Африка футбол конфедерацияси Инфантинони қўллаб-қувватлашини эълон қилди
Африка футбол конфедерацияси (КАФ) ЖЧ ҳуқуқларининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш режаси сабаб босим остида қолган FIFA президенти Жанни Инфантинони қўллаб-қувватлади.
«КАФ FIFA президенти Жанни Инфантино ва бош котиб Маттиас Графстрёмнинг қўшма баёнотини олқишлайди ва қўллаб-қувватлайди. КАФ Африка футболини ривожлантиришга асосий эътиборини қаратишда давом этади, федерация амалдаги бошқарув ва шаффофлик тамойилларига содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди», — деди КАФ президенти Патрис Мотсепе.
Шунингдек, КАФ ижроия қўмитаси бир овоздан Инфантинони қўллаб-қувватлагани ва Африка футболига кўп йиллардан бери кўрсатиб келаётган ёрдами учун миннатдорчилик билдиргани қайд этилган. Алоҳида миннатдорчилик муваффақиятли деб топилган ЖЧ-2026 турнирини ташкил этгани учун билдирилди.
Аввалроқ Инфантино Жаҳон чемпионатининг тижорий ҳуқуқлари бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш ташаббуси билан чиққан, бироқ кескин танқидлардан сўнг бу ғоядан воз кечган эди.

Африканская футбольная конфедерация объявила о поддержке Инфантино
Африканская футбольная конфедерация (КАФ) поддержала президента FIFA Джанни Инфантино, который находится под давлением из-за плана продать часть прав на ЧМ частным инвесторам.
«КАФ приветствует и поддерживает совместное заявление президента FIFA Джанни Инфантино и генерального секретаря Маттиаса Графстрёма. КАФ продолжает сосредотачиваться на развитии африканского футбола и вновь подтверждает свою приверженность принципам хорошего управления и прозрачности», — сказал президент КАФ Патрис Мотсепе.
Также отмечается, что исполнительный комитет КАФ единогласно поддержал Инфантино и выразил благодарность за многолетнюю поддержку африканского футбола. Особая благодарность была выражена за успешную организацию турнира ЧМ-2026.
Ранее Инфантино выступил с инициативой продать часть коммерческих прав на чемпионат мира частным инвесторам, но отказался от этой идеи после резкой критики.