«Суперлигадаги 3-4та клуб учун йилига тахминан 200−300 млрд сўм ажратилган, 1 январдан молиялаштиришни тўхтатдик» – «Ўзбекнефтгаз»
21 апрел, 04:21
«Ўзбекнефтгаз» ҳукумат топшириғига асосан 1 январдан футбол клубларини молиялаштиришни бутунлай тўхтатди.
Photo - Tribuna.uz
Компания раисининг биринчи ўринбосари Суҳроб Ҳамроевга кўра, «молиялаштириш босқичма-босқич эмас, бирданига тўхтатилган». Илгари 3−4 та клубга йилига қарийб 200−300 млрд сўм йўналтириб келинган. Бу ҳақда «Газета.уз» маълум қилди.
Феврал ойида ОАВ корхона Ўзбекистон футбол ассоциациясига «Насаф», «Бухоро» ва «Бунёдкор» клубларини молиялаштириш тўхтатилгани ҳақида расмий хат йўллагани ҳақида хабар берган эди. Бундан ташқари, «Ўзбекнефтгаз» тузилмалари орқали илгари «Машъал» (Муборак газни қайта ишлаш заводининг завод клуби) ва «Шўртан» («Шўртаннефтгаз» корхонаси томонидан қўллаб-қувватланган) молиялаштирилган.
«Футбол клубларини молиялаштиришни тўхтатиш норасмий маълумот эмас, бу ҳақда ўзимиз ҳам бир неча бор гапирганмиз. Охирги марта президентнинг ҳомийлик маблағларини тўхтатиш тўғрисидаги тегишли қарори қабул қилинган эди. Бу давлат топшириғи эди», — дея Ҳамроевнинг сўзларини келтирган манба.
Ҳамроевнинг сўзларига кўра, илгари клублар компаниянинг ҳомийлик маблағлари ҳисобидан молиялаштирилган, бироқ қарор дарҳол амалга оширилган.
«1 январдан бошлаб молиялаштириш босқичма-босқич эмас, балки бирданига тўхтатилди. Ҳозирда ҳеч бир футбол клуби биз томондан молиялаштирилмайди», — деди у.
Унинг ҳисоб-китобларига кўра, молиялаштириш ҳажми 200−300 млрд сўмни (Марказий банкнинг жорий курси бўйича тахминан $16,5−25 млн) ташкил этган. «Адашмасам, рақамлар ноаниқ бўлиши мумкин, лекин гап йилига тахминан 200−300 млрд сўм ҳақида боряпти, ўша тўртта футбол клуби учун биргаликда», — деди Ҳамроев.
«Ўзбекнефтгаз» раҳбарининг биринчи ўринбосари, шунингдек, компания 2008−2010 йилларда Тошкентнинг «Бунёдкор» жамоасида ўйнаган бразилиялик футболчи Ривалдо олдидаги қарзни тўламаслигини қўшимча қилди. Унинг сўзларига кўра, қарзни тўлаш компаниянинг эмас, балки клубнинг мажбурияти ҳисобланади.
2024 йил апрель ойида «Бунёдкор» бразилиялик футболчилар Ривалдо ва Денилсону билан қарзни тўлаш бўйича келишувга эришган эди. Жамоа ушбу қарзни тўлаш масаласини клуб раҳбарияти, яъни ўша пайтдаги «Ўзбекнефтгаз» ҳал қилишини маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, 9,2 миллион евро миқдоридаги қарз клубнинг 2−3 йиллик бюджетини ташкил этади.
Маълумот учун, Ўзбекистонда футбол клубларини тўғридан-тўғри давлат бюджетидан молиялаштириш модели жорий этилмоқда. 2026 йилда жамоалар 560 миллиард сўм — ҳар бири 35 миллиард сўмдан олади.

«Для 3-4 клубов Суперлиги выделяли примерно 200-300 млрд сумов в год, с 1 января финансирование прекращено» – «Узбекнефтегаз»
21 апреля, 04:21
«Узбекнефтегаз» по распоряжению правительства полностью прекратил финансирование футбольных клубов с 1 января.
По словам первого заместителя председателя компании Сухроба Хамроева, «финансирование остановлено не постепенно, а сразу». Ранее на 3-4 клуба направляли около 200-300 млрд сумов в год. Об этом сообщил «Газета.уз».
В феврале СМИ сообщили, что компания отправила официальное письмо в Ассоциацию футбола Узбекистана о прекращении финансирования клубов «Насаф», «Бухара» и «Бунёдкор». Кроме того, «Узбекнефтегаз» ранее финансировал через свои структуры клубы «Машъал» (клуб завода по переработке газа в Мубараке) и «Шуртан» (поддерживаемый предприятием «Шуртаннефтегаз»).
«Прекращение финансирования футбольных клубов — это не неофициальная информация, мы говорили об этом не раз. В последний раз соответствующее решение о прекращении спонсорских средств было принято президентом. Это было государственное распоряжение», — приводит слова Хамроева источник.
По словам Хамроева, ранее клубы финансировались за счет спонсорских средств компании, но решение было выполнено немедленно.
«С 1 января финансирование прекращено не постепенно, а сразу. В настоящее время ни один футбольный клуб не финансируется нами», — сказал он.
По его расчетам, объем финансирования составлял 200-300 млрд сумов (по текущему курсу Центрального банка примерно $16,5-25 млн). «Если не ошибаюсь, цифры могут быть неточными, но речь идет примерно о 200-300 млрд сумов в год для тех четырех футбольных клубов вместе», — сказал Хамроев.
Первый заместитель руководителя «Узбекнефтегаза» также добавил, что компания не будет оплачивать долг перед бразильским футболистом Ривалдо, который играл за ташкентскую команду «Бунёдкор» в 2008-2010 годах. По его словам, уплата долга является обязательством клуба, а не компании.
В апреле 2024 года «Бунёдкор» достиг соглашения с бразильскими футболистами Ривалдо и Денилсоном о выплате долга. Команда сообщила, что вопрос выплаты этого долга будет решать руководство клуба, а именно «Узбекнефтегаз» на тот момент. По его словам, долг в размере 9,2 миллиона евро составляет 2-3-летний бюджет клуба.
Для информации, в Узбекистане внедряется модель прямого финансирования футбольных клубов из государственного бюджета. В 2026 году команды получат 560 миллиардов сумов — по 35 миллиардов сумов каждое.