Ироқ чемпионатида Шерзод Темиров билан бир жамоада тўп тепиб ўзини кўрсатишга муваффақ бўлган яна бир ҳамюртимиз – Марлен Чобанов ҳам у ерда эътибор қозонди.
Ҳимоячи бўлишига қарамай, нафақат ўз мудофаасида фаол ўйнади, балки рақиб дарвозаси олдида ҳам у хавфли ўйинчилигини кўрсатди ва бир нечта голларга ҳам муаллифлик қилди.
Эндиликда Чобанов клубини ўзгартирди ва янги мавсумда «Ал Завра» шарафини ҳимоя қилади. Бу ҳақида биринчи бўлиб Tribuna.uz эълон қилди ва энди биринчи бўлиб, Чобановнинг янги клубига ўтганидан кейинги интервюсини ҳам тақдим қилади.
- Марлен, яқинда «Ал Завра»га ўтдингиз. «Эрбил»да ҳам фаолиятингиз яхши кетаётганди. Нега бундай қарорга келдингиз?
- Бундай қарорга келишимга «Ал Завра»нинг катта клуб эканлиги ва ўз олдига юқори мақсадларни қўйиши сабаб бўлди.
- Ироқ чемпионатидаги фаолиятингиз ўзингиз кутганингиздан ҳам кўра яхши кетяптими?
- Ҳа, гапингиз рост. «Эрбил»да мавсумни яхши ўтказдик ва бронза медалини ютдик!
- Янги жамоада нечанчи рақамни танладингиз?
- Янги жамоада 44-рақамни танладим.
- Марлен, бунгача сиз фаолиятингиз давомида ҳимояда ўйнаб 3 та гол урганингизни биламиз. Ироқ чемпионатида эса ҳимояда ўйнаб туриб, бир мавсумда 4 голга муаллифлик қилдингиз. У ерда голлар киритиш осонми?
- Осон, демаган бўлардим. Гап шундаки, ўз жамоамга ёрдам бериш учун етарлича вақтга эга бўлдим!
- Сизда бошқа таклифлар ҳам бормиди?
- Таклифлар асосан Ироқнинг ўзидан ва Яқин Шарқдан бўлди.
- Ироқ чемпионатида сизга кўпроқ нима ёқади?
- Ҳаммасидан кўра кучли футбол ва жамоалар сонининг кўплиги ёқади.
- Нима деб ўйлайсиз, Чобанов Ироқ чемпионатида кашфиётга айландими?
- (Кулади) Тўғриси, билмадим... Бу ҳақда маҳаллий ишқибозлар ва мутахассислардан сўраган маъқулроқ.
- 2024 ва 2025 йилларда мавсум ўрталаригача бирортаям расмий ўйинларда иштирок этганингиз йўқ. Аммо кейинчалик яна таклиф олдингиз. Ўзингизни қандай руҳлантирдингиз?
- Ҳа, ҳар бир спортчининг ҳаётида машаққатли пайтлар ҳам бўлиб туради. Мен ҳам бундан мустасно эмасман. Менда кетма-кет жароҳатлар бўлди ва яна бир қанча муаммолар юзага келди. Оғир шароитда яна аввалги ҳолатга қайтиш истаги бизни кучлироқ қилади!
- Ироққа қадар Тожикистонда ўйнагансиз. Лекин «Истиқлол»даги фаолиятингиз нима учундир узоқ давом этмаган, нега?
- «Истиқлол» билан тузган шартномам муддати ярим йилга эди, холос. Бу қисқа даврда Чемпионлар лигасида яхши ўйнадик ва мамлакат чемпионатини ютишга эришдик!
- Ироқ чемпионатида олдингизга қўйган режалар ва мақсадингиз?
- Бу мавсумда олдимизга жуда юқори мақсадлар қўйилган. Ўз навбатида ҳар бир ўйинни ютишга ҳаракат қиламиз ва бундан нима чиқишини вақт кўрсатади.

Чобанов, перешедший в новую команду, пообщался с корреспондентом Tribuna.uz.
Еще один наш соотечественник, Марлен Чобанов, сумел проявить себя, играя в одной команде с Шерзодом Темировым в чемпионате Ирака.
Несмотря на то, что он защитник, он не только активно играл в обороне, но и проявлял себя как опасный игрок у ворот соперника, забив несколько голов.
Теперь Чобанов сменил клуб и в новом сезоне будет защищать честь «Аль-Завры». Об этом первым сообщил Tribuna.uz, а теперь впервые представляет интервью Чобанова после перехода в новый клуб.
- Марлен, недавно вы перешли в «Аль-Завру». В «Эрбиле» ваша карьера тоже шла хорошо. Почему вы приняли такое решение?
- Я принял это решение, потому что «Аль-Завра» — большой клуб с высокими целями.
- Ваша карьера в чемпионате Ирака складывается лучше, чем вы ожидали?
- Да, вы правы. В «Эрбиле» мы хорошо провели сезон и выиграли бронзовые медали!
- Какой номер вы выбрали в новой команде?
- В новой команде я выбрал 44-й номер.
- Марлен, до этого, играя в защите, вы забили 3 гола в своей карьере. В чемпионате Ирака, играя в защите, вы стали автором 4 голов за один сезон. Легко ли там забивать?
- Я бы не сказал, что легко. Дело в том, что у меня было достаточно времени, чтобы помочь своей команде!
- У вас были другие предложения?
- Предложения поступали в основном из самого Ирака и Ближнего Востока.
- Что вам больше всего нравится в чемпионате Ирака?
- Больше всего мне нравится сильный футбол и большое количество команд.
- Как думаете, стал ли Чобанов открытием в чемпионате Ирака?
- (Смеется) Честно говоря, не знаю... Лучше спросить об этом местных болельщиков и специалистов.
- В 2024 и 2025 годах вы не участвовали ни в одном официальном матче до середины сезона. Но позже вы снова получили предложение. Как вы себя мотивировали?
- Да, в жизни каждого спортсмена бывают трудные времена. Я не исключение. У меня были череда травм и возникли другие проблемы. Желание вернуться в прежнюю форму в сложных условиях делает нас сильнее!
- До Ирака вы играли в Таджикистане. Но ваша карьера в «Истиқлол» почему-то не продолжалась долго, почему?
Мой контракт с «Истиқлол» был заключен всего на полгода. За это короткое время мы хорошо выступили в Лиге чемпионов и выиграли чемпионат страны!
- Какие планы и цели вы ставите перед собой в чемпионате Ирака?
- В этом сезоне перед нами поставлены очень высокие цели. Мы стремимся выиграть каждый матч, а что из этого выйдет, покажет время.