УEФА ФИФАнинг Жаҳон чемпионати ва бошқа мусобақалар тижорий ҳуқуқларининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш режасидан воз кечганини олқишлади.
Ташкилот расмий баёнотида ушбу таклиф УEФАга аъзо миллий федерациялар, шунингдек, дунёнинг бошқа конфедерациялари томонидан бир овоздан рад этилгани таъкидланди.
УEФА футбол мухлислари, лигалар, клублар, футболчилар ва футбол ташкилотларига мазкур ташаббусга қарши чиққани учун миннатдорлик билдириб, футбол сотилмаслигини яна бир бор эслатди.
Шу билан бирга, Европа футбол иттифоқи ФИФА раҳбариятини кескин танқид қилди.
«ФИФАнинг амалдаги раҳбарияти нафақат УEФА, балки футбол оиласининг кўплаб аъзолари ишончини ҳам йўқотди», — дейилади баёнотда.
УEФА яқин ҳафталарда бошқа конфедерациялар билан биргаликда юз берган воқеаларни таҳлил қилиш ва бундай ҳолатлар такрорланмаслиги учун янги механизмлар ишлаб чиқишини маълум қилди.
Шунингдек, ташкилот ФИФА президенти Жанни Инфантино 2016 йилда берган шаффофлик ва ФИФА маблағларини футбол ривожи йўлида ишлатиш ҳақидаги ваъдаларини бажармаганини таъкидлади.
Маълумот учун, ФИФА аввалроқ Жаҳон чемпионати тижорий ҳуқуқларининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш режасидан расман воз кечган эди. УEФА эса ушбу қарорни «бутун футбол учун ғалаба» деб баҳолади.

УЕФА приветствовал отказ ФИФА от плана по продаже части коммерческих прав на Чемпионат мира и другие турниры частным инвесторам.
В официальном заявлении организации подчеркивается, что данное предложение было единогласно отвергнуто национальными федерациями, входящими в УЕФА, а также другими конфедерациями мира.
УЕФА выразил благодарность футбольным фанатам, лигам, клубам, игрокам и футбольным организациям за их протест против данной инициативы, еще раз напомнив, что футбол не продается.
В то же время Европейский футбольный союз подверг резкой критике руководство ФИФА.
«Действующее руководство ФИФА утратило доверие не только УЕФА, но и многих членов футбольной семьи», — говорится в заявлении.
УЕФА объявил, что в ближайшие недели вместе с другими конфедерациями проанализирует произошедшие события и разработает новые механизмы, чтобы избежать повторения подобных случаев.
Также организация отметила, что президент ФИФА Джанни Инфантино не выполнил обещания, данные в 2016 году, о прозрачности и использовании средств ФИФА на развитие футбола.
Напомним, ранее ФИФА официально отказалась от плана по продаже части коммерческих прав на Чемпионат мира частным инвесторам. УЕФА оценил это решение как «победу для всего футбола».