10 йил аввал АПЛ чемпиони бўлган, таиландликларга тегишли клуб ҳозирда учинчи дивизионда.
Ўтган мавсум якунларига кўра, «тулкилар» Чемпионшипдан Англия футболининг куч жиҳати бўйича 3-дивизиони — Лига 1га тушиб кетганди.
The Athletic хабар беришича, King Power International компанияси ва таиландлик бошқарув раиси Айяватт Сривадҳанапрабҳа «Лестер»нинг барча активлари учун 300 миллион доллар (222 миллион фунт) олишни режалаштирмоқда. Бироқ клубнинг Лига 1га тушиб кетгани ва сўнгги вақтлардаги катта молиявий йўқотишлар туфайли келишув, эҳтимол, тахминан 200 миллион долларга (148 миллион фунт) амалга оширилади.
Инвестиция банки Citigroup «Лойиҳа режаси» номли тақдимот ҳужжатини тайёрлади. Унда «Лестер» активлари, жумладан, аёллар жамоаси, академия, «Кинг Пауэр» стадиони ҳамда қиймати 100 миллион фунтга баҳоланаётган «Сигрейв» машғулот базаси батафсил кўрсатилган.
Эслатиб ўтамиз, 2010 йилда Сривадҳанапрабҳа оиласи «Лестер»ни Милан Мандаричдан 35 миллион фунтга сотиб олган. Янги эгалар даврида клуб ўз тарихида биринчи марта — 2015/16 йилги мавсумда АПЛда чемпион бўлди. 2021 йилда эса Англия кубоги ва суперкубогини қўлга киритди.

«Лестер» выставлен на продажу
Клуб, который стал чемпионом АПЛ 10 лет назад, принадлежавший тайландцам, сейчас находится в третьем дивизионе.
Клуб «Лестер» выставлен на продажу.
По итогам прошлого сезона, «лисы» вылетели из Чемпионшипа в Лигу 1 — третий по силе дивизион английского футбола.
Как сообщает The Athletic, компания King Power International и тайландский председатель правления Айяватт Сривадханапрабха планируют получить 300 миллионов долларов (222 миллиона фунтов) за все активы «Лестера». Однако из-за вылета клуба в Лигу 1 и недавних значительных финансовых потерь сделка, вероятно, состоится за примерно 200 миллионов долларов (148 миллионов фунтов).
Инвестиционный банк Citigroup подготовил презентационный документ под названием «План проекта». В нём подробно изложены активы «Лестера», включая женскую команду, академию, стадион «Кинг Пауэр», а также тренировочную базу «Сигрейв», оцениваемую в 100 миллионов фунтов.
Напомним, в 2010 году семья Сривадханапрабха приобрела «Лестер» у Милана Мандарича за 35 миллионов фунтов. В эпоху новых владельцев клуб впервые в своей истории стал чемпионом АПЛ в сезоне 2015/16. В 2021 году он завоевал Кубок и Суперкубок Англии.