Ўтган йили «Нефтчи» билан Ўзбекистон чемпионлигини қўлга киритган бош мураббий Виталий Левченко жорий йил аввалида Тожикистонга қайтиб, собиқ клуби – «Истиқлол»ни бошқаришга киришди.
Мутахассис юртимиздаги фаолияти давомида ўзидан ёмон таассурот қолдирмади ва ўз олдига қўйилган вазифани бажариб натижа қайд этган ҳолда фарғоналикларни 24 йилдан сўнг чемпионликка етаклаб келди.
Tribuna.uz журналисти «Истиқлол» устози билан боғланиб кенг қамровли суҳбат уюштирди.
- Виталий Григорьвеич, Тожикистондаги фаолиятингизда бошқарувингиздаги «Истиқлол» чемпионатда мағлубиятсиз одимлаган ҳолда биринчи ўринда боряпти. Аммо таъқибчилар ҳам изма-из келишмоқда. Авваллари «Истиқлол» катта фарқ билан илгарилаб кетарди. Демак, чемпионат савияси анча ўсибди-да?!
- Ҳа, Тожикистонда 2026 йилги мавсум чиндан ҳам қизғин ва муросасиз курашлар остида ўтмоқда. Бироқ ижобий томони биз мағлубиятга учрамаган ҳолда биринчи ўринни банд этиб келяпмиз ва 25 очко жамғарган ҳолда «Ҳосилот» ва «РегарТадАЗ»дан бироз фарқ билан олдинда боряпмиз. Уларнинг ҳисобида 24 очкодан бор. Лекин, шак-шубҳасиз таъқибчилар билан ўртадаги фарқ анча қисқаргани рост. Кураш жуда зич кўринишда кетмоқда. Бу эса чемпионатнинг умумий савияси анча ўсганидан далолат беради. Авваллари «Истиқлол» яқин таъқибчиларини анча катта фарқ билан ортда қолдирган ҳолда етакчилик қиларди. Лекин охирги пайтларга келиб рақобат кучайди. Бир қанча клублар барқарорликни намойиш этишмоқда. Улар жисмоний, тактик жиҳатдан анча кучайишган. Ўз навбатида мусобақа жадвалида ҳам зичлик юзага келган. Олдинлари бундай ҳолатни кўриш мумкин эмасди. Бундай ўсиш ўз навбатида жамоаларнинг натижаларида аксини топмоқда. Илгари аксар клублар медаллар учун курашга қўшилиша олмасди. Энди эса жамоамизга мунтазам равишда босим ўтказиб келишяпти. Бунда эса албатта рақиблар жамоаларида мураббийлар штабида яхши малакали мутахассислар ишлаётганидан далолат бермоқда. Чемпионат анча рақобатбардош тус олган. Бу эса мухлислар учун ҳам жуда қизиқарли. Улар мана шундай курашни кузатишни ёқтиришади. Ўз ўрнида биз мураббийлар штабидагилар асло бўшашмаслигимиз керак. Ҳар бир учрашувга максимал даражада жиддий ҳозирлик кўришимиз даркор. Маҳаллий футболнинг ўсаётгани юқорида сиз айтиб ўтгандек рақобат кучайгани билан боғлиқ.
- Собиқ клубингиз – «Нефтчи»ни кузатиб боряпсизми? Ҳозир улар Суперлигада пешқадамлик қилишмоқда. Бу ҳақида нима деган бўлардингиз?
- Ҳа, албатта, собиқ клубим – «Нефтчи»ни катта қизиқиш билан кузатиб бормоқдаман. Бу жамоа бой тарих ва ўзига хос анъаналарга эга. Узоқ йиллар давомида Ўзбекистон чемпионатида етакчи клублардан бири ҳисобланиб келган. 2025 йили «Нефтчи» яна Суперлига чемпионига айланди. Бу воқеа охирги 24 йил ичида биринчи бор кузатилди. Жамоа 64 очко жамғарди ва яқин таъқибчиларни катта фарқ билан ортда қолдириб муддатидан олдин чемпион бўлди. «Нефтчи» 2026 йилги мавсумни ҳам жуда кучли бошлади. Улар ишонч билан ўйнашмоқда ва юқори ўринда боришяпти. Доимий равишда очко жамғаришяпти. Суперлигада чемпионлик учун асосий даъвогар сифатида ўзини кўрсатишмоқда. Мен буни ҳурмат қиламан ва албатта уларга муваффақият тилайман. Бу менинг ўтмишдаги ишларим, хотираларим ва профессионал муносабатларим билан чуқур боғланган клуб. Шу билан бирга мен ҳозирда бор эътиборимни «Истиқлол» билан зиммамдаги вазифани бажаришга тўлиқ қаратганман. Ўз олдимизга қўйган мақсад ва вазифаларимиз бор. Албатта, ўзим бир пайтлар ишлаган жамоанинг етакчилар қаторида қолаётгани ва юқори савияда футбол намойиш қилаётганини кўриш қувонарлидир.
- Сизга Тожикистон терма жамоасини бошқариш таклифи бўлганди. Бироқ «Истиқлол»ни танладингиз. Бу нима билан боғлиқ?
- Ҳа, гапингиз рост, шундай таклиф бўлган. Ўз навбатида шак-шубҳасиз бу мен учун катта шараф. Чунки миллий жамоани бошқариш таклифи ҳар қандай мураббийга ҳам юборилавермайди. Бу эса мамлакатда олиб бораётган ишимга атрофдагиларнинг ишонч билан боқаётганидан далолат беради. Лекин ўша пайтда мен «Истиқлол»да қолишни маъқул кўрдим. Бу ақл билан қабул қилинган қарордир.
Биринчидан, менда аниқ ва узоқ муддатга мўлжалланган лойиҳа бор. Клуб анча шаклланган. Машғулот жараёни ҳам тартибли. Стратегик вазифалар аниқ. Ички ва халқаро турнирлар учун бундай режалар тўғри ишлаб чиқилган. Ўзим бошлаган ишни ярим йўлда чала ташлаб кетишга кўникмаганман.
Иккинчидан, клуб билан миллий жамоада иш олиб бориш бир-биридан фарқ қилади. Клубда сен ҳар ҳафта, ҳар куни ўйинчиларнинг ўсишига ўз таъсирингни кўрсатишинг, ғояларингни уқтиришинг, тактик ва жисмоний тайёргарлик устида мунтазам ишлай олишинг мумкин. Менга мана шундай тизимли, кундалик иш жараёни ёқади. Бундан ташқари, «Истиқлол» тожик футболининг байроқдор клуби ҳисобланади. Жамоада олиб борилаётган муваффақиятли меҳнат самараси ўлароқ халқаро турнирлар учун аксар футболчилар «Истиқлол»дан олинади. Мен бу гап билан миллий жамоани назарда тутяпман. Шунингдек, клубнинг ўзи ҳам ички ва халқаро мусобақаларда анча яхши қатнашиб келади. Бошқача айтганда, «Истиқлол» миллий жамоанинг ўзагини ташкил этадиган клубдир. Ҳа, Тожикистон миллий жамоасига катта ҳурмат билан қарайман ва бир кун келиб уни бошқариш таклифи бўлса кўриб чиқишга тайёрман. Бироқ юқорида айтганимдек, «Истиқлол» учун ўйлаб қўйилган лойиҳа ва клуб олдидаги масъулият ҳозирча бу ҳақида фикр юритишимга тўсқинлик қилади, холос. Аввало жамоадаги ишни охирига етказишим керак.
- Ўзбекистон миллий жамоасининг жаҳон чемпионатидаги иштирокидан нимани кутгандингиз? Унинг гуруҳ босқичидаги ўтказган ўйинлари ҳақида нима дея оласиз?
- Чемпионатга старт берилишидан олдин кўпчилик Ўзбекистоннинг мусобақада қатнашиши бутун Марказий Осиё учун катта воқеаликка айланишини кутганди. Бу ўзбек миллий жамоасининг мундиалга илк бор чиқиши – тарихий воқеа. Маҳаллий футболнинг минтақадаги ривожланишини ўзига хос кўрсаткичи. Кўплаб экспертлар ва ишқибозлар миллий жамоани гуруҳдан плей-офф босқичига чиқиш имконияти унчалик юқори эмаслиги ҳақида гапиришганди. Чунки гуруҳда кучли рақиблар жой олганди. Биласизми, бундай юқори савиядаги мусобақада иштирок этиш борасида тажриба йўқлиги миллий жамоага панд бериб қўйди. Аммо энг асосийси, миллий жамоа катта тажрибага эга бўлди ва бу кейинги мусобақаларда асқотмасдан қолмайди. Гуруҳ босқичида жамоа кучли чақириқларга дуч келди. Илк учрашувда Колумбияга 1:3 ҳисобида имконият бой берилди. Бироқ шунинг баробарида миллий жамоа жаҳон чемпионатлари тарихида илк бор дастлабки голини киритди.
Навбатдаги – Португалияга қарши учрашувда жиддий муаммоларни ҳис қилган ҳолда футболчилар тўп тепишди ва шунга мос равишда 0:5 ҳисобида имкониятни бой бериб қўйдилар. Ўз ўрнида бу Европадаги етакчи миллий жамоа ва Осиёдаги жамоа ўртасида катта фарқ борлигини тасдиқлади. Ўзбекистон гуруҳнинг охирги учрашувида ҳам Конгога 1:3 ҳисобида мағлуб бўлди. Охир-оқибат турнирдаги иштирокини плей-оффга чиқмасдан якунлашга мажбур бўлди. Айнан шундай мусобақалар жаҳон миқёсида мўлжал жуда юқори олинганидан далолат беради. Бундаги иштирок эса миллий жамоага фақат фойда келтиради, холос. Жаҳон чемпионатидаги дебют – бу олдинга ташланган катта қадамдир. Бундай қадам мамлакатда футболнинг ривожланишига янада туртки беради. Юқорида илова қилиб ўтганимдек, бир қанча экспертлар Ўзбекистоннинг гуруҳдан чиқиш имкониятини унчалик баланд баҳоламагандилар. Бундай жиддий рақибларга қарши курашишнинг ўзи бўлмайди. Муҳими, ижобий тажриба олинди. Умумий маънода айтадиган бўлсам, аввало, жаҳон аренасида иштирокка кўникма ҳосил қилиб, мунтазам равишда ЖЧга йўл олишни йўлга қўйиш керак. Мана шунда характер намоён бўлади ва ўз навбатида натижалар ҳам бора-бора яхши кўриниш ҳосил қилади. Бир сўз билан айтганда, жаҳон чемпионатидаги иштирок ўзбек футболининг кейинги ривожи учун катта фойда келтирмасдан қолмайди.
- Ўзбекистон чемпионатидан яна таклиф олсангиз қайтишга рози бўлармидингиз?
- Футбол шундай касбки, эртага нима бўлишини ўзинг ҳам билмайсан. Ўзбекистон Суперлигаси кучли ва шу билан бирга ривожланиб бораётган чемпионатдир. Мен уни анча яхши биламан ва ҳурмат қиламан. Ўзбек футболи билан анча йиллар боғлиқлик жойим бор. Гарчи ҳозир у ерда ишламаётган бўлсам ҳам Суперлигадаги ҳолатни, клубларнинг тобора ўсиб бораётганини кузатишда давом этяпман. Агар очиғини айтадиган бўлсам, бутун диққат-эътиборимни «Истиқлол»даги ишимга қаратганман. Бизда муайян мақсадлар, клуб раҳбарияти, ўйинчилар ва мухлислар олдида ўзига яраша масъулиятли вазифаларимиз бор. Бу вазифаларни бажариш биз учун асосий мақсаддир. Бошлаб қўйилган лойиҳани мантиқий ниҳоясига етказиш энг тўғри йўл бўларди. Шу билан бирга қаршимдаги эшиклардан бирортасини ҳеч қачон ёпишга одатланмаганман. Агар келажакда Ўзбекистон чемпионатидаги клублардан бири жиддий таклиф юборса буни бемалол ўрганиб чиқишим ва керак бўлса бориб янги лойиҳа устида иш бошлашим мумкин. Мураббий учун фақат ишлайдиган мамлакати эмас, у ердаги лиганинг савияси ҳам ўзига яраша аҳамият касб этади. Ўзбекистонда эса енг шимариб ишлаш учун барча шарт-шароитлар муҳайё. Шунинг учун ҳам бу саволингизга жавобим шундай: ҳа, қайтишимни истисно қила олмайман. Лекин бу қайтиш қачон ва қандай ҳолатда юз беради, олдиндан бир нарса дейишим қийин.
- Ўзбек футболчиларидан қайси бирини «Истиқлол»да кўришни хоҳлаган бўлардингиз?
- Умумий маънода айтадиган бўлсам, ҳозир Ўзбекистонда жуда ҳам яхши авлод вакиллари шаклланган. Ўзбек футболи ривожланиб боряпти. Кузатишларимдан келиб чиқиб айта оламанки, кўплаб ўйинчилар тактик, жисмоний ва ақлий жиҳатдан кучайиб кетганлар. Одатда, шу каби саволларга жавоб беришда алоҳида ўйинчиларни ажратиб ўтирмайман. Балки умумий маънода фикр билдиришни афзал кўраман. «Истиқлол»га фақат номи чиққан футболчилар керак эмас. Биз клуб фалсафаси, ўйини ва талабларига жавоб бера оладими ё йўқми, шундай хусусиятларни ўрганиб, сўнг бир қарорга келамиз. Хуллас, саволингизга жавобан исм-шарифларни бирма-бир санаб чиқмоқчи эмасмн. Асосийси, футболчи «Истиқлол»нинг талабларига жавоб берсин. Шунда ҳаммаси кўнгилдагидек бўлади.
- Жаҳон чемпионатида кутилмаган натижалар юз бериб турибди. Қайси терма жамоа финалга чиқиши мумкин?
- Футбол бу доим олдиндан нима бўлишини билмайдиган ўйин туридир. Айниқса, жаҳон чемпионатидек нуфузли мусобақада қайд этилаётган натижалар ҳар қандай одамни шошириб қўйиши мумкин. Йирик турнирларда ҳар доим фаворитлар, шу билан бирга кутилмаган сюрпризларни тақдим этиши мумкин бўлган жамоалар бўлган. Мана, «ЖЧ-2026»да ҳам гуруҳ босқичида қатор кутилмаган натижалар бўлиб, кучли терма жамоалар плей-оффсиз қолиб кетишди. Агар вазиятга объектив назар ташланадиган бўлса, таҳлилчилар ва экспертларнинг ҳар хил таҳлиллари ва математик моделлар ёрдамида ўрганишлари натижаларда ўз исботини топаётгани йўқ. Финалда исталган терма жамоа иштирок этиши мумкин. Менимча, Франция билан Аргентина бутун мусобақанинг асосий фаворитлари ҳисобланишади. Бу жамоалар бошқалардан бир калла баландлиги билан ажралиб турибди. Шунингдек, Испания, Англия ва Бразилиянинг узоққа етиб бориши мумкинлиги ҳақида тахминлар янграмоқда. Уларнинг нафақат финалга чиқиши, балки ғалаба қозониши мумкинлиги эҳтимоли юқори баҳоланмоқда. Мусобақа маромидан келиб чиққан ҳолда исталган вазиятда кутилмаган натижалар қайд этилиши мумкинлигини ёддан чиқармаслик зарур. Шахсан мен замонавий футболда ҳар томонлама кучли шаклланган терма жамоа воқеалар ривожи улар учун ишлагандагина финалга етиб бориши мумкинлигини тахмин қила оламан. Футболда турли башорат ва тахминлардан ташқари кутилмаган сюрпризлар учун доим жой қолган. Жорий жаҳон чемпионатида ҳам бундан мустасно бўлмаяпти. Имконияти юқори баҳоланган жамоалар кутилмаганда аутсайдер мақомидаги рақибларга ютқазиб қўйишмоқда. Шу сабаб финалда айтайлик, Франция ёки Аргентинани кўриш билан боғлиқ сценарийни инкор этмаган бўлардим. Биласизми, қайси жамоа ўйинларга, ташқи босимга чидамлик ва тайёр бўлсагина ўша жамоа ғалаба қозониши мумкин.

«Участие в мундиале принесёт большую пользу развитию узбекского футбола» — интервью Виталия Левченко для Tribuna.uz
1 июля, 09:48
Журналист Tribuna.uz провёл обширное интервью с тренером «Истиқлол».
Фото: Istiqlol
В прошлом году главный тренер Виталий Левченко, завоевавший чемпионство Узбекистана с «Нефтчи», в начале этого года вернулся в Таджикистан, чтобы возглавить свой бывший клуб – «Истиқлол».
Во время своей работы в нашей стране специалист оставил хорошее впечатление, выполнил поставленные задачи и, спустя 24 года, привёл «Нефтчи» к чемпионству.
- Виталий Григорьевич, под вашим руководством «Истиқлол» идёт на первом месте в чемпионате Таджикистана без поражений, но преследователи не отстают. Раньше «Истиқлол» шёл с большим отрывом. Значит, уровень чемпионата заметно вырос?
- Да, в Таджикистане сезон 2026 года действительно проходит в напряжённой и бескомпромиссной борьбе. Но с положительной стороны, мы продолжаем занимать первое место без поражений, имея 25 очков, немного опережая «Хосилот» и «РегарТадАЗ», у которых по 24 очка. Однако, несомненно, разрыв с преследователями заметно сократился. Борьба идёт очень плотная, что свидетельствует о значительном росте общего уровня чемпионата. Раньше «Истиқлол» уверенно опережал ближайших преследователей. Но в последнее время конкуренция усилилась. Некоторые клубы демонстрируют стабильность, их физическая и тактическая подготовка значительно улучшилась. В свою очередь, плотность в турнирной таблице тоже возросла. Ранее такого не было. Этот рост отражается на результатах команд. Раньше многие клубы не могли бороться за медали. Теперь же на нашу команду оказывается постоянное давление. Это свидетельствует о том, что в тренерских штабах соперников работают высококвалифицированные специалисты. Чемпионат стал более конкурентоспособным. Это также интересно для болельщиков, которые любят наблюдать за такой борьбой. Мы, в свою очередь, в тренерском штабе, должны быть всегда в тонусе и готовиться к каждому матчу максимально серьёзно. Рост местного футбола связан с усилением конкуренции, как вы и отметили.
- Следите за вашим бывшим клубом — «Нефтчи»? Сейчас они лидируют в Суперлиге. Что вы можете сказать об этом?
- Да, конечно, я с большим интересом слежу за своим бывшим клубом — «Нефтчи». Эта команда имеет богатую историю и свои традиции. На протяжении многих лет она считалась одной из ведущих в чемпионате Узбекистана. В 2025 году «Нефтчи» вновь стал чемпионом Суперлиги. Это произошло впервые за последние 24 года. Команда набрала 64 очка и досрочно завоевала чемпионство, оставив ближайших преследователей далеко позади. «Нефтчи» также начал сезон 2026 года очень сильно. Они играют уверенно и занимают верхние позиции. Регулярно набирают очки. Показывают, что являются главным претендентом на чемпионство в Суперлиге. Я это уважаю и, конечно, желаю им успеха. Этот клуб глубоко связан с моей прошлой работой, воспоминаниями и профессиональными отношениями. Однако в настоящее время я полностью сосредоточен на выполнении задач с «Истиқлол». У нас есть свои цели и задачи. Конечно, приятно видеть, что команда, с которой я работал, остаётся среди лидеров и демонстрирует высокий уровень футбола.
- Вам предлагали возглавить сборную Таджикистана, но вы выбрали «Истиқлол». С чем это связано?
- Да, вы правы, такое предложение поступало. Безусловно, это большая честь для меня, потому что предложение возглавить национальную команду поступает не каждому тренеру. Это свидетельствует о доверии ко мне и моей работе в стране. Однако в то время я решил остаться в «Истиқлол». Это было взвешенное решение.
Во-первых, у меня есть чёткий и долгосрочный проект. Клуб хорошо организован. Процесс тренировок также упорядочен. Стратегические задачи ясны. Такие планы разработаны для внутренних и международных турниров. Я не привык оставлять начатые дела на полпути.
Во-вторых, работа в клубе и в национальной сборной различается. В клубе вы можете ежедневно влиять на рост игроков, делиться своими идеями, работать над тактической и физической подготовкой. Мне нравится этот системный, ежедневный процесс работы. Кроме того, «Истиқлол» считается флагманским клубом таджикского футбола. В результате успешной работы команды многие футболисты для международных турниров берутся именно из «Истиқлол». Я имею в виду национальную сборную. Также и сам клуб успешно участвует в внутренних и международных соревнованиях. Другими словами, «Истиқлол» является основой национальной сборной. Да, я отношусь к национальной сборной Таджикистана с большим уважением и готов рассмотреть предложение возглавить её в будущем. Но, как я уже сказал, проект, продуманный для «Истиқлол», и ответственность перед клубом пока что не позволяют мне думать об этом. Прежде всего, я должен завершить работу в команде.
- Чего вы ожидали от участия сборной Узбекистана в чемпионате мира? Что вы можете сказать об их играх на групповом этапе?
- До начала чемпионата многие ожидали, что участие Узбекистана в турнире станет большим событием для всей Центральной Азии. Это первый выход узбекской национальной сборной на мундиаль — историческое событие. Это своего рода показатель развития местного футбола в регионе. Многие эксперты и болельщики говорили, что шансы национальной сборной на выход из группы в плей-офф невелики, потому что в группе были сильные соперники. Знаете, отсутствие опыта участия в таких высокоуровневых соревнованиях сыграло злую шутку с национальной командой. Однако главное, что команда получила большой опыт, который пригодится в будущих турнирах. На групповом этапе команда столкнулась с серьёзными вызовами. В первом матче уступили Колумбии со счётом 1:3. Но при этом национальная сборная впервые в истории чемпионатов мира забила свой первый гол.
В следующем матче против Португалии футболисты играли, испытывая серьёзные проблемы, и соответственно уступили 0:5. Это подтвердило, что существует большая разница между ведущей европейской и азиатской сборной. В последнем матче группы Узбекистан также проиграл Конго со счётом 1:3. В итоге команда завершила своё участие в турнире, не выйдя в плей-офф. Такие соревнования свидетельствуют о том, что цели на мировом уровне очень высоки. Участие в них принесёт пользу национальной команде. Дебют на чемпионате мира — это большой шаг вперёд. Такой шаг даст дальнейший толчок развитию футбола в стране. Как я уже упомянул, многие эксперты не оценивали высоко шансы Узбекистана на выход из группы. Борьба с такими серьёзными соперниками — это нелегко. Главное, что был получен положительный опыт. В общем, надо сказать, что сначала нужно привыкнуть к участию на мировой арене и регулярно выходить на чемпионаты мира. Это проявит характер, и, в свою очередь, результаты будут постепенно улучшаться. Одним словом, участие в чемпионате мира принесёт большую пользу дальнейшему развитию узбекского футбола.
- Если бы вы снова получили предложение из чемпионата Узбекистана, согласились бы вернуться?
- Футбол — это такая профессия, что ты никогда не знаешь, что произойдёт завтра. Суперлига Узбекистана — это сильный и развивающийся чемпионат. Я его хорошо знаю и уважаю. У меня есть место, связанное с узбекским футболом на протяжении многих лет. Хотя я сейчас там не работаю, я продолжаю следить за ситуацией в Суперлиге и за тем, как клубы растут. Если честно, я полностью сосредоточен на своей работе в «Истиқлол». У нас есть конкретные цели, и перед руководством клуба, игроками и болельщиками стоят определённые задачи. Выполнение этих задач для нас главная цель. Логически завершить начатый проект — это самый правильный путь. В то же время я никогда не закрываю перед собой ни одной двери. Если в будущем поступит серьёзное предложение от одного из клубов чемпионата Узбекистана, я готов его рассмотреть и, если нужно, начать работать над новым проектом. Для тренера важно не только страна, в которой он работает, но и уровень лиги там. В Узбекистане созданы все условия для того, чтобы работать засучив рукава. Поэтому мой ответ на ваш вопрос таков: да, я не исключаю возвращения. Но когда и при каких обстоятельствах это произойдёт, сказать заранее сложно.
- Кого из узбекских футболистов вы бы хотели видеть в «Истиқлол»?
- Если говорить в общем, сейчас в Узбекистане сформировалось очень хорошее поколение. Узбекский футбол развивается. На основании моих наблюдений могу сказать, что многие игроки значительно усилились тактически, физически и ментально. Обычно, отвечая на такие вопросы, я не выделяю отдельных игроков, предпочитаю говорить в общем. «Истиқлолу» не нужны только известные футболисты. Мы изучаем, соответствует ли игрок философии клуба, его игре и требованиям, и только потом принимаем решение. Вкратце, я не собираюсь перечислять имена. Главное, чтобы футболист соответствовал требованиям «Истиқлол». Тогда всё будет как надо.
- На чемпионате мира происходят неожиданные результаты. Какая сборная может выйти в финал?
- Футбол — это всегда игра, в которой невозможно предсказать будущее. Особенно на престижном турнире, таком как чемпионат мира, результаты могут удивить любого. На крупных турнирах всегда есть фавориты, а также команды, которые могут преподнести неожиданные сюрпризы. Вот и на «ЧМ-2026» на групповом этапе были неожиданные результаты, и сильные сборные остались без плей-офф. Если объективно смотреть на ситуацию, различные анализы и математические модели экспертов не всегда подтверждаются в результатах. Любая сборная может участвовать в финале. Я думаю, что Франция и Аргентина являются основными фаворитами всего турнира. Эти команды выделяются на фоне остальных. Также звучат предположения, что Испания, Англия и Бразилия могут далеко зайти. Их шансы выйти в финал и даже победить оцениваются высоко. Исходя из темпа турнира, нужно помнить, что в любой момент могут быть неожиданные результаты. Лично я считаю, что только команда, полностью готовая к матчам и внешнему давлению, может дойти до финала. В футболе всегда остаётся место для неожиданных сюрпризов, помимо различных прогнозов и предсказаний. И текущий чемпионат мира не является исключением. Команды с высокими шансами неожиданно проигрывают аутсайдерам. Поэтому я бы не исключал сценарий, в котором в финале окажутся, скажем, Франция или Аргентина. Знаете, только команда, готовая к играм и внешнему давлению, может одержать победу.