Жанубий Америка футбол конфедерацияси (КОНМЕБОЛ) ва Колумбия футбол федерацияси сейсмик фаолликдан жабрланганларга 1 миллион доллар миқдорида маблағ ажратди.
Эслатиб ўтамиз, 2026 йил 10 август куни Колумбиянинг ғарбий қисмида 7,4 магнитудали зилзила содир бўлди. Қурбон бўлганлар сони 265 нафарга етди, 3494 киши жароҳат олган, 496 киши эса бедарак йўқолганлар рўйхатида.
«Бундай қайғули кунларда футбол оиласининг четда туриб қолиши мумкин эмас. У бирдам бўлиши ва минтақада футболга хос бўлган ижтимоий масъулият тамойилига амал қилиши керак. Шу сабабли ҳар икки ташкилот ушбу оғир ва фавқулодда вазиятда Колумбия халқига ёрдам қўлини чўзиш учун кучларини бирлаштирмоқда.
Молиявий ёрдам биринчи хоним Ана Лусия Пинеда бошчилигидаги «Колумбия — ягона юрак» кампанияси орқали йўналтирилади.
КОНМЕБОЛ ва Спортчиларга ёрдам жамғармаси халқаро спорт ҳамжамияти, клублар, ҳамкорлар ва мухлисларни ушбу миллий миқёсдаги фавқулодда вазиятни бартараф этишга қаратилган маблағ йиғиш ва зарур товарлар билан таъминлаш ташаббусларини қўллаб-қувватлашда давом этишга чақиради», — дея хабар берди Колумбия футбол федерацияси сайти.
КОНМЕБОЛ ва Колумбия ФФ зилзиладан жабр кўрганларга 1 миллион доллар ажратди
14 август, 04:43
Колумбиядаги ҳодиса оқибатида 265 киши қурбон бўлди, 3494 киши жароҳат олди, 496 киши эса бедарак йўқолган.

Южноамериканская футбольная конфедерация (КОНМЕБОЛ) и Федерация футбола Колумбии выделили 1 миллион долларов средств для пострадавших от сейсмической активности.
Напомним, 10 августа 2026 года в западной части Колумбии произошло землетрясение магнитудой 7,4. Число погибших достигло 265 человек, 3494 человека получили ранения, 496 человек числятся пропавшими без вести.
«В такие печальные дни футбольная семья не может оставаться в стороне. Она должна быть едина и соблюдать принцип социальной ответственности, присущий футболу в регионе. Поэтому обе организации объединяют свои усилия, чтобы протянуть руку помощи народу Колумбии в этой тяжелой и чрезвычайной ситуации.
Финансовая помощь будет направлена через кампанию "Колумбия — единое сердце" под руководством первой леди Ана Лусия Пинеда.
КОНМЕБОЛ и Фонд помощи спортсменам призывают международное спортивное сообщество, клубы, партнеров и болельщиков продолжать поддерживать инициативы по сбору средств и предоставлению необходимых товаров для преодоления этой национальной чрезвычайной ситуации», — сообщила Федерация футбола Колумбии на своём сайте.
КОНМЕБОЛ и Федерация футбола Колумбии выделили 1 миллион долларов пострадавшим от землетрясения
14 августа, 04:43
В результате происшествия в Колумбии погибло 265 человек, 3494 человека получили ранения, 496 человек пропали без вести.