«Реал» собиқ бош мураббийи Зинедин Зидан жаҳон чемпионатидан сўнг Франция миллий жамоаси бош мураббийи лавозимига тайинланиши борасида оғзаки келишувга эришди. Бу ҳақда журналист Фабрицио Романо хабар берди.
«Зинедин Зидан атрофида ҳар доим «Реал» ва бошқа клублар билан боғлиқ миш-мишлар юради. Зидан бўйичавазиятга келсак, барча гап-сўзларга қарамай ҳолат анча тушунарлилигича қолмоқда.
Декабр ойида уни «Реал»га ўтиши мумкинлиги ҳақида айтилганди. Мен эса агар Хаби Алонсо кетса, номзод Арбелоа бўлади дегандим. Ҳозир ҳам Арбелоа клуб тизимида қолмоқда.
Зинединга келсак, у билан Франция футбол федерацияси ўртасида жаҳон чемпионатидан кейин Франция миллий жамоасини бошқариши бўйича оғзаки келишув мавжуд. Ҳозир барча эътибор Дешам билан мундиалга қаратилган.
Федерацияга, франциялик футболчиларга ва Дешамнинг ўзига ҳурмат юқори даражада. Олдинда катта турнир турибди, аммо кутилмоқдаки, мундиалдан кейин Зинедин мураббийлик фаолиятига қайтади ва миллий жамоани бошқаради.
Бироқ яна бир бор таъкидлайман, бу ҳозирча фақат сўзлар. Футболда ҳеч нарса аниқ бўлмаган экан, ҳар қандай ўзгариш юз бериши мумкин. Айниқса, мураббийлар масаласида», — деди Романо ўз подкастида.
Маълумот ўрнида, 53 ёшли Зидан 2021 йил июн ойида «Реал» бош мураббийлигини тарк этган ва шундан бери бош мураббий сифатида иш олиб бормаяпти. Аввалроқ Зиданнинг Испанияга учиб келгани маълум қилинганди.

Бывший главный тренер "Реала" Зинедин Зидан достиг устной договорённости о назначении на пост главного тренера сборной Франции после чемпионата мира. Об этом сообщил журналист Фабрицио Романо.
"Вокруг Зинедина Зидана всегда ходят слухи, связанные с "Реалом" и другими клубами. Что касается ситуации с Зиданом, несмотря на все разговоры, ситуация остаётся довольно ясной.
В декабре говорилось о его возможном переходе в "Реал". Я же говорил, что если Хаби Алонсо уйдёт, кандидатурой станет Арбелоа. Сейчас Арбелоа продолжает работать в структуре клуба.
Что касается Зинедина, то существует устная договорённость между ним и Федерацией футбола Франции о том, что он возглавит сборную Франции после чемпионата мира. В настоящее время всё внимание сосредоточено на Дешаме и мундиале.
Уважение к федерации, французским футболистам и самому Дешаму на высоком уровне. Впереди крупный турнир, но ожидается, что после мундиаля Зинедин вернётся к тренерской деятельности и возглавит национальную команду.
Однако ещё раз подчеркну, это пока только слова. В футболе ничто не определено, и любые изменения возможны. Особенно в вопросах тренерства," — сказал Романо в своём подкасте.
Напомним, 53-летний Зидан покинул пост главного тренера "Реала" в июне 2021 года и с тех пор не работал главным тренером. Ранее сообщалось о прибытии Зидана в Испанию здесь.