2026 йилги Жаҳон чемпионати чоракфиналидан ўрин олган Аргентина ва Швейцария (3:1) ўртасидаги ўйин вақтида 51 ёшли мухлис инфарктдан вафот этди.
Воқеа жойига етиб келган тез ёрдам ходимлари эркакни жонлантиришга уринишган, аммо кейинчалик унинг вафот этганини қайд этишган.
Ambito нашри Буэнос-Айрес шошилинч тиббий ёрдам хизмати (SAME) маълумотларига таяниб хабар беришича, ўйин пайтида ва ундан кейинги байрамлар давомида пойтахтда яна олти киши юрак хуружи ҳамда бошқа шошилинч ҳолатларни бошдан кечирган.
Қайд этилган ҳолатлар орасида кўкракда оғриқ, нафас олиш қийинлашиши, ҳушдан кетиш ва ўткир коронар синдромга хос белгилар бўлган.
45 ёшли эркак кўкрагида оғриқ, нутқ бузилиши ва бир қўлининг уюшишидан шикоят қилганидан сўнг шифохонага олиб кетилган. Ярим соат ўтиб, 41 ёшли эркак ҳушини йўқотган. Унга воқеа жойида ёрдам кўрсатилган ва шифохонага ётқизиш шарт бўлмаган. Шунингдек, юрак касаллиги бўлган 86 ёшли ҳушсиз ҳолда топилган аёлга ҳам тиббий ёрдам кўрсатилган.
Шифокорларнинг иши бутун тун бўйи давом этган. Юрак соҳасида оғриқ ва нафас олиш қийинлашишидан шикоят қилган 74 ёшли аёл шифохонага олиб борилган. Кўкрагида оғриқ бўлган 48 ёшли эркак ҳам шифохонага ётқизилган.
Охирги қайд этилган ҳолат нафас олиши бузилган 38 ёшли аёл билан боғлиқ бўлиб, у ҳам шифохонага етказилган.
Аргентина — Швейцария ўйини вақтида Буэнос-Айресда 7 киши юрак хуружини ўтказди, улардан бири вафот этди

Во время матча Аргентина — Швейцария в Буэнос-Айресе у 7 человек случился сердечный приступ, один из них скончался
13 июля, 07:30
51-летний болельщик скончался из-за инфаркта.
Во время четвертьфинала Чемпионата мира 2026 года между Аргентиной и Швейцарией (3:1) 51-летний болельщик скончался от инфаркта.
Сотрудники скорой помощи, прибывшие на место происшествия, пытались реанимировать мужчину, но позже констатировали его смерть.
Издание Ambito, ссылаясь на данные службы скорой медицинской помощи Буэнос-Айреса (SAME), сообщает, что во время матча и последующих празднований еще шесть человек в столице пережили сердечные приступы и другие экстренные состояния.
Среди зарегистрированных случаев были боли в груди, затрудненное дыхание, обмороки и симптомы, характерные для острого коронарного синдрома.
45-летний мужчина был доставлен в больницу после жалоб на боль в груди, нарушение речи и онемение одной руки. Полчаса спустя 41-летний мужчина потерял сознание. Ему была оказана помощь на месте, и госпитализация не потребовалась. Также была оказана медицинская помощь 86-летней женщине с сердечным заболеванием, найденной в бессознательном состоянии.
Работа врачей продолжалась всю ночь. 74-летняя женщина, жаловавшаяся на боли в области сердца и затрудненное дыхание, была доставлена в больницу. 48-летний мужчина с болью в груди также был госпитализирован.
Последний зарегистрированный случай связан с 38-летней женщиной с нарушением дыхания, также доставленной в больницу.