Марлен Чобанов клубини ўзгартирди? Темировчи?
Ироқ чемпионатида фаолият олиб бораётган легионерларимиздан бири Марлан Чобанов якунига етган мавсумда «Эрбил» жамоаси шарафини ҳимоя қилганидан хабарингиз бўлса керак.
Албатта, у ерда ҳужумчимиз Шерзод Темиров ўзининг тўпурарлик салоҳиятини намойиш қилган ҳолда барчанинг эътирофига сазовор бўлди. Шу билан бирга унинг жамоадоши – Чобанов ҳам «Эрбил»да ўзидан жуда яхши таассурот қолдиришга эришди.
Марлен Ироқ юлдузлар лигасида 25 та ўйинда майдонга тушиб, рақиблар дарвозасига 4 та гол урди ва 4 бор сариқ карточка олди. Умумий ҳисобда у майдонда 2060 дақиқани ўтказди.
Эътиборлиси шундаки, Чобанов бунга қадар фаолиятида фақат 3 марта тўп киритган. 2022 йили «Турон» сафида Ўзбекистон Кубоги ва про лига баҳсида биттадан гол урган бўлса, ўтган йили Тожикистоннинг «Истиқлол» таркибида бир бор рақиб дарвозасини ишғол қилган. Ироққа келгунига қадар ҳимоячи ҳисобида 3 та гол бўлган. Араб чемпионати Марленга шу қадар ёққан шекилли, бир мавсумни ўзида ҳимоячи бўлишига қарамай, 4 марта тўп киритишга муваффақ бўлди.
Легионеримиз у ерда Темиров сингари олқишларга сазовор бўлди, мақтовлар эшитди. Натижада унга қизиқиш билан қараган клублар пайдо бўлди. Ироқ юлдузлар лигасида якунига етган мавсумда Чобанов ўз жамоаси билан 3-ўринни банд этди. Ироқ чемпионатида мавсумни 4-поғонада якунлаган «Ал-Завра» эса ўз мудофаа чизиғини Марлен ёрдамида янада кучайтирмоқчи бўлди ва бунинг учун футболчимизга аниқ таклиф билан чиқди. Натижада олиб борилган музокаралар ижобий якун топди.
transfermarkt.world порталида Марлен Чобанов «Ал-Завра» футболчиси сифатида кўрсатилмоқда. Унда ёзилишича шартнома 2026 йилнинг 1 июль куни имзоланган, яъни, икки кун муқаддам. Унинг муддати эса 2027 йилнинг 30 июнь куни деб кўрсатилган.
«Эрбил»даги яна бир легионеримиз – Шерзод Темиров шу йилнинг 1 июлидан бошлаб эркин агент мақомига эга. Яқинда мирслик журналист Tribuna.uz нашрига берган интервюсида Шерзод Темировга Мисрнинг «Ал Аҳли» клуби қизиқаётгани ҳақида айтганди.
Чемпионатда 28 та, Кубокда 1 та гол урган ва яққол тўпурарликка эришган легионеримиз олдида кўплаб вариантлар бор. Шуниси аниқки, у «Эрбил» билан хайрлашди. Кейинги манзилини эса тез орада билиб оламиз.

Наверняка, вы в курсе, что один из наших легионеров, выступающих в чемпионате Ирака, Марлен Чобанов в завершившемся сезоне защищал честь команды «Эрбил».
Конечно же, там наш нападающий Шерзод Темиров проявил свой бомбардирский потенциал, заслужив признание всех. Между тем, его одноклубник Чобанов также сумел оставить очень хорошее впечатление в «Эрбиле».
Марлен в иракской лиге звезд вышел на поле в 25 матчах, забил 4 гола в ворота соперников и получил 4 желтые карточки. В общей сложности он провел на поле 2060 минут.
Интересно, что до этого Чобанов забивал лишь трижды за всю свою карьеру. В 2022 году он отметился одним голом за «Турон» в Кубке Узбекистана и в про-лиге, а в прошлом году единожды поразил ворота соперника в составе таджикского «Истиклола». До приезда в Ирак в активе защитника было всего 3 гола. Похоже, арабский чемпионат настолько понравился Марлену, что за один сезон, несмотря на то, что он защитник, ему удалось забить 4 раза.
Наш легионер, как и Темиров, заслужил аплодисменты и похвалы. В результате появились клубы, проявившие к нему интерес. По итогам сезона в иракской лиге звезд Чобанов занял со своей командой 3-е место. «Аль-Завра», завершивший сезон на 4-й позиции в чемпионате Ирака, решил усилить свою оборону с помощью Марлена и вышел с четким предложением к нашему футболисту. В результате проведенных переговоров была достигнута позитивная договоренность.
На портале transfermarkt.world Марлен Чобанов уже указан как игрок «Аль-Завра». Указано, что контракт был подписан 1 июля 2026 года, то есть два дня назад. Срок действия контракта обозначен до 30 июня 2027 года.
Еще один наш легионер в «Эрбиле», Шерзод Темиров, с 1 июля этого года стал свободным агентом. В недавнем интервью, данном журналисту Tribuna.uz, Шерзод Темиров рассказал, что им интересуется египетский клуб «Аль Ахли».
В чемпионате он забил 28 голов, в Кубке — 1, и стал явным лучшим бомбардиром. У нашего легионера есть множество вариантов. Ясно одно: он попрощался с «Эрбилом». О его следующем месте назначения мы узнаем уже скоро.