Какута: «Футболчиларнинг 99,9 фоизи бахтсиз. Улар ниқобда яшайди»
Конго Демократик Республикаси миллий жамоасининг собиқ яримҳимоячиси Гаэл Какута футболчиларнинг руҳий саломатлиги ҳақида ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Менингча, футболчиларнинг 90 фоизи, ҳатто 99,9 фоизи ҳам бахтсиз.
Уларнинг зиммасида жуда оғир юк ва улкан масъулият бор. Ҳеч ким уларнинг аслида нималарни ҳис қилаётганига қизиқмайди.
Сен доим натижа кўрсатиш талаб қилинадиган муҳитда яшайсан. Бироқ маълум вақтдан кейин ёнингдаги одамлар кимлигини ҳам тушунмай қоласан. Нима учун улар сен билан эканини билмайсан. Улар билан муносабатларинг чиндан ҳам самимийми-йўқми, бунга ҳам ишончинг қолмайди. Футболчиларнинг катта қисми ниқобда яшайди. Улар бу ниқобни уйида, оиласи билан ва дўстлари орасида ҳам ечмайди.
Ўзингни бахтли қилиб кўрсатишинг мумкин. Аммо кечаси хотиржам ухлай оласанми? Айримлар ҳатто турли дори воситаларини қабул қилишга мажбур бўлади.
Кўпчилик ёлғизликдан қочади. Чунки ёлғизлик билан юзма-юз келиш — ўзинг билан юзма-юз келиш демакдир»,
— деди Какута Capte нашрига берган интервюсида.
35 ёшли футболчи фаолияти давомида «Челси», «Райо Валекано» ва «Ланс» клублари сафида ҳам тўп тепган.

Бывший полузащитник национальной сборной Демократической Республики Конго Гаэль Какута поделился своими мыслями о психическом здоровье футболистов.
«По-моему, 90%, а то и 99,9% футболистов несчастливы.
На них лежит очень тяжёлый груз и огромная ответственность. Никому не интересно, что они на самом деле чувствуют.
Ты живёшь в среде, где от тебя постоянно требуют результата. Но спустя какое-то время ты даже не понимаешь, кто вокруг тебя. Не знаешь, почему они с тобой. Искренни ли ваши отношения или нет — в этом тоже не уверен. Большинство футболистов живут за маской. Они не снимают её даже дома, в кругу семьи или среди друзей.
Можно притворяться счастливым. Но можешь ли ты спокойно уснуть ночью? Некоторые даже вынуждены принимать различные медикаменты.
Многие избегают одиночества. Ведь столкнуться лицом к лицу с одиночеством — значит столкнуться лицом к лицу с собой», — сказал Какута в интервью изданию Capte.
35-летний футболист за свою карьеру успел поиграть в таких клубах, как «Челси», «Райо Вальекано» и «Ланс».