ЖЧ-2026 очилиш ўйинини бошқариб борадиган ҳакамлар маълум
Вилтон Сампайо бошчилигидаги бразилиялик ҳакамлар бригадаси мундиалнинг очилиш баҳсини бошқариб борадиган бўлди.
11.06.2026, 15:00 Жаҳон чемпионати Мексика Мексика - : - ЖАР ЖАР
Бразилиялик ҳакамлар бригадаси Вилтон Сампайо бошчилигида 2026 йилги Жаҳон чемпионатининг очилиш ўйинини бошқаради, деб хабар беради Халқаро футбол федерацияси (ФИФА) матбуот хизмати.
А гуруҳи доирасидаги Мексика ва Жанубий Африка Республикаси миллий жамоалари ўртасидаги баҳс 11 июн куни Мехикода ўтказилади. Ўйин Тошкент вақти билан 23:59да бошланади. Сампайога унинг ҳамюртлари Бруно Пирес ва Бруно Бошилия ёрдам беришади. VAR тизими учун колумбиялик ҳакам Николас Галио жавобгар бўлади.
Шунингдек, ФИФА гуруҳ босқичининг 1-туридаги бир неча ўйинларга ҳам ҳакамлик тайинловларини эълон қилди. Жанубий Корея ва Чехия ўртасидаги ўйинни мисрлик Амин Муҳаммад бошқаради. Канада ва Босния ва Герцеговина баҳсига эса аргентиналик Факундо Телио тайинланган.
Эслатиб ўтамиз, Мексика ва Жанубий Африка Республикаси миллий жамоалари 2010 йилда ҳам Жаҳон чемпионатини очиб берган эди. Ўшанда мезбон мамлакат Африка давлати бўлиб, ўйин 1:1 ҳисобида якунланган.

Бразильская бригада арбитров во главе с Вилтоном Сампайо будет обслуживать матч открытия чемпионата мира 2026 года, сообщает пресс-служба Международной федерации футбола (ФИФА).
Встреча группы А между сборными Мексики и ЮАР пройдёт 11 июня в Мехико. Игра начнётся в 22:00 мск. Помогать Сампайо будут его соотечественники Бруно Пирес и Бруно Бошилья. За систему VAR будет отвечать колумбийский арбитр Николас Гальо.
Также ФИФА объявила судейские назначения на ещё несколько матчей 1-го тура группового этапа. Игру Южной Кореи и Чехии обслужит египтянин Амин Мохамед, на встречу Канады с Боснией и Герцеговиной назначен аргентинец Факундо Тельо, а матч США и Парагвая рассудит Данни Маккели из Нидерландов.
Мексика и ЮАР уже открывали чемпионат мира в 2010 году. Тогда хозяином турнира была африканская страна, игра завершилась со счётом 1:1. Впервые на чемпионате мира сыграют 48 национальных команд. ФИФА выбрала для обслуживания матчей предстоящего турнира 52 главных судьи, 88 ассистентов и 30 видеоассистентов.