Сано: «Натижа ҳаммасидан муҳим, демак биз ҳали етарлича кучли эмасмиз»
Япония миллий жамоаси яримҳимоячиси Кайшу Сано ЖЧ-2026 1/16 финалида Бразилиядан қабул қилиб олинган аламли мағлубиятдан (1:2) сўнг ўз таассуротлари билан ўртоқлашди.
Япония учрашувда ҳисобни айнан Санонинг голи билан очган эди. Бироқ Бразилия Касемиро орқали мувозанатни тиклади, қўшиб берилган дақиқаларнинг олтинчисида эса Габриел Мартинелли ғалаба голини урди.
«Менимча, футболда энг муҳими натижа. Шу боис жуда хафаман, чунки бу жамоа мусобақани бунчалик эрта тарк этмаслиги керак эди. Аммо сўнгги дақиқаларда шундай тарзда мағлуб бўлишимиз ҳали етарлича кучли эмаслигимизни кўрсатди.
Шунга қарамай, биз қилаётган ишлар нотўғри эмас. Менимча, шу пайтгача босиб ўтган йўлимиз билан фахрланишимиз мумкин», — деди Сано.
ЖЧ-2026 Япония учун тарихдаги саккизинчи мундиал бўлди. Самурайлар гуруҳ босқичида Нидерландия билан 2:2 ҳисобида дуранг ўйнаб, Тунисни 4:0 ҳисобида мағлуб этган эди. Аммо плей-оффнинг илк босқичида Бразилияга имкониятни бой бериб, ўз тарихидаги энг яхши натижани такрорлай олмади.
Жамоа сардори вазифасини бажарган Ко Итакура ҳам турнирнинг бу босқичда якунланганидан афсусдалигини билдирди.
«Бу жамоа мусобақани айнан шу босқичда якунлайди, деб ҳеч қачон ўйламагандим», — деди ҳимоячи.
Япония турнирни тарк этгач, ЖЧ-2026 плей-оффида Осиё шарафини фақат Австралия миллий жамоаси ҳимоя қилишда давом этмоқда. Австралияликлар 1/16 финалда Мисрга қарши майдонга тушади.

Сано: «Результат важнее всего, значит, мы ещё недостаточно сильны»
Полузащитник сборной Японии Кайшу Сано поделился своими впечатлениями после обидного поражения (1:2) от Бразилии в 1/16 финала ЧМ-2026.
Япония открыла счет в матче благодаря голу Сано. Однако Бразилия восстановила равновесие усилиями Каземиро, а на шестой добавленной минуте Габриэл Мартинелли забил победный гол.
«Я думаю, что в футболе самое главное — это результат. Поэтому я очень расстроен, ведь эта команда не должна была покидать турнир так рано. Но поражение в последние минуты показало, что мы ещё недостаточно сильны.
Тем не менее, мы не делаем ничего неправильно. Мне кажется, что мы можем гордиться проделанным до этого путем», — сказал Сано.
ЧМ-2026 стал восьмым в истории для Японии. Самураи сыграли вничью с Нидерландами (2:2) и победили Тунис (4:0) в групповом этапе. Однако в первом раунде плей-офф они уступили Бразилии, не сумев повторить свой лучший результат в истории.
Исполняющий обязанности капитана Ко Итакура также выразил сожаление, что турнир закончился на этом этапе.
«Я никогда не думал, что эта команда завершит турнир именно на этом этапе», — сказал защитник.
После вылета Японии в плей-офф ЧМ-2026 честь Азии продолжает защищать только сборная Австралии. Австралийцы встретятся с Египтом в 1/16 финала.