Ёрқин Назаров: «Каттақўрғон»га бормаганимда бундай таркиб йиғилмасди»
Хабарингиз бор, бу йилги пролигада интрига анча ортиб кетди. Сабаби, Суперлига йўлланмаси учун курашаётган клублар кўпайиб қолди. Бу йил про лигада дебютини ўтказаётган ва ўз олдига жиддий мақсадларни қўйган «Каттақўрғон» жамоасида яқинда мураббий алмашди.
Мавсум аввалида Ёрқин Назаров бош мураббий сифатида ишга киришганди. Бироқ 7-турдан сўнг мураббий истеъфога чиқарилди ва ўрнига россиялик Юрий Уткулбаев таклиф қилинди. Назаров ишдан кетишини кутмаган экан ва буни у қуйидаги суҳбатда айтиб ўтди.
- Мавсум бошида «Каттақўрғон» клуби бош мураббийи сифатида иш бошлагандингиз. Бироқ чемпионат ярмига келиб истеъфога чиқдингиз. Аслида нима бўлди?
- Биринчидан, мени чақиришган пайтда «Каттақўрғон» ҳали ҳеч кимга танилмаган жамоа эди. «Локомотив»да ишлаб тургандим. Клуб менга яна шартнома таклиф қилаётганди. Лекин «Каттақўрғон» келинг деб туриб олди, Суперлигага чиқиш мақсади қўйилганини айтишди. Фикримча, таркиб бўйича ёмон жамоа тузмагандик. Бизни ишдан бўшатиш учун ўйинларда ҳам у қадар катта муаммо кўрмаётгандим. Биринчи ўриндаги жамоа билан фарқимиз 3 очко эди. Битта ютуқ бўлса биринчи ўринга чиқиб оладиган ҳолатда тургандик. Тўсатдан бошқа мураббий олиб келишди. Тўғрисини айтсам, ўзим ҳам тушунмай қолдим. Кубок ўйинларини баҳона қилишаётган бўлса, унда ҳеч қанақа мақсад йўқ эди.
Яна натижага қарайдиган бўлсак, пролигада 7 та ўйиннинг 5 тасини нолга ўйнагандик. Бизга фақат «Шўртан» билан «Орол» гол уришганди. Олдинги чизиқда қандайдир муаммолар бўлаётганди. Гол кам ураётгандик. Охирги ўйинимиз – «Яйпан»га қарши баҳсни оладиган бўлсак, 17-дақиқагача 5 та имкониятимиз бўлган. 2-3 марта яккама-якка чиқилган. Уролмаган, нотўғри тепган, дарвозабон қайтарган. Озгина камчилигимиз - голларимиз кам эди. Бу янги жамоа эди ва ҳаммаси бирданига бўлавермасди. Аввало нолга ўйнаб, ҳимоя ва яримҳимояни тартибга келтириб, аста-секин жамоа ўзига келаётганди. Лекин кутилмаганда шунақа қарор чиқариб қўйишди. «Каттақўрғон» раҳбариятига сабр етмади. Ҳар доим хайрлиси бўлсин дейман.
- Ўрнингизга россиялик мутахассис жалб қилинди. Кетганингиздан кейин собиқ клубингизни кузатишга иштиёқингиз бўляптими?
- Қизиқ томони, бу мураббий ҳимояланиб ўйнар экан. Ҳолбуки, бизда ҳимояда муаммо йўқ эди. Шундоқ ҳам биз пролигада энг кам гол ўтказган жамоа эдик – 3 та холос. Майли, энг асосийси, жамоани тузиб бергандим. Менимча, футболчиларни 70 фоизи мен бормаганимда келишмасди. Рости, ҳозир жамоани кузатмаяпман.
- Пролигада ишлаб кўрдингиз ва у ернинг ҳавосини биласиз. Суперлига учун курашаётган клубларни имкониятларини қандай баҳолайсиз?
- Барча етакчиларни Суперлигага чиқишга имконияти бор. Барча позицияларда яхши футболчилар йиғилган. Пролигани ҳам, Суперлигани ҳам кўрдик. Суперлигада ишлаш осонроқ. Сабаби, у ерда барча ташкилий ишлар жойига қўйилган. Лекин бу йилги пролигани яхши тарафи, 4-5 та жамоа рақобатлашяпти, бир-бирига яқинроқ ва яхши жамоалар шакллантириляпти. 1-ўринга чемпионат охиригача жиддий кураш кечяпти.
- Кейинги режаларингиз қандай?
- Ҳозирги пайтда оилавий ишлар билан шуғулланяпман. Бундан ташқари, оилавий тадбиркорликни бошлаб қўйгандик, шуни ҳужжат ишларини қилиб юрибман.
- Яна мураббийликка қайтиш режангиз борми?
- Мураббийликка қайтиш? Билмадим. Ҳозирги кунда бу ҳақида ўйламаяпман. Уйдаги ишлар кўпайиб кетган экан, шу ишлар билан бандман. Мураббийлик тўғрисида ҳеч нарса ўйлаётганим йўқ.
- Афтидан, кутилмаганда ишдан кетганингиз кайфиятингиз ва иштиёқингизга таъсир кўрсатган кўринади...
- Айтганимдек, ҳозирча мураббийликни ўйлаётганим йўқ. Таклиф бўлса ҳам уни энди яхшилаб ўрганиб чиқиш керак. Тез ишга ўтиб, шартномага қўл қўйиб, тезда ишдан кетиш ҳолатини яна бошимдан ўтказгим келмаяпти. Мураббийлик ҳақида ўйлашга вақтим ҳам бўлмаяпти. Тўғрисини айтсам, ҳозирча иштиёқ йўқ.

Команда Самаркандской области заменила Назарова на Юрия Уткульбаева.
Как вы знаете, в этом году интрига в про-лиге заметно возросла. Причина в том, что число клубов, борющихся за путёвку в Суперлигу, увеличилось. В этом году в про-лиге дебютирует команда «Каттакурган», поставившая перед собой серьёзные цели, и недавно в ней произошла смена тренера.
В начале сезона Ёркин Назаров приступил к работе в качестве главного тренера. Однако после 7-го тура тренер был отправлен в отставку, и на его место пригласили россиянина Юрия Уткульбаева. Назаров не ожидал своего увольнения и рассказал об этом в следующем интервью.
- В начале сезона вы начали работать в качестве главного тренера клуба «Каттакурган». Однако к середине чемпионата вы подали в отставку. Что же на самом деле произошло?
- Во-первых, когда меня пригласили, «Каттакурган» был ещё неизвестной командой. Я работал в «Локомотиве». Клуб предложил мне новый контракт. Однако «Каттакурган» настоял на моем переходе, сказав, что их цель — выйти в Суперлигу. На мой взгляд, мы собрали неплохой состав. Я не видел больших проблем в играх, чтобы нас уволили. Мы отставали от лидера на 3 очка. Если бы была одна победа, мы бы вышли на первое место. Внезапно пригласили другого тренера. Честно говоря, я сам не понял. Если они используют кубковые игры как предлог, тогда не было никакой цели.
Если говорить о результате, то в про-лиге мы сыграли 7 матчей, из которых 5 — на ноль. Нам забили только «Шуртан» и «Орол». В атаке были какие-то проблемы. Мы мало забивали. В последнем матче против «Яйпана» у нас было 5 возможностей до 17-й минуты. 2-3 раза выходили один на один. Не забили, ударили неточно, вратарь отразил. Наша небольшая слабость — это мало забитых голов. Это была новая команда, и всё не могло сразу наладиться. Прежде всего, играя на ноль, мы приводили в порядок защиту и полузащиту, команда постепенно приходила в себя. Но неожиданно было принято такое решение. Руководству «Каттакургана» не хватило терпения. Я всегда говорю: пусть всё будет к лучшему.
- На ваше место был приглашён российский специалист. Есть ли у вас интерес наблюдать за вашим бывшим клубом после вашего ухода?
- Интересный момент: этот тренер, кажется, играет в оборонительный футбол. Хотя у нас в защите не было проблем. Мы и так были командой, пропустившей меньше всех в про-лиге — всего 3 гола. Ну, самое главное, что я собрал команду. Думаю, 70 процентов игроков не пришли бы, если бы я не приехал. Честно говоря, сейчас я не слежу за командой.
- Вы поработали в про-лиге и знаете её атмосферу. Как вы оцениваете возможности клубов, борющихся за выход в Суперлигу?
- У всех лидеров есть шансы выйти в Суперлигу. Во всех позициях собраны хорошие игроки. Мы видели как про-лигу, так и Суперлигу. Работать в Суперлиге легче. Потому что там все организационные дела на своих местах. Но в этом году хорошая сторона про-лиги в том, что 4-5 команд конкурируют, находятся ближе друг к другу и формируются хорошие команды. За 1-е место идёт серьёзная борьба до конца чемпионата.
- Какие ваши дальнейшие планы?
- В настоящее время я занимаюсь семейными делами. Кроме того, мы начали семейный бизнес, и я занимаюсь его документальными вопросами.
- Планируете ли вы вернуться к тренерской работе?
- Вернуться к тренерской работе? Не знаю. В настоящее время я об этом не думаю. Работы дома стало много, я занят этими делами. На данный момент я не думаю о тренерской деятельности.
- Похоже, ваше внезапное увольнение повлияло на ваше настроение и желание работать...
- Как я уже сказал, пока я не думаю о тренерстве. Даже если будет предложение, его нужно тщательно изучить. Я не хочу снова переживать ситуацию, когда быстро приступаешь к работе, подписываешь контракт и сразу уходишь. У меня нет времени думать о тренерстве. Честно говоря, пока нет желания.