Драган Черан: «Ўйлайманки, ўйин мухлисларга ҳам ёққан бўлса керак»
Суперлиганинг 13-турида голларга бой ўтган ўйинлардан бири Тошкентда бўлиб ўтди. «Локомотив» - «Андижон» ўртасидаги қизиқарли учрашувда дарвозаларга жами 6 та гол урилди. Ҳар иккала жамоа 3 тадан тўп киритди.
Эътиборлиси, майдон эгалари 2:0 ҳисобида олдинда бораётиб, якунда ушбу устунлигини йўққа чиқарди.
Иккинчи бўлим бошида «Андижон» таркибида Драган Черан захирадан майдонга тушганидан сўнг «Бургутлар»нинг ўйини, ҳужумлари янада шиддатли тус ола бошлади. Чераннинг ўзи ҳам рақиб дарвозасини ишғол қилишга муваффақ бўлди.
Драган 39 ёшида ҳам рақиблар учун ҳамон хавфли футболчилигини кўрсатмоқда. У «Андижон» сафидаги учинчи голини киритди ва жамоасини мағлубиятдан сақлаб қолишда муносиб ҳиссасини қўшди. Ўйиндан кейин футболчи беллашув борасидаги саволларга жавоб қайтарди.
- Драган, аввало «Андижон»нинг «Локомотив»га қарши ўйинидаги таассуротларингиз билан ўртоқлашсангиз.
- Жуда яхши, очиқ ва голларга бой ўйин бўлди. Ўйлайманки, баҳсни томоша қилиш ишқибозларга ҳам ёққан бўлса керак.
- Ростини айтинг, кимдир ўйин олдидан ҳисоб 3:3 бўлиб тугайди, дейдиган бўлса, бунга ишонармидингиз?
- Ўйин олдидан ҳисоб қандай бўлишини умуман ўйламайсан. Шунчаки, бор кучини ишга солиб, жамоа учун максимал даражада ҳаракат қилишга ва, албатта, ижобий натижага эришишга ҳаракат қиласан.
- Нима деб ўйлайсиз, 3:3 ҳисоби ўйинга мантиқий якун бўлдими?
- Ўйлайманки, иккала клуб ғалаба қозонишга ҳақли эди. Кўрсатган ўйини билан мағлуб бўлишга ҳам ҳаққи йўқ эди. Шундай экан, якуний ҳисоб ҳаққоний натижа.
- Кейинги турда «Андижон» ўз майдонида «Бухоро»ни қабул қилади. Табиийки, «Бухоро» мураббийлар штаби «Локомотив»га қарши ўйинни трибунадан кузатишди. Бўлажак беллашув олдидан нима деган бўлардингиз?
- Биз ўз майдонимизда, ўз мухлисларимиз қаршисида ўйнаймиз. Шу боис муносиб ва мазмунли ўйин кўрсатишимиз керак. Умид қиламанки, ғалаба қозонамиз.
- Жамоа 2:0 ҳисобида ютқазаётиб ҳақиқий характерини кўрсата олди ва кейинчалик рақиб 3:2 ҳисобида олдинда бораётганида ҳам жамоа тушкунликка тушмади, курашишда давом этди. Охир-оқибат ҳисобни тенглаштиришга эришди. Жамоанинг бундай характер кўрсатишининг сири нимада?
- Ҳар бир жамоада характер бор. Аммо асосий масала бутунлай бошқа жойда. Клуб керакли паллада характерини кўрсата оладими ё йўқми, шуниси муҳим. Бу учрашувда ўз характеримизни намойиш этдик, охиригача курашдик ва ҳаракатларимиз зое кетмади.

В 13-м туре Суперлиги одним из насыщенных на голы матчей стал поединок в Ташкенте. В интересной встрече между «Локомотивом» и «Андижоном» было забито в общей сложности 6 мячей. Обе команды забили по 3 мяча.
Примечательно, что хозяева поля вели со счётом 2:0, но в итоге упустили это преимущество.
С начала второго тайма игра «Андижона» стала более интенсивной после выхода с замены Драгана Черана. Сам Черан также сумел поразить ворота соперников.
Даже в 39 лет Драган продолжает оставаться опасным игроком для соперников. Он забил третий гол за «Андижон» и внёс значительный вклад в спасение команды от поражения. После игры футболист ответил на вопросы о матче.
- Драган, прежде всего, поделитесь вашими впечатлениями от игры «Андижона» против «Локомотива».
- Это была очень хорошая, открытая и насыщенная голами игра. Думаю, зрителям также понравилось наблюдать за матчем.
- Скажите честно, если бы перед игрой вам сказали, что счёт будет 3:3, вы бы поверили?
- Перед игрой ты вообще не думаешь о счёте. Просто выкладываешься на максимум для команды и, конечно, стараешься добиться положительного результата.
- Как вы думаете, счёт 3:3 стал логичным итогом игры?
- Думаю, обе команды заслужили победу. Они не заслуживали проиграть с той игрой, которую показали. Поэтому итоговый счёт – справедливый результат.
- В следующем туре «Андижон» примет «Бухару» на своём поле. Естественно, тренерский штаб «Бухары» наблюдал за игрой против «Локомотива» с трибун. Что бы вы сказали перед предстоящим матчем?
- Мы играем на своём поле, перед нашими болельщиками. Поэтому мы должны показать достойную и содержательную игру. Надеюсь, мы победим.
- Команда проигрывала 2:0, но смогла проявить настоящий характер и, когда соперник уже вёл 3:2, не опустила руки и продолжила бороться. В итоге удалось сравнять счёт. В чём секрет такого характера команды?
- У каждой команды есть характер. Но главное – может ли клуб проявить его в нужный момент. В этом матче мы показали свой характер, боролись до конца, и наши усилия не пропали даром.
Драган Черан: «Думаю, игра зрителям тоже понравилась»
24 июля, 11:57
Сербский форвард дал эксклюзивное интервью корреспонденту Tribuna.uz после матча против «Локомотива».