Марокаш 1/8 финалда йирик ғалаба қозониб, мезбонлардан бирини мусобақадан чиқариб юборди.
Шу тариқа, Канада АҚШ, Мексика ва Канада мезбонлик қилаётган мундиалда мусобақани тарк этган илк мезбон миллий жамоага айланди. Канадаликлар гуруҳ босқичида B гуруҳида иккинчи ўринни эгаллаган, 1/16 финалда эса Жанубий Африка Республикасини мағлуб этиб, кейинги босқичга йўл олганди.
Шунга қарамай, ушбу натижа Канада футболи тарихидаги энг яхши жаҳон чемпионати натижаси бўлди. Мамлакат миллий жамоаси аввал 1986 ва 2022 йилги мундиалларда иштирок этган, бироқ ҳар икки сафар ҳам гуруҳ босқичидан нарига ўта олмаганди.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ ва Мексика миллий жамоалари ҳали ЖЧ-2026 1/8 финал баҳсларини ўтказмаган. АҚШ Белгия билан, Мексика эса Англияга қарши майдонга тушади.
Маълумот учун, Марокаш миллий жамоаси Канада устидан қозонилган йирик ғалабадан сўнг мундиал чоракфиналига йўл олди.

Канада стала первой принимающей командой, покинувшей ЧМ-2026
Национальная команда Канады проиграла Марокко со счетом 0:3 в 1/8 финала ЧМ-2026, завершив свое выступление на турнире.
Таким образом, Канада стала первой принимающей национальной командой, покинувшей турнир, который проводится в США, Мексике и Канаде. Канадцы заняли второе место в группе B и победили Южноафриканскую Республику в 1/16 финала, пройдя в следующий этап.
Тем не менее, этот результат стал лучшим в истории чемпионата мира для канадского футбола. Национальная команда страны участвовала в мундиалях 1986 и 2022 годов, но оба раза не смогла выйти из группового этапа.
Напомним, что национальные команды США и Мексики еще не провели свои матчи 1/8 финала ЧМ-2026. США встретятся с Бельгией, а Мексика сыграет против Англии.
Для справки, национальная команда Марокко после крупной победы над Канадой вышла в четвертьфинал мундиаля.