Уэлс ФА Инфантинони кейинги сайловда қўллаб-қувватлаш бўйича хатини қайтариб олди
Уэлс футбол ассоциацияси FIFA аъзолари орасида биринчи бўлиб Жанни Инфантинонинг навбатдаги президентлик сайловидаги номзодини қўллаб-қувватлаш ҳақидаги хатини қайтариб олди.
«Уэлс Футбол ассоциацияси шу билан 2027-2031 йиллар даври учун FIFA президенти лавозимига Жанни Инфантинони қайта сайлашни қўллаб-қувватлашдан воз кечганини тасдиқлайди.
Сўнгги пайтларда бошқарув, қарор қабул қилиш жараёнлари, етакчилик, қадриятлар, манфаатдор томонлар билан муносабатлар, коммуникация ва холис ёндашув бўйича жиддий камчиликлар туфайли Уэлс футбол ассоциацияси Инфантинога бўлган ишончини йўқотди. Биз унинг жаҳон футболи раҳбари сифатида фаолиятини давом эттиришини қабул қила олмаймиз. Футбол манфаатларини биринчи ўринга қўймаслик — биз муроса қила олмайдиган жиҳатдир»
, — дейилади ассоциация баёнотида.
Журналист Роб Ҳарриснинг маълумотига кўра, Англия футбол ассоциацияси ҳам Инфантинони қўллаб-қувватлаш ҳақидаги мактубини қайтариб олишга тайёргарлик кўрмоқда. Аввалроқ FIFA'нинг амалдаги президентини Германия, Руминия ва Норвегиядан ташқари UEFA'га аъзо мамлакатларнинг барчаси қўллаб-қувватлагани маълум бўлганди. Бироқ энди Европа футбол ассоциациялари ушбу қўллаб-қувватлов хатларини оммавий равишда қайтариб олиш масаласини кўриб чиқмоқда.

Футбольная ассоциация Уэльса стала первой среди членов FIFA, отозвавшей поддержку кандидатуры Джанни Инфантино на предстоящих президентских выборах.
«Настоящим Футбольная ассоциация Уэльса подтверждает, что отказывается от поддержки переизбрания Джанни Инфантино на пост президента FIFA на период 2027-2031 годов.
В последнее время из-за серьезных недостатков в управлении, процессах принятия решений, лидерстве, ценностях, отношениях с заинтересованными сторонами, коммуникации и объективности, Футбольная ассоциация Уэльса утратила доверие к Инфантино. Мы не можем принять продолжение его деятельности в качестве главы мирового футбола. Неприменение интересов футбола в первую очередь — это аспект, с которым мы не можем согласиться», — говорится в заявлении ассоциации.
По информации журналиста Роба Харриса, Футбольная ассоциация Англии также готовится отозвать свое письмо в поддержку Инфантино. Ранее сообщалось, что действующего президента FIFA поддержали все страны-члены UEFA, кроме Германии, Румынии и Норвегии. Однако теперь европейские футбольные ассоциации рассматривают вопрос массового отзыва этих писем поддержки.