Кейруш Гана миллий жамоаси бош мураббийлигидан кетганини эълон қилди
Мутахассис ижтимоий тармоқлардаги саҳифаси орқали Гана халқи ва мамлакат футбол федерациясига раҳмат айтди.
Португалиялик мутахассис Карлуш Кейруш ижтимоий тармоқлардаги саҳифаси орқали Гана миллий жамоаси бош мураббийи лавозимини тарк этаётганини маълум қилди.
«Ганага мурожаат қилмоқчиман. Футбол ҳам, ҳаёт ҳам бизга битта абадий сабоқни ўргатади: ё ғалаба қозонасан, ёки сабоқ оласан.
Мен бу йўлни эришган ютуқларимиздан фахрланган ҳолда, аммо доимо янада кўпроққа интиладиган инсонга хос соғлом қониқмаслик туйғуси билан якунлаяпман.
Янада юқори босқичга чиқиш ҳеч қачон якуний мақсад бўлмаслиги керак. Аксинча, у янада улкан мақсадлар сари бошланғич нуқтага айланиши лозим.
«Қора юлдузлар»нинг келажаги фақат майдонда қурилмайди. Бу жамоанинг муваффақияти майдон ташқарисида — Гананинг иқтидорли футболчиларини тайёрлаш, ҳимоя қилиш ва ривожлантириш учун энг яхши шароитларни яратишдан бошланиши керак.
Футбол федерацияси президенти ва раҳбариятига Гана миллий жамоасига хизмат қилиш имкониятини бергани учун чуқур миннатдорчилик билдираман. Бу мен учун катта шараф эди.
Футболчиларим ва мураббийлар штабига жасорати, фидойилиги ва меҳнатга бўлган садоқати учун самимий раҳмат айтаман.
Мухлисларга эса шуни айтмоқчиман: спорт натижаларидан тўлиқ қониқиш қийин, аммо биз Гана шарафини муносиб ҳимоя қилганимиз ва «Қора юлдузлар»нинг жаҳон футболидаги ҳурмати ҳамда обрўсини қайта тиклаганимиздан фахрланишга ҳақлимиз.
Раҳмат, Гана. Йўл энди бошланмоқда», — дея ёзиб қолдирди Кейруш.
Маълумот ўрнида, 2026 йилги жаҳон чемпионати гуруҳ босқичида Гана Панамани 1:0 ҳисобида мағлуб этди, Англия билан 0:0 ҳисобида дуранг ўйнади ва Хорватияга 1:2 ҳисобида мағлуб бўлди. 1/16 финал босқичида эса жамоа Колумбияга 0:1 ҳисобида ютқазиб, мусобақани тарк этди.

Кейруш объявил об уходе с поста главного тренера сборной Ганы
Специалист поблагодарил народ Ганы и футбольную федерацию страны через свою страницу в социальных сетях.
Португальский специалист Карлуш Кейруш через свою страницу в социальных сетях сообщил о том, что покидает пост главного тренера сборной Ганы.
«Хочу обратиться к Гане. Футбол, как и жизнь, учит нас одному вечному уроку: либо ты побеждаешь, либо учишься.
Я завершаю этот путь, гордясь достигнутыми успехами, но с чувством здорового неудовлетворения, свойственного человеку, всегда стремящемуся к большему.
Выход на более высокий уровень никогда не должен быть конечной целью. Напротив, он должен стать отправной точкой для достижения еще более грандиозных целей.
Будущее "Черных звезд" строится не только на поле. Успех этой команды должен начинаться с создания лучших условий для подготовки, защиты и развития талантливых футболистов Ганы.
Я выражаю глубокую благодарность президенту и руководству футбольной федерации за возможность служить сборной Ганы. Это было для меня большой честью.
Моим игрокам и тренерскому штабу я искренне благодарен за их мужество, преданность и трудолюбие.
А болельщикам хочу сказать: полностью удовлетвориться спортивными результатами сложно, но мы вправе гордиться тем, что достойно защищали честь Ганы и вернули "Черным звездам" уважение и авторитет в мировом футболе.
Спасибо, Гана. Путь только начинается», — написал Кейруш.
Для справки, на групповом этапе чемпионата мира 2026 года Гана обыграла Панаму со счетом 1:0, сыграла вничью 0:0 с Англией и уступила Хорватии 1:2. На стадии 1/16 финала команда проиграла Колумбии со счетом 0:1 и покинула турнир.