Флик Рафинянинг «Барселона»да қолишини тасдиқлади
«Барселона» бош мураббийи Ҳанси Флик жамоанинг бразилиялик ҳужумчиси Рафиня клубда қолишини тасдиқлади. Немис мутахассиси 29 ёшли футболчини жамоа учун энг муҳим ўйинчилардан бири деб атади.
«Рафиня мен учун энг муҳим футболчилардан бири. У сифат ва интенсивлик олиб келади. Биз унга муҳтожмиз», — деди Флик. Бу ҳақда журналист Фабрицио Романо маълум қилди.
Рафиня «Барселона»га 2022 йил ёзида «Лидс»дан кўчиб ўтган. Бразилиялик футболчи каталонияликлар сафида асосан қанот ҳужумчиси сифатида, дастлаб эса чап қанотда ҳаракат қилган. Кейинчалик у ҳужум чизиғининг турли позицияларида ҳам самарали ўйнай бошлади. 2025 йил май ойида «Барселона» унинг шартномасини 2028 йил 30 июнигача узайтирган.
Рафиня «Барселона»даги дастлабки икки мавсумида 10 тадан гол урган ва мос равишда 12 ҳамда 11 та голли узатма амалга оширган. Унинг энг сермаҳсул мавсуми 2024/25 йилга тўғри келди: футболчи барча мусобақаларда 57 та учрашувда 34 та гол урди ва 22 та голли узатма берди. Бу натижа уни «Барселона» ҳужумидаги энг муҳим футболчилардан бирига айлантирди.
2025/26 йилги мавсумда эса жароҳатлар туфайли анча ўйин ўтказиб юборганига қарамай, Рафиня 21 та гол урди. У Испания Суперкубоги финалида «Реал»га қарши дубл қайд этиб, учрашувнинг энг яхши футболчиси бўлган.
«Барселона»нинг расмий маълумотларига кўра, у ҳозиргача 177-ўйинини ўтказган ва 75 та гол ва 51 та голли узатма қайд этган.

Флик подтвердил, что Рафинья остаётся в «Барселоне»
Главный тренер «Барселоны» Ханси Флик подтвердил, что бразильский нападающий Рафинья остается в клубе. Немецкий специалист назвал 29-летнего футболиста одним из самых важных игроков для команды.
«Рафинья для меня один из самых важных футболистов. Он приносит качество и интенсивность. Мы нуждаемся в нем», — сказал Флик. Об этом сообщил журналист Фабрицио Романо на своей странице.
Рафинья перешёл в «Барселону» летом 2022 года из «Лидса». Бразильский футболист в составе каталонцев выступает в основном на позиции флангового нападающего, первоначально действуя на левом фланге. Позже он начал успешно играть на различных позициях в атаке. В мае 2025 года «Барселона» продлила его контракт до 30 июня 2028 года.
В первых двух сезонах за «Барселону» Рафинья забил по 10 голов и сделал соответственно 12 и 11 голевых передач. Его самый успешный сезон пришелся на 2024/25 год: футболист забил 34 гола и отдал 22 голевые передачи в 57 матчах всех соревнований. Этот результат сделал его одним из важнейших игроков атаки «Барселоны».
В сезоне 2025/26, несмотря на то что он пропустил много игр из-за травм, Рафинья забил 21 гол. В финале Суперкубка Испании против «Реала» он оформил дубль и был признан лучшим игроком матча.
По официальным данным «Барселоны», на сегодняшний день он провёл 177 матчей, в которых забил 75 голов и сделал 51 голевую передачу.