Швейцария миллий жамоаси ҳимоячиси Мануэл Аканжи ЖЧ 1/4 финали доирасида Аргентинага қарши баҳсдаги (3:1) ҳакамликни танқид қилди.
Эслатиб ўтамиз, ўйиннинг 72-дақиқасида бош ҳакам Жоау Педру Пинейру VAR аралашувидан кейин швейцарияликлар форварди Эмболога симуляция учун иккинчи сариқ карточка кўрсатиб, уни майдондан четлатди.
«Ўйин якунлангач, хаёлимдан бир фикр ўтди. Мен жамоам билан фахрланаман. Аргентина очиқ ўйинда деярли бирорта имкониятга эга бўлмади. Афсуски, Хулиан Алвареснинг голи тасодиф бўлмади.
Одатда ҳакамликдан норози бўлиб, эътироз билдириб ўтирмайман, аммо бугун барчаси рақиб фойдасига ҳал бўлаверди. Ҳеч қачон бу каби бир томонлама ўйинда иштирок этмаганман. Рақибнинг бирорта симуляцияси жазоланмади. Асосий вақт давомида аргентиналикларга бирорта сариқ карточка кўрсатилмади. Бироқ Брил [Эмболо] билан вазиятда у иккиланмай сариқ карточкани чўнтагидан олди. Биз бир киши кам бўлиб ҳам қўлимиздан келганини қилдик. Аммо, албатта, Брил — жамоанинг муҳим бўлаги, уни қўллаб-қувватлаймиз», — дея Аканжи сўзларидан иқтибос келтирди Blick.

Игрок сборной Швейцарии Аканджи: ни одна из симуляций Аргентины не была наказана судьёй
Защитник сборной Швейцарии Мануэль Аканджи подверг критике судейство в матче с Аргентиной 3:1 (1:1, 2:0 д. вр.) в 1/4 финала чемпионата мира — 2026. На 72-й минуте главный арбитр Жоау Педру Пиньейру удалил форварда швейцарцев Брила Эмболо, показав ему вторую жёлтую карточку за симуляцию после просмотра VAR.
«Когда игра закончилась, просто подумал, как невероятно горжусь этой командой. У Аргентины практически не было шансов в открытой игре. К сожалению, гол Хулиана Альвареса не был случайностью.
Обычно я не жалуюсь на судью, но сегодня всё складывалось в их пользу. Никогда не принимал участие в таком одностороннем матче. Ни одна из симуляций соперника не была наказана. Они не получили ни одной жёлтой карточки за основное время. Но за ситуацию с Брилем [Эмболо] он показал жёлтую карточку. Однако даже вдесятером сделали всё, что могли. Но, конечно, Брил — важная часть команды, мы его поддерживаем», — приводит слова Аканджи Blick.