ЖЧ-2026 ҳал қилувчи саралаш босқич 8-тури доирасидаги марказий ўйинда Ўзбекистон миллий жамоаси Эронда икки марта ҳисобда олдинда бориб, ғалабани сақлай олмади.
Теҳрондаги «Озодий» стадионида ўтган учрашувнинг 16-дақиқасида Ҳожимат Эркинов Фаррух Сайфиевнинг узатмасидан кейин ҳисобни очиб, миллий жамоамизни танаффусга ғолиб сифатида олиб чиқди – 1:0.
Аммо иккинчи бўлимнинг дастлабки дақиқаларини ҳужумкор бошлаган мезбонлар 51-дақиқада Сардор Озмуннинг паси ва Меҳди Торемийнинг кучли зарбасидан сўнг ҳисобни тенглаштиришди – 1:1.
Стадион бу голни нишонлашни ҳали тўхтатмай туриб, Аббосбек Файзуллаев узоқ масофадан йўллаган зарбаси билан жамоамизни яна ҳисобда олдинга олиб чиқди – 2:1.
Аммо Темур Кападзе шогирдлари 13 йилдан кейин такрорланиши мумкин бўлган ғалабани сақлай олишмади. 83-дақиқада Торемий ҳимоядаги палапартишликдан фойдаланиб, дублга эришиб, Эрон учун муҳим бўлган гол муаллифига айланди – 2:2.
Шу тариқа, форслар ўзига керак бўлган дуранг эвазига очколари сонини 20тага етказиб, Япониядан кейин муддатдан аввал ЖЧ-2026 йўлланмасини қўлга киритган Осиёнинг иккинчи жамоаси бўлди. Ўзбекистон эса 17 очко билан 2-ўринда бормоқда ва мундиалга жуда яқин турибди.