кимнидир кузатаётганимиз йўқ. Балки келажакда шу иш содир бўлиб қолиши ҳам мумкин. Чунки Файзуллаев ўзидан бу ерда яхши ном қолдира олган. Ўзбек футбол бозори биз учун қизиқарли. Фурсати келиб у ёки бу футболчи бизда қизиқиш уйғотса, албатта, ўрганишга киришамиз.
- ЦСКА — совринларга бой, катта амбицияларга эга клуб. 40 ёшли мутахассис учун бундай қадам катта таваккалчиликми, қўшимча босимми ёки аниқ қўйилган мақсаднинг натижасими?
- Аввало, бу зиммамга катта масъулият юклайди. 40 ёшингда ЦСКАдек катта клубни бошқариш - бу ҳазилакам иш эмас. Мана шундай имкониятни ҳавола этган раҳбарларимиздан жуда миннатдорман. Ўз навбатида клубимиз ишқибозларини ҳам айтиб ўтмасам бўлмайди. Раҳбарият ва улар менга шу постни эгаллаб туришимга сабабчи бўлиб туришибди. ЦСКАда 8 йилдан бери ишлаб келаётганим учун бу менга қадрдон жамоадек бўлиб қолган. Ўз ўрнида бош мураббий сифатида билдирилган ишончни клуб билан юқори натижаларга эришиш орқали оқлашни истайман.
- Ўзбек футболи ва Ўзбекистон чемпионатини кузатиб борасизми?
- Ростини айтсам, Ўзбекистон футболини кузатиб боришга вақт ажрата олмайман. Лекин Олег Зотеев билан гаплашганимда у мени охирги янгиликлардан хабардор қилиб туради. Зотеев ҳам менинг дўстларимдан. Бу ерда Олег Владимировичдан ҳам Ўзбекистон футболидаги янгиликларни эшитиб тураман.
- Ўзбекистонда ЦСКА мухлислари жуда кўп. Айниқса, Игдисамов ва Коростиченко асосий жамоа билан ишлаш имкониятига эга бўлганидан сўнг мамлакатимизда клубга бўлган қизиқиш янада ортди. Ўзбек мухлисларининг қўллаб-қувватлаши ва эътиборини қанчалик ҳис қиляпсиз?
- Ҳа, Ўзбекистондан бўлган ишқибозларнинг қўллаб-қувватлашларини ҳис қилиб турамиз. Айниқса, ижтимоий тармоқ орқали бизга жуда кўп ёзишади. «Сергели-1986» да бирга ўйнаган йигитларимиз бу масалада илғор. Бизни таниган-билганлар жамоадаги ишимиз билан қизиқиб, мухлислик қилиб келишларини айтишади. Уларнинг далдасини ҳис қилиш жуда ҳам ажойиб! Қисқа айтганда, ўзбек футболи билан алоқамиз жойида.
- Сизга ЦСКАда катта муваффақиятлар тилаймиз ва сизнинг раҳбарлигингиз остида клуб кўплаб совринларни қўлга киритишини истаб қоламиз. Интервью учун ташаккур!

Один из самых известных и титулованных клубов российского футбола — московский ЦСКА, в последнее время стал более интересным для узбекских футбольных болельщиков. Причина проста: «армейцев» тренируют специалисты, имеющие отношение к нашей стране — главный тренер Дмитрий Игдисамов и его помощник Денис Коростиченко.
История Игдисамова особенно интересна. Он родился в Ташкенте, точнее, в Сергели. Первые шаги в футболе он сделал именно здесь. Сегодня же он возглавляет огромный клуб — московский ЦСКА, находящийся в тысячах километрах от улиц его детства.
Еще один интересный факт: человека, который привел Игдисамова в футбол, зовут Денис Коростиченко, и сегодня он его помощник в ЦСКА. Они познакомились в Сергели почти 30 лет назад. Знакомство, начавшееся на футбольном поле, сегодня переросло в сотрудничество в одном из самых престижных клубов России.
Tribuna.uz организовала эксклюзивное интервью с Дмитрием Игдисамовым, который родился в Ташкенте и в настоящее время управляет ЦСКА.
- Дмитрий Игоревич, прежде всего, спасибо, что согласились на это интервью. Для наших болельщиков это действительно очень интересно, особенно учитывая, что ЦСКА тренируют специалисты, имеющие прямое отношение к Узбекистану.
- Шуҳрат, здравствуйте, для нас тоже это приятная беседа. Очень важно знать, что нас не забывают на родине и интересуются нашей работой. За это я хочу вам поблагодарить.
- Дмитрий Игоревич, вы родились в 1986 году в Ташкенте. Как прошло ваше детство? Как вы пришли в футбол и когда переехали в Россию?
- Да, я родился в 1986 году в Ташкенте, в районе Сергели. Если быть точнее, в «Спутнике1». Начал заниматься футболом с 10 лет. В нашем «Спутнике» было две школы: №2 и №3. Раньше в пятом часу вечера футболисты-любители собирались у школы №2. Мы делились на команды и играли, пока кто-то не забивал первый гол. В одной из таких игр меня заметил Коростиченко. Тогда он пригласил меня в команду из детей, родившихся в 1986 году, в Сергели. Нашим тренером был Одил Махмудов. Так я начал заниматься футболом. В 15 лет мы переехали на историческую родину - в Казань, так как я принадлежу к татарской нации, и все наши родственники жили в Татарстане. Когда жить с мамой и двумя сестрами стало трудно, мы решили переехать в Казань, так как отца не было. В Казани я начал заниматься в футбольной школе у Руслана Нигматуллина. Мы тренировались у одного тренера. Так моя футбольная карьера плавно началась в России. Позже я попробовал себя в мини-футболе. К сожалению, из-за серьезной травмы я вынужден был закончить карьеру в 21 год.
- Насколько нам известно, вы не играли на профессиональном уровне как футболист. Вы изначально представляли себя именно тренером или пришли к этому решению позже?
- Я пришел в тренерскую работу через тренировки детской команды. В это время учился на факультете физического воспитания института. Позже, после собеседования в «Рубине», я начал работать и почувствовал, что мое место в футболе. Начал в академии «Рубина». Постепенно начал расти и развиваться в этой области. Через некоторое время меня пригласили работать в академию ЦСКА. Мне доверили руководить молодежной командой ЦСКА, и мы стали чемпионами в своей возрастной категории. На второй год заняли второе место. Теперь я работаю в должности главного тренера основного клуба.
- Вы до сих пор приезжаете в Ташкент? Когда вы были в Узбекистане в последний раз?
- Каждый год приезжаю в Ташкент. Там живет моя тётя с племянником. До сих пор сохранилась квартира бабушки, где я вырос. Когда я родился, меня принесли сюда из роддома. Это место стало для меня источником силы. Именно поэтому я стараюсь каждый год посещать место, где родился и вырос. В такие моменты я встречаюсь с близкими людьми, друзьями, с которыми вырос, прогуливаюсь по знакомым улицам. Последний раз я был в Ташкенте в декабре прошлого года. Годом ранее мой визит в декабре состоялся по приглашению Федерации футбола Узбекистана. Я читал лекции для обучающихся на получение Про лицензии. В прошлом году также читал лекции для обучающихся на тренера категории В, это было по инициативе моего близкого друга Дилмурода Ортиқбоева. Сейчас он управляет школой для желающих стать тренерами в Узбекистане. В общем, каждый декабрь я приезжаю на родину. Надеюсь, на этот раз тоже продолжу традицию.
- Какие тренеры и специалисты в узбекском футболе вам известны? С кем вы поддерживаете дружеские отношения?
- С кем из тренеров я лично знаком? Наверное, с Тимуром Кападзе. Я познакомился с ним во время сборов в Турции. Также знаю Миржалола Касымова. С интересом следил за его играми, но лично не знаком. С остальными, не знаю, не очень знаком.. Ах да, знаю Рузикула Бердиева. Однажды случайно познакомился с ним в аэропорту. Я летел из Ташкента в Москву, а они отправлялись в тот город на сборы. Со Стасом Кудряшовым мы за эти годы стали как старые друзья. Несколько лет наши пути пересекаются во время сборов в Турции. В такие моменты у нас есть возможность свободно, от всего сердца пообщаться.
Кроме коллег, я больше общаюсь с бывшими футболистами. Например, с Сашей Лобановым. Он тоже из сергелийских ребят. Бахадир Сейткалов стал для нас одним из старших товарищей. Также поддерживаю связь с теми, кто оказался в России. Например, Вадима Романова могу назвать. Он играл в «Динамо С». Также общаюсь с Усмоном Кудратовичем. Работал вместе с Маратом Кабаевым. Правда, давно не виделись.
- Вы также пригласили в тренерский штаб Дениса Коростиченко. Если я правильно понимаю, вы выросли вместе и знаете друг друга с детства, верно?
- Да, Денис Коростиченко работает в моем штабе. Как я говорил в начале нашего разговора, он пригласил меня в футбольную команду в Сергели. Тогда мне было 9-10 лет. С тех пор мы стали близкими друзьями. Как видите, с момента нашего знакомства прошло 30 лет! В одно время мы работали вместе в академии «Рубин».
Недавно я пригласил Коростиченко в молодежную команду, а теперь мы работаем вместе в основном клубе. Да, для меня этот человек проверенный, близкий друг. Он очень хорошо понимает футбол. Вы будете удивлены, но наши взгляды на футбол практически одинаковы! В дальнейшем мы намерены идти по жизни вместе.
- Вы прошли путь от детского и юношеского футбола до большого клуба. В целом, какая у вас тренерская философия?
- Да, я прошел путь от детско-юношеского футбола до главного клуба. Моя деятельность развивалась поэтапно. В футболе я, словно практикант, проходил через все этапы. Недаром я сравнил себя с практикантом. Мне нравится работать на поле больше, чем сидеть в кабинете. Если не ошибаюсь, я активно работаю на поле уже 18 лет. Мне очень нравится эта работа. Философия моя — следить за всеми новшествами и изменениями в современном футболе. Сейчас мы активно тренируемся, чтобы удержать мяч под прессингом. В такие моменты нужно как можно быстрее передавать мяч в штрафную соперника. Тогда наши действия будут выглядеть более агрессивно. Эффективное движение с мячом и без мяча — один из моих основных принципов.
- Можем ли мы в будущем увидеть узбекских футболистов в составе ЦСКА? На данный момент какие узбекские футболисты привлекают ваше внимание?
- Думаю, что в Узбекистане сейчас много молодых талантов. Интересно наблюдать за теми, кто выделяется. Возможно, кто-то из них появится в ЦСКА... Однако на данный момент мы никого конкретно не наблюдаем. Может быть, в будущем это произойдет. Ведь Файзуллаев оставил здесь хорошее впечатление. Узбекский футбольный рынок интересен для нас. Если в будущем какой-то футболист вызовет у нас интерес, мы обязательно начнем изучать его.
- ЦСКА — клуб с богатой историей трофеев и большими амбициями. Является ли такой шаг для 40-летнего специалиста огромным риском, дополнительным давлением или результатом четко поставленной цели?
- Прежде всего, это возлагает на меня большую ответственность. Управлять таким крупным клубом, как ЦСКА, в 40 лет — это нелегкое дело. Я очень благодарен нашим руководителям за предоставленную возможность. Не могу не упомянуть и наших болельщиков. Руководство и они позволили мне занимать эту должность. Поскольку я работаю в ЦСКА уже 8 лет, этот клуб стал для меня родным. В свою очередь, как главный тренер, я хочу оправдать оказанное доверие, достигнув с клубом высоких результатов.
- Следите ли вы за узбекским футболом и чемпионатом Узбекистана?
- Честно говоря, у меня нет времени следить за узбекским футболом. Но когда разговариваю с Олегом Зотеевым, он держит меня в курсе последних новостей. Зотеев тоже один из моих друзей. Здесь я также слышу новости об узбекском футболе от Олега Владимировича.
- В Узбекистане много болельщиков ЦСКА. Особенно интерес к клубу возрос после того, как Игдисамов и Коростиченко получили возможность работать с основной командой. Насколько вы ощущаете поддержку и внимание узбекских болельщиков?
- Да, мы чувствуем поддержку болельщиков из Узбекистана. Особенно через социальные сети нам пишут очень много. Наши ребята из «Сергели-1986» лидируют в этом вопросе. Те, кто нас знает, говорят, что интересуются нашей работой в клубе и поддерживают нас. Чувствовать их поддержку — это замечательно! Короче говоря, связь с узбекским футболом у нас на месте.
- Желаем вам больших успехов в ЦСКА и надеемся, что под вашим руководством клуб завоюет множество трофеев. Спасибо за интервью!