Жаҳонгир Ўрозовнинг агенти: «Бизда Европанинг топ-5 чемпионатларидан аниқ таклифлар борлиги учун «Рубин» таклифидан воз кечдик»
29 июн, 06:13
Tribuna.uz журналисти Жаҳонгир Ўрозовнинг агенти Шахриёр Эшбоев билан боғланди.
Ўзбекистон миллий жамоамиз билан бирга илк бор жаҳон чемпионатида иштирок этган «Динамо» ҳимоячиси Жаҳонгир Ўрозов атрофида яна турли вариантлар бўлаётгани эътибор марказида бўлиб турибди.
Сўнгги кунларда унга Россиянинг «Рубин» клуби жиддий қизиқаётганини ҳатто, рус ОАВ да ҳам ёзишяпти, гапиришяпти.
Хўш, Ўрозов чиндан «Рубин»га йўл оладими? Унга яна қандай таклифлар бўляпти?
Бу борада Tribina.uz журналисти Жаҳонгир Ўрозовнинг агенти Шахриёр Эшбоев билан боғланди.
- Жаҳонгир Ўрозовга «Рубин» клуби қизиқаётгани ва «Динамо» билан музокаралар олиб борилаётгани ҳақида эшитяпмиз. Футболчининг агенти сифатида бу жараён ҳақида нима дея оласиз?
- Тўғри, «Рубин» клубидан қизиқиш бўлгани рост. 4 йиллик шартнома таклиф қилди. Лекин Жаҳонгирни ўзида ҳам мақсад юқори: Европани кучли чемпионатларида ўйнамоқчи. Осиё, араб чемпионатларида тўп тепиш мақсади ҳали йўқ. Бизда Европанинг кучли бешлик чемпионатларидан аниқ таклифлар борлиги учун «Рубин» вариантига тўхталмадик. Тўғри, ушбу таклифдан хурсанд бўлдик, футболчимизга қизиқиш бор. Яхши шартнома ва яхши ойлик таклиф қилди. Лекин шошмасдан ҳамма вариантларни таҳлил қилиб, кучли чемпионатга тўхталсак керак. «Рубин» вариантини бекор қилдик.
- Бундан чиқди, Ўрозовни «Рубин» клубига ўтмаслиги аниқми?
- Куни кеча «Рубин»дан таклифи билан келишди. Бундан бош мураббийни ҳам хабари бор. Ҳаммамиз биргаликда кўришиб, гаплашдик. Бизни ҳам Европани кучли клублари билан ишлаётганимизни билишади. Италия, Германия, Туркияни олди клубларидан аниқ таклифлар бор. Нидерландиядан ҳам вариант бўляпти. Конгога қарши учрашувда ҳам учта давлат вакили Жаҳонгир Ўрозовнинг ўйинини стадиондан кузатди. Жумладан, Италия, Англия ва Германиядан бўлиб, жами 4 та клуб вакили ўйинни кузатишди. Яқин кунларда, июль ойи бошларида Ўзбекистонга аниқ таклиф билан келишади. Музокаралар бошланади. Европадаги партнёрим улар билан бирга келади ва Ўрозов трансфери якунлари бўйича бир тўхтамга келамиз.
- Ўрозов масаласида энг жиддий қизиқаётган клублар қайсилар?
- Италияни икки клуби жиддий қизиқишяпти. Ҳатто, Нидерландия ҳамда Канадага қарши ўтказилган ўртоқлик учрашувларига ҳам бориб кўришди. Италияликлар бешта ўйинимизни кузатишди. Жаҳонгир Колумбия ва Конгога қарши жаҳон чемпионатидаги иккита учрашувда майдонга тушган бўлса, германияликлар ҳам диққат билан кузатдилар. Ҳозирча клублар номини ошкор қилмоқчи эмасмиз. Якунда бошқача қарор бўлиб қолса, ҳар хил гап-сўзлар бўлиб кетмаслиги учун айтмай турганим маъқул. Аммо айнан қайси жамоалар кузатаётганини аниқ биламан. Фақат шуни айтишим мумкинки, Италия, Германия ва Англиядан аниқ таклифлар бор.
- Жаҳонгирга аввало Россияда ўйнаб тажрибасини янада шакллантириб сўнгра Европани кучли чемпионатига кетиши маъқул эмасми? Ҳар холда дабдурустдан Европага кетса, ҳали у ерда футболчини нима кутяпти, рақобатда нима бўлади, муҳитга қандай мослашади, бу таваккалчилик эмасми?
- Гапингиз тўғри. Лекин Россия тажриба ўтайдиган жой эмас. Чемпионатини юқори баҳолашимиз мумкину, аммо футболчи Ўзбекистон чемпионатида ҳам яхши ўйин кўрсатди. Ёш бўлишига қарамай, Туркия чемпионатига бориб келди. Хорижда тўп тепиш учун унда кўникма бор. Ўзига ишончи юқори. Миллий жамоа бош мураббийи фақатгина пешқадам клублардан ўйинчиларни олгани йўқ. «Сурхон»дан ҳам, «Динамо»дан ҳам олди. Ўрозов шу даражага ўз меҳнати билан етиб келди.
Россияга бориб тажриба тўплайман деса, 22 ёшли футболчи неча тажриба тўплаши керак? Яна 2 ёки 3 йил юриши керакми? 25-26 ёш бўлганидан сўнг Европада уни келажак учун деб олмайди-да! Ҳозирги 22-23 ёшли ўйинчиларни олиб ўйнатади. Европа клубларига қарасангиз, 18-19 ёшли футболчилар ўйнашяпти. Тўғриси, мен айтаётган клубларни ярми билан январь ойидаёқ музокаралар бошланган. 6 ойдан бери кузатиб келишяпти. Масалан, Ўзбекистон чемпионатида Жаҳонгир 11 та турда майдонга тушди. Скаутларни шунча пайтдан бери фикри ўзгариб қолмади. Яна бир жамоа эса ўтган йилнинг август ойидан бери кўриб келади. Аммо ҳали музокарани тўхтатгани йўқ. Айниқса, Германия жамоалари бирор ўйинчи ҳақида маълумот тўплашни бошлашса бир йилгача кузатишар экан.
- Умуман, Ўрозов ва миллий жамоамизни мундиалдаги ўйинини қандай баҳолайсиз?
- Тўғрисини айтадиган бўлсак, миллий жамоа ўйинидан ҳеч ким тушкунликка тушиш керак эмас. Сабаби, гуруҳимиз жуда кучли эди. Барчасида топ футболчилар йиғилган. Ўрозов Колумбия билан ярим соат, Конгога қарши 82 дақиқа ўйнади, ёмон таассурот қолдирмади. Уни алмаштиришини сабаби, мураббий ҳужумни кучайтириш учун вабанк қилди. Менимча, миллий жамоамизни кейинги жаҳон чемпионатларида яхши иштирок этишига ишониб қолиш керак. Осиё Кубогида муваффақиятли қатнашишига ишонишимиз лозим.
Авлодлар алмашинуви бўляпти, иқтидорли ёшлар етишиб чиқяпти. Яна бир-икки йилда Беҳруз Каримовга ўхшаган ёшлар кўпаяди. Абдуқодир Ҳусанов, Жаҳонгир Ўрозов, Аббос Файзуллаев...Барчалари ҳали ёш йигитлар. Ҳозирги ҳолатда миллий жамоа футболчиларини танқид остига олиш ҳам нотўғри бўлади. Осиёдан чиқиб боришни ўзи ҳам катта гап. Биринчи иштирок, «ўлим гуруҳи»га тушиб қолди. Кюрасао, Янги Зеландия, Парагвай сингари рақиблар дуч келганида нимадир кутсак бўларди. Португалия, Колумбия, Конго каби термаларга қарши илк бор қатнашаётган миллий жамоамиздан катта натижалар кутиш нотўғри, деб ўйлайман.
Тўғри, ҳар доим мухлислар катта натижалар кутишади. Фикрим, илк мундиалда мослашиш жараёни бўлади. Кейингиларида мунтазам қатнашиб, яхши иштирок этишса керак.

Агент Жахонгира Урозова: «Мы отказались от предложения "Рубина", так как у нас есть конкретные предложения из топ-5 европейских чемпионатов»
29 июня, 06:13
Журналист Tribina.uz связался с агентом Жахонгира Урозова Шахриёром Эшбоевым.
Внимание сосредоточено на защитнике «Динамо» Жахонгире Урозове, который впервые участвовал в чемпионате мира с национальной сборной Узбекистана. Вокруг него снова появляются разные варианты.
В последние дни российский клуб «Рубин» проявляет серьезный интерес к нему, даже российские СМИ пишут и говорят об этом.
Так перейдет ли Урозов в «Рубин»? Какие еще предложения у него есть?
Журналист Tribina.uz связался с агентом Жахонгира Урозова, Шахриёром Эшбоевым, чтобы обсудить этот вопрос.
- Мы слышим, что к Жахонгиру Урозову проявляет интерес клуб «Рубин» и ведутся переговоры с «Динамо». Что вы можете сказать об этом процессе как агент футболиста?
- Да, интерес со стороны клуба «Рубин» действительно был. Они предложили 4-летний контракт. Но у самого Жахонгира высокие цели: он хочет играть в сильных европейских чемпионатах. У него пока нет цели выступать в азиатских или арабских чемпионатах. Мы отказались от варианта с «Рубином», так как у нас есть конкретные предложения из европейских топ-5 чемпионатов. Конечно, мы были довольны этим предложением, они предложили хороший контракт и хорошую зарплату. Но мы не спешим, анализируем все варианты и, вероятно, остановимся на сильном чемпионате. Мы отказались от варианта с «Рубином».
- Значит, точно ли Урозов не перейдет в клуб «Рубин»?
- Недавно они снова обратились с предложением. Главный тренер тоже в курсе. Мы все вместе встретились и обсудили. Они знают, что мы работаем с европейскими клубами. У нас есть конкретные предложения от ведущих клубов Италии, Германии и Турции. Также есть вариант из Нидерландов. На матче против Конго три представителя разных стран наблюдали за игрой Жахонгира Урозова. В частности, из Италии, Англии и Германии, всего четыре представителя клубов следили за игрой. В ближайшие дни, в начале июля, они приедут в Узбекистан с конкретным предложением. Начнутся переговоры. Мой партнер из Европы также приедет с ними, и мы примем окончательное решение по трансферу Урозова.
- Какие клубы наиболее серьезно интересуются Урозовым?
- Два клуба из Италии проявляют серьезный интерес. Они даже приехали посмотреть товарищеские матчи против Нидерландов и Канады. Итальянцы следили за нашими пятью играми. Жахонгир вышел на поле в двух матчах чемпионата мира против Колумбии и Конго, и немцы тоже внимательно наблюдали. Пока мы не хотим раскрывать названия клубов. Если в итоге будет принято другое решение, чтобы избежать слухов, я не буду называть их. Но я точно знаю, какие команды следят. Могу сказать только, что конкретные предложения есть из Италии, Германии и Англии.
- Не лучше ли сначала Урозову набраться опыта в России, а затем перейти в сильный европейский чемпионат? Все-таки, если он сразу уедет в Европу, неизвестно, что его там ждет, как он адаптируется к конкуренции, не риск ли это?
- Вы правы, но Россия - это не место для накопления опыта. Чемпионат можно оценить высоко, но он уже показывал хорошую игру в чемпионате Узбекистана. Несмотря на юный возраст, он успел поиграть в чемпионате Турции. У него есть опыт игры за рубежом. У него высокая уверенность в себе. Главный тренер национальной сборной не брал игроков только из ведущих клубов. Он брал и из «Сурхона», и из «Динамо». Урозов достиг этого уровня своим трудом.
Если он решит набраться опыта в России, сколько опыта нужно 22-летнему футболисту? Еще 2 или 3 года? После 25-26 лет в Европе его не возьмут как перспективного игрока! В европейские клубы берут играть игроков 22-23 лет. Если вы посмотрите на европейские клубы, там играют футболисты 18-19 лет. Честно говоря, переговоры с половиной клубов, о которых я говорю, начались еще в январе. Они следят за ним уже 6 месяцев. Например, в чемпионате Узбекистана Жахонгир вышел на поле в 11 турах. Мнение скаутов не изменилось за это время. Еще одна команда наблюдает за ним с августа прошлого года. Но переговоры не прекратились. Особенно, немецкие команды, если начинают собирать информацию об игроке, наблюдают за ним до года.
- Как вы оцениваете игру Урозова и нашей национальной команды на чемпионате мира?
- Честно говоря, никто не должен впадать в уныние из-за игры национальной команды. Причина в том, что наша группа была очень сильной. Везде собрались топ-футболисты. Урозов сыграл полчаса с Колумбией и 82 минуты против Конго, оставил хорошее впечатление. Причина его замены в том, что тренер пошел ва-банк, чтобы усилить нападение. Я считаю, что в следующих чемпионатах мира наша команда должна хорошо выступить. Мы должны верить, что они успешно выступят на Кубке Азии.
Происходит смена поколений, талантливая молодежь подрастает. Через год-два таких молодых, как Бехруз Каримов, будет больше. Абдукодир Хусанов, Жахонгир Урозов, Аббос Файзуллаев... Все они еще молодые ребята. В нынешней ситуации критиковать футболистов национальной команды тоже неправильно. Сам факт выхода из Азии - это уже большое достижение. Первый раз участвуем, попали в «группу смерти». Если бы попались такие соперники, как Кюрасао, Новая Зеландия, Парагвай, можно было бы что-то ожидать. Против таких команд, как Португалия, Колумбия, Конго, ждать больших результатов от нашей национальной команды, которая участвует впервые, неправильно, я думаю.
Конечно, болельщики всегда ждут больших результатов. На мой взгляд, первый чемпионат мира - это процесс адаптации. В следующих они должны регулярно участвовать и выступать хорошо.