Аргентина футболининг афсонавий собиқ футболчиси, марҳум Диего Марадонанинг 1986 йилда жаҳон чемпионатида Англия дарвозасига қўл билан гол урган тўпи аукционда сотили. Бу ҳақда GOAL хабар берди.
Манбага кўра, ушбу беллашувдаги тўп аукционда 3,35 млн долларга сотилган.
Эслатиб ўтамиз, Аргентина ва Англия ўртасидаги чоракфинал учрашувида (2:1) ишлатилган тўп 22 август куни Heritage Auctions савдосига қўйилган. Аукциондаги бошланғич нарх 2,5 млн долларни ташкил этган. Ташкилотчилар тарихий тўп учун 10 миллион долларгача маблағ тушишини кутган, бироқ якуний нарх бу кўрсаткичдан анча паст бўлди. Шунингдек, ушбу тўп Марадонанинг Англияга қарши баҳсда кийган либоси нархи бундан кўпроқ бўлган – 2022 йилда 9,3 миллион долларга.

Мяч, с помощью которого легендарный аргентинский футболист, поздний Диего Марадона, забил гол рукой в ворота Англии на чемпионате мира 1986 года, был продан на аукционе. Об этом сообщает GOAL.
По данным источника, мяч с этого матча был продан на аукционе за 3,35 млн долларов.
Напомним, что мяч, использованный в четвертьфинальном матче между Аргентиной и Англией (2:1), был выставлен на торги Heritage Auctions 22 августа. Начальная цена на аукционе составляла 2,5 млн долларов. Организаторы ожидали, что исторический мяч привлечет до 10 миллионов долларов, однако окончательная цена оказалась значительно ниже. Также стоит отметить, что форма Марадоны, в которой он играл против Англии, была продана дороже — в 2022 году за 9,3 миллиона долларов.