«Президент футболни ривожлантириш бўйича ажойиб тушунчага эга» – Каннаваро Шавкат Мирзиёев билан суҳбатини очиқлади
26 май, 12:36
Италиялик мураббий Шавкат Мирзиёевнинг фикрини қўллаб-қувватлади.
Фото - Президент матбуот хизмати
Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро «Марказий сектор» лойиҳасида Даврон Файзиевга интервью бериб, мамлакат президенти Шавкат Мирзиёев билан суҳбат нима ҳақида бўлганини очиқлаб, давлат раҳбарининг футболчиларга қарата айтган гапларини қўллаб-қувватлади.
«Суҳбатимиз ажойиб ўтди. Сабаби президент футболни жуда яхши билади. Президент футболни ривожлантириш бўйича ажойиб тушунчага эга. Президентга неаполлик эканлигимни ва шу орқали Италияда футбол маданияти қандай эканлигини, кўчаларда, қишлоқлардаги майдонларда ва ҳаттоки черковларда ҳам футбол ўйналганини, бу нормал ҳолат бўлганини айтдим. Президент футболни ривожлантириш бўйича яхши тушунчага эга эканлиги учун ҳам Ўзбекистонда футбол тез ўсишга эришмоқда.
Президент ажойиб фикр билдириб ўтди. Яъни, футболчиларимиз жаҳон чемпионатига боришганда ҳеч қандай босимни ҳис қилмай, қўрқувсиз ўйнашлари кераклигини айтди. Ростдан ҳам футболчи қўрқувсиз ўйнайдиган бўлсагина, энг яхши ўйинини кўрсата олиши мумкин. Ўзим ҳам уларга ЖЧ-2026дан баҳра олишимиз муҳимлигини айтдим. Жаҳон чемпионати – биз учун катта футбол байрами. Бутун дунёга нимага қодирлигимизни кўрсата олсак, мундиалдан баҳра олишимизни айтдим», - деди Каннаваро суҳбатда.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон миллий жамоаси ЖЧ-2026даги дастлабки ўйинни 18 июн санасида Колумбияга қарши майдонга тушса, 2-турда Португалия, 3-турда Конгога қарши саф тортади.

«Президент обладает отличным пониманием развития футбола» – Каннаваро рассказал о разговоре с Шавкатом Мирзиёевым
26 мая, 12:36
Итальянский тренер поддержал мнение Шавката Мирзиёева.
Фото - Президент матбуот хизмати
Главный тренер сборной Узбекистана Фабио Каннаваро в проекте «Центральный сектор» дал интервью Даврону Файзиеву, в котором раскрыл тему беседы с президентом страны Шавкатом Мирзиёевым и поддержал слова главы государства, обращенные к футболистам.
«Наш разговор прошел замечательно. Президент прекрасно разбирается в футболе. Он обладает отличным пониманием развития футбола. Я рассказал президенту, что я из Неаполя, и какова футбольная культура в Италии, где футбол играют на улицах, в деревнях и даже в церквях, и это нормальное явление. Благодаря тому, что президент имеет хорошее понимание развития футбола, в Узбекистане футбол быстро прогрессирует.
Президент высказал замечательную мысль. Он сказал, что наши футболисты, отправляясь на чемпионат мира, не должны чувствовать никакого давления и играть без страха. Действительно, только когда футболист играет без страха, он может показать свою лучшую игру. Я также сказал им, что важно наслаждаться ЧМ-2026. Чемпионат мира — это большой праздник футбола для нас. Если мы сможем показать всему миру, на что способны, то получим удовольствие от мундиаля», — сказал Каннаваро в интервью.
Напомним, что сборная Узбекистана проведет свой первый матч на ЧМ-2026 18 июня против Колумбии, во втором туре встретится с Португалией, а в третьем — с Конго.