«Челси» сунъий интеллект технологиялари билан шуғулланувчи IFS компанияси билан ҳамкорлик шартномасини имзолади.
Келишув 2028 йилгача амал қилади, бироқ компания 2025/2026 мавсуми охиригача титул ҳомий сифатида майкада жой олади. IFS логотипи эркаклар ва аёллар жамоаси либосида яқин кунларданоқ пайдо бўлади.
Клуб президенти Жейсон Ганнон бу ҳамкорликни илғор технологиялар ёрдамида майдонда ва ундан ташқарида фаолиятни яхшилаш йўлидаги муҳим қадам деб атади.
Маълумки, «Челси» 2025/2026 мавсумида АПЛда титул ҳомийсиз қолган ягона клуб эди. 2023 йилда телекоммуникация компанияси Тhree билан шартнома собиқ эгаси Роман Абрамовичга нисбатан санкциялар сабаб бекор қилинганди. Шундан сўнг майка олд қисмида Infinite Athlete ва Damac логотиплари жой олган.
BBC Sport маълумотига кўра, клуб келгусидаги узоқ муддатли титул ҳомийсидан мавсумига тахминан 65 миллион фунт (74 миллион евро) даромад олишни режалаштирмоқда.
Маълумот учун, 21 феврал куни «Челси» АПЛ 27-турида ўз майдонида «Бёрнли»ни қабул қилади. Лиам Росениор шогирдлари 44 очко билан жадвалда бешинчи ўринда бормоқда.

«Челси» подписал контракт о сотрудничестве с компанией IFS, занимающейся технологиями искусственного интеллекта.
Соглашение будет действовать до 2028 года, однако компания будет размещена на майке в качестве титульного спонсора до конца сезона 2025/2026. Логотип IFS появится на форме мужской и женской команды в ближайшее время.
Президент клуба Джейсон Гэннон назвал это сотрудничество важным шагом в улучшении работы как на поле, так и за его пределами с помощью передовых технологий.
Известно, что «Челси» был единственным клубом в АПЛ без титульного спонсора в сезоне 2025/2026. В 2023 году контракт с телекоммуникационной компанией Three был расторгнут из-за санкций против бывшего владельца Романа Абрамовича. С тех пор на передней части майки были логотипы Infinite Athlete и Damac.
По данным BBC Sport, клуб планирует получать примерно 65 миллионов фунтов стерлингов (74 миллиона евро) в сезон от долгосрочного титульного спонсора в будущем.
Стоит отметить, что 21 февраля «Челси» примет «Бёрнли» на своем поле в 27-м туре АПЛ. Подопечные Лиама Розениора занимают пятое место в таблице с 44 очками.